Slovenská premiérka Iveta Radičová oznamuje, že parlamentní hlasování o

Slovenská premiérka Iveta Radičová oznamuje, že parlamentní hlasování o Evropském fondu finanční stability (ESFS) bude spojeno s hlasováním o důvěře vládě. (11. října 2011) | foto: Jan KollerČTK

Slovenská vláda se bortí pod tíhou eurovalu

  • 961
Slovenská vláda je na pokraji rozpadu. Do krize se dostala kvůli nesouhlasu liberální strany Svoboda a solidarita s posílením pravomocí záchranného fondu eurozóny. O eurovalu rokuje už několik hodin parlament. Očekává se, že parlament dokument neschválí. To by znamenalo pád vlády.

Premiérka Iveta Radičová se totiž s hlasováním o posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny rozhodla spojit vyslovení důvěry svému kabinetu. Oznámila to v úterý po neúspěšných vyjednáváních předáků koalice.

Druhá nejsilnější strana koalice Svoboda a Solidarita (SaS), jíž předsedá Richard Sulík, totiž dlouhodobě odmítá pomoc zadluženým státům eurozóny i rozšíření pravomocí záchranného fondu (EFSF). 

Plán na záchranu eura se hroutí

Slovenská vláda nemá dost hlasů

Šéf liberálů Sulík dopoledne prohlásil, že poslanci strany dokument ani za cenu pádu vlády nepodpoří. Odsouhlasení eurovalu by podle SaS znamenalo porušení vládního programu. Na tento názor Radičová zareagovala slovy, že "vláda, která nevnímá změnu situace, si nezaslouží vládnout".

Slovensko je poslední zemí eurozóny, která dokument dosud neschválila. Pro nabytí platnosti nových pravidel fungování záchranného fondu je přitom nezbytný souhlas všech 17 států Evropské měnové unie.

Slovenští zákonodárci krátce před šestou odpoledne, kdy hlasování mělo začít, se dohodli, že jednání povedou i v dalších hodinách.

V půl desáté večer vyhlásily kluby půlhodinovou přestávku. Když skončila, místo hlasování začala znovu mluvit premiérka Radičová. Vyzvala, aby poslanci dodržovali jeden společný závazek - ochránili občany Slovenska v maximální možné míře. "Nemám zázračný proutek, ale pravdou je, že jsou konkrétní viníci za dnešní stav, ale podstatné je spojit síly, aby taková situace už znovu nenastala." Dodala, že se s velkou pravděpodobností rozloučí.

"Rozhodujeme o dobrém jménu a důvěryhodnosti Slovenska. Já vám prosím, důvěřujte této vládě, že dobře nakládá s penězi, že nezneužívá peníze daňových poplatníků," prosila Radičová.

Premiérka Iveta Radičová hovoří v parlamentu o eurovalu se šéfem koaliční strany MOST-HÍD Bélou Bugárem, naslouchají šéf další vládní strany KDH Jan Figel a ministr financí Ivan Mikloš

Vyslovení nedůvěry vládě Ivety Radičové by znamenal konec jejího kabinetu. Současná vláda by ale měla vykonávat své funkce až do sestavení nového kabinetu. Prezident Ivan Gašparovič má pravomoc vybrat člověka, který se nový kabinet pokusí sestavit, podotkl server sme.sk.

Slovensko bylo den střed světa

Do Bratislavy přijeli japonští i američtí novináři

Čtyřčlenná koalice pravého středu nastoupila do úřadu po parlamentních volbách loni v létě, kdy vystřídala kabinet levicového premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) rozšíření pravomocí EFSF v principu neodmítá, podporu v prvním hlasování parlamentu ale přislíbila jen v případě dohody koalice.

Parlament zaplavili novináři z celého světa

Na hlasování o budoucnosti eurovalu zatím v budově slovenského parlamentu čekají novináři z celého světa. Zásadní jednání si nenechala ujít ani řada zahraničních diplomatů. "Předem se ohlásili diplomaté z Portugalska, USA, Německa, Itálie a Francie. Čekáme však, že přijdou zástupci i z dalších úřadů," řekla mluvčí parlamentu Beáta Skyvová.

V parlamentu teď podle sme.sk zní angličtina ve stejné míře jako slovenština. "Ze zahraničí se předem přihlásilo asi 15 médií," řekla Skyvová. Patří k nim reportéři z britské BBC, německé ARD a ZDF, rakouské ORF či z amerických The Washington Post a The New York Times. Slovensko navštívily i tři japonské televize.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video