Slovensko potopilo navýšení eurovalu, padla i vláda premiérky Radičové

  • 1935
Slovenská vláda se rozpadla. Zlomila ji dluhová krize v některých státech EU. Druhá nejsilnější vládní strana SaS totiž odmítla podpořit navýšení záchranného fondu eurozóny. Premiérka Iveta Radičová tuto úpravu spojila s hlasováním o vyslovení důvěry vládě.

Slovensko je poslední zemí sedmnáctičlenného klubu států platících eurem, které navýšení eurovalu dosud neschválilo. Pro nabytí platnosti dokumentu je přitom nezbytný souhlas všech zemí eurozóny. Zemi tak čeká další hlasování.

Slováci ale navýšení eurovalu o 340 miliard eur (z 440 miliard schválených v červenci na 780 miliard eur) odmítli s tím, že nechtějí platit cizí dluhy. Eurozónu potápí hlavně krachující Řecko, problémy mají i další země.

Euro rychle oslabilo

Rozhodnutí samotný fond nezničí a financované programy pro zadlužené Portugalsko a Irsko budou dál pokračovat, znamená ale konec plánů na jeho posílení. Slovenské ´ne´ neovlivní ani poskytnutí pomoci Řecku, která vychází ze zvláštního balíku pomoci, upřesnila agentura DPA.

Miliardy by podle slovenské strany SaS natekly hlavně na záchranu soukromých bank. (více čtěte zde)

Radičová prosila v zájmu dobrého jména Slovenska

O navýšení eurovalu debatovali poslanci více než šest hodin. Ještě před samotným hlasováním si vzali přestávku na schůzky klubů. Po pauze vystoupila premiérka Radičová s emotivním projevem. Poslance prosila o vyslovení důvěry a o navýšení eurovalu.

Vyzvala, aby poslanci dodržovali jeden společný závazek - ochránili občany Slovenska v maximální možné míře. "Nemám zázračný proutek, ale pravdou je, že jsou konkrétní viníci za dnešní stav, ale podstatné je spojit síly, aby taková situace už znovu nenastala."

"Rozhodujeme o dobrém jménu a důvěryhodnosti Slovenska. Já vás prosím, důvěřujte této vládě, že dobře nakládá s financemi, že nezneužívá peníze daňových poplatníků," prosila Radičová.

Ve čtvrt na jedenáct pak vláda padla. Přítomných bylo 126 poslanců, pro hlasovalo jen 55 z nich.

Spojení hlasování o navýšení tzv. eurovalu s vyslovením důvěry vládě byla od Radičové poslední takřka beznadějnou snahou zvrátit kritickou situaci, která kvůli změnám v Evropském fondu finanční stability (EFSF) v zemi vznikla.

Ano by znamenalo porušení vládního programu

Proti navýšení se na Slovensku ostře postavil jeden ze čtyř koaličních partnerů: liberální strana Svoboda a solidarita (SaS). Odsouhlasení eurovalu považuje její předseda Richard Sulík za "naprosté porušení závazků vládního programu".

Ač se Radičová snažila členy Sulíkovy strany přesvědčit, že "vláda musí vnímat změny situace", dostatečný počet hlasů nezískala a její kabinet tak skončí. Současná vláda by ale měla vykonávat své funkce až do sestavení nového kabinetu. Prezident Ivan Gašparovič má pravomoc vybrat člověka, který se nový kabinet pokusí sestavit.

Opozice pád vlády přivítala. Podle předsedy nejsilnější opoziční strany SMER-SD Roberta Fica koaliční čtyřka (SDKU, SaS, Most-Híd a KDH) ukázala, že jsou její členové k "sobě neupřímní" a že si "vráží rezavé nůžky do ledvin".

Fico v odpolední rozpravě zdůraznil, že poslanci SMER-SD jsou pro navýšení eurovalu. To, co ale opozice chce, jsou změny ve vládě. "Říkáme ne pravicové vládě a ano eurovalu," zopakoval Fico.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video