JEDEN STAČÍ. Český útočník Milan Hejduk z Colorada (č. 23) se těší ze svého

JEDEN STAČÍ. Český útočník Milan Hejduk z Colorada (č. 23) se těší ze svého gólu do sítě Bostonu ve společnosti parťáků Petera Muellera a Erika Johnsona. V zápase NHL žádná jiná branka nepadla. | foto: AP

Hejduk rozhodl o výhře Colorada, Vokoun slavil vítěznou premiéru

• 25
V den oslavy objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem vyjeli hokejisté NHL na led už krátce po poledni zámořského času. Na úkor obhájců Stanley Cupu z Bostonu si připsalo překvapivou výhru 1:0 Colorado, o jehož jedinou branku se postaral Milan Hejduk. Po jedné asistenci si pro změnu připsali Patrik Eliáš a Petr Sýkora, jejichž New Jersey přehrálo Carolinu.

Druhé říjnové pondělí se v USA slaví Kolumbův den. Právě proto se posunulo blíže poledni zámořského času úvodní buly hned u čtyř ze sedmi zápasů dne.

HRAJTE SI, JÁ JEDU. Milan Hejduk unikl málem i hledáčku fotografa. O souboj

V jednu hodinu tamního času vyjeli na led také obhájci Stanley Cupu z Bostonu. Za soupeře jim byli hokejisté Colorada, kteří z role outsidera dokázali vytěžit maximum. Ke dvěma bodům jim totiž stačila jediná trefa. Postaral se o ni český veterán Milan Hejduk, jenž ukončil smírný stav v 48. minutě pokusem švihem z levého kruhu. Asistenci si připsal i další Čech, obránce Jan Hejda.

Spolu s Hejdukem se o nečekaný bodový zisk Avalanche výrazně zasloužil také gólman Semjon Varlamov. Letní posila klubu z Washingtonu pochytala všech 30 ran Bruins včetně tří pokusů Davida Krejčího.

Rozhodující branka Hejduka:

Parise s Kovalčukem táhli Devils k výhře

Nově jmenovaný kapitán New Jersey Zach Parise se dvakrát gólově prosadil proti Carolině, jejíž obraně nadělal starosti také Ilja Kovalčuk. Ruský reprezentant si totiž připsal pro změnu tři body za gól a dvě asistence.

UHNI, SLAVÍM. Rozhodčí skoro překážel Zachu Pariseovi, jenž se odhodlal

Díky produktivitě svých největších hvězd si tak New Jersey připsalo první dva body sezony za výhru 4:2. Shodně jednou asistencí se na tom podíleli také čeští útočníci Patrik Eliáš a Petr Sýkora.

Za hostující Hurricanes nastoupili Jiří Tlustý a Tomáš Kaberle, jenž na ledě strávil necelých 20 minut čistého hracího času. Kromě tří střeleckých pokusů si kladenský odchovanec zapsal do statistik jeden záporný bod do kolonky +/-.

Horák se ani na druhý pokus výhry nedočkal

Dvacetiletý střední útočník Roman Horák, jenž v sobotu proti Pittsburghu (3:5) při svém premiérovém startu v NHL zaznamenal jednu asistenci, se ani na druhý pokus nemohl radovat z výhry. Po úvodním nezdaru jeho Calgary s Penguins totiž kanadský klub v pondělí nestačil ani na St. Louis. Bluesmani potěšili své fanoušky výsledkem 5:2 poté, co se dvěma body prezentovali Jason Arnott, Alex Pietrangelo (oba 1+1) a Andy McDonald (0+2).

Vrbata skóroval za Phoenix, Klesla šel do bitky s Morrowem

Na první gól v utkání Dallasu s Phoenixem se čekalo až do 46. minuty, kdy navíc k nelibosti domácího publika využili přesilovku Coyotes. Po střele Martina Hanzala se přesnou dorážkou prosadil další Čech, Radim Vrbata.

Bitku Rostislava Klesly (v bílém) z Phoenixu s Brendenem Morrowem z Dallasu si

Dallasu se podařilo srovnat na poslední chvíli. Časomíra se totiž zastavila na 59. minutě a 32. vteřině, když Loui Eriksson změnil směr rány obránce Sheldona Sourayho. Švédský forvard sehrál důležitou roli i v následném penaltovém rozstřelu, kdy společně s Mikem Ribeiroem završili obrat Stars na 2:1.

V dresu Phoenixu se z nájezdu proti Kari Lehtonenovi prosadil jen kapitán Shane Doan. Vrbata a Patrick O'Sullivan finského brankáře přelstít nedokázali. V závěru duelu se do sebe pustili kapitán Dallasu Brenden Morrow a český bek Phoenixu Rostislav Klesla:

Vokoun zvítězil v premiéře za Washington

Diváci ve washingtonské aréně Verizon Center viděli v řádné hrací době utkání proti Tampě Bay celkově deset branek. Domácí Capitals se v souboji s největšími divizními rivaly rozešli po 60 minutách smírně 5:5. Zajímavostí bylo, že góly nestřílely elitní formace Alexe Ovečkina či Stevena Stamkose, ale hráči druhého sledu.

O vítězi se rozhodlo až v penaltách, které proměnily Vokounovu premiéru v dresu Washingtonu ve vítězství. Hostujícího brankáře Dwaynea Rolosona totiž překonali Alex Sjomin a Matt Hendricks. Na druhé straně Nate Thompson nezamířil přesně a Dominica Moorea vychytal český reprezentační gólman.

Boston - Colorado 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka:
48. Hejduk (Hejda). Střely na branku: 36:30. Diváci: 17 565.

New Jersey - Carolina 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
4. a 59. Parise (na první Eliáš, Sýkora), 30. Fayne, 47. Kovalčuk - 29. Ponikarovskij, 33. Larose. Střely na branku: 26:26. Diváci: 12 096.

NY Islanders - Minnesota 2:1 (2:0, 0:0, 1:0)
10. MacDonald, 12. Nielsen - 42. Cullen. Střely na branku: 15:21. Diváci: 11 278.

St. Louis - Calgary 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
19. Steen, 24. Shattenkirk, 36. Pietrangelo, 44. Ch. Stewart, 55. Arnott - 9. Glencross, 37. Iginla.

Dallas - Phoenix 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
60. Eriksson, rozhodující sam. nájezd Ribeiro - 46. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 25:41. Diváci: 6 306.

Washington - Tampa Bay 6:5 po sam. náj. (2:2, 1:1, 2:2 - 0:0)
44. a 58. Chimera, 5. Johansson, 17. Wideman, 24. Brouwer, rozhodující sam. nájezd Hendricks - 3. Purcell, 9. Gervais, 21. Moore, 48. Thompson, 53. B. Clark. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington celé utkání, inkasoval pět branek z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 82,14 procenta. Střely na branku: 43:28. Diváci: 18 506.

Columbus - Vancouver 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
9. Atkinson, 39. Prospal - 16. Higgins, 42. Hodgson, 49. Burrows. Střely na branku: 25:25. Diváci: 9 187.