Předseda EK José Barroso hovoří ke krizi v eurozóně (13. října 2011) | foto: AP

Slováci vystrašili Barrosa, chce zrušit jednomyslné hlasování v eurozóně

  • 221
Šéf Evropské komise José Barroso prahne po zrušení jednomyslného hlasování v eurozóně. Přivedl ho k tomu postup Slovenska při rozhodování o eurofondu. Je "divné", že rozhodování může zastavit třeba i ten nejmenší stát, míní Barroso. Eurozónu trápí krize a pomalé hlasování ji podle něj ještě víc prohlubuje.

"Respektuji suverenitu každého člena Unie," řekl předseda EK José Barroso ve čtvrtek na tiskové konferenci v Bruselu. "Doufám ale, že když jeden parlament nechce přijmout nějaké rozhodnutí, dokáže přesto respektovat suverenitu dalších šestnácti států, které určité rozhodnutí přijmout chtějí," dodal podle serveru eubusiness.com.

Barrosa k výroku vedlo napjaté čekání celého světa na opakované hlasování Slováků o navýšení evropského záchranného fondu (EFSF). Slovensko bylo poslední ze sedmnácti členů eurozóny, jež navýšení fondu neschválilo.

Co je záchranný fond a jak vysvětlit řeckou krizi?

ANALÝZA: Slovenské NE zvýší riziko i úroky na trzích

Proti tzv. eurovalu se ostře postavila druhá nejsilnější koaliční strana Svoboda a solidarita (SaS) s Richardem Sulíkem v čele. Dlouhé týdny ho odmítala, takže slovenská premiérka Iveta Radičová nakonec hlasování spojila s vyslovením důvěry vládě. To bylo v úterý a kabinet volbu neustál. Ve čtvrtečním hlasování už navýšení eurofondu prošlo (více zde).

Rozhodovací postup v Unii je "divný"

Po hlasování Barroso prohlásil, že ho původní odmítavá reakce Slovenska na řešení krize v eurozóně "zklamala". Podle Barrosa je navíc "divné", že třeba Mezinárodní měnový fond (MMF) rozhoduje na základě kvalifikované většiny, přičemž počet hlasů se odvíjí od velikosti toho kterého státu, zatímco v eurozóně může hlasování zastavit i ten nejmenší stát.

Evropská komise, exekutivní nástroj EU, by proto chtěla zrušit jednomyslné hlasování o některých návrzích. A to hlavně u hlasování, která se týkají evropského záchranného fondu. Eurozóna je totiž velmi často kritizována, že dluhovou krizi, která trvá už dva roky, řeší velmi pomalu a svět tak žene do nové recese.

"Chceme-li být důvěryhodní pro trhy a investory, musíme nastolit efektivnější cestu rozhodování v eurozóně a Evropské unii," zdůraznil  šéf eurokomisařů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue