ČESKÝ STŘET. David Krejčí z Bostonu (v pozadí) se snaží bránit Jaromíra Jágra z

ČESKÝ STŘET. David Krejčí z Bostonu (v pozadí) se snaží bránit Jaromíra Jágra z Philadelphie. | foto: AP

Jágr slaví úspěšný návrat. Připsal si asistenci a Philadelphia vyhrála

• 60
Neoslnil jako v přípravě, přesto může být Jaromír Jágr s prvním soutěžním utkáním po návratu do NHL spokojený. Philadelphia vyhrála na ledě obhájců Stanley Cupu z Bostonu 2:1 a český útočník přihrál na vyrovnávací gól. Vítěznou branku vstřelil další Čech Jakub Voráček. V pořadí 95. sezona NHL odstartovala celkově třemi duely.

Stačilo 47 sekund na konci úvodní třetiny a kladenská dvojka v oranžových barvách Philadelphie zničila bostonské oslavy zisku Stanley Cupu.

Do té chvíle probíhalo všechno podle domácího plánu. Boston po půlhodinovém ceremoniálu se stříbrnou trofejí vlétl na nejistého soupeře a posila v brance Philadelphie Ilja Bryzgalov se nestačil divit, jak pracuje jeho nová obrana.

On-line reportáž

Marchand v přesilovce lehce proklouzl před branku a v 10. minutě chytrou kličkou otevřel skóre. Philadelphii se v ofenzivě nevedlo. Jágr, který zářil v přípravných duelech, udržel kotouč sotva na pár vteřin. Stejně jako jeho spoluhráči.

Postupně se ale hosté rozehráli. Nahecovaní šampioni upustili od ostrého forčekinku a Philadelphia najednou získala více času. Vzniklo více prostoru, začala fungovat souhra elitních formací.

A ve 20. minutě Češi rozhodli. Jaromír Jágr si připsal celkově už 1 600. bod v NHL, když vyslal do úniku šikovného Girouxe, který povedeným blafákem překonal nejlepšího brankáře uplynulé sezony Tima Thomase.

MANTINELY. Jaromír Jágr si po třech letech v Kontinentální lize musí zvykat na užší kluziště a častější souboje u hrazení.

1 600. BOD. Jaromír Jágr přihrával na vyrovnávací gól Claudea Girouxe a překonal kulatou hranici ve statistikách kanadského bodování NHL.

"Jags mi poslal parádní pas a já už jsem pak mohl dovézt puk až do brány," povídal Giroux mezi třetinami. Spolupráce mezi třiadvacetiletým mladíkem a o šestnáct let starším Jágrem fungovala. Zdálo se, jako kdyby spolu hráli už několik let.

Tři sekundy před přestávkou pak vstřelil vítězný gól Jakub Voráček. Druhý Čech také zvládl svou premiéru v novém mužstvu a pohotovou střelou z otočky mezi betony brankáře zařídil Philadelphii úvodní dva body v sezoně. Podívejte se na klíčové okamžiky duelu:

James Reimer vychytal Torontu úvodní výhru

NEBEZPEČNÝ PRŮLET. Colby Armstrong z Toronta vyděsil svou leteckou vložkou

Hokejisté Montrealu sice přestříleli Toronto 32:18, přesto se z vítězství 2:0 radovali domácí Maple Leafs. Brankář James Reimer totiž pochytal všech 32 ran Canadiens včetně čtyř pokusů českého centra Tomáše Plekance. Pod góly Toronta se podepsala letní posila, centr Matthew Lombardi, a řízný obránce Dion Phaneuf.

Pittsburgh uspěl na ledě Vancouveru

EUFORIE. Z gólu Pittsburgu se raduje i Zbyněk Michálek (vpravo).

Stejně jako Boston, neuspěl v zahajovací den 95. sezony NHL ani druhý účastník posledního finále Stanley Cupu. Hokejisté Vancouveru totiž na domácím ledě podlehli Pittsburghu 3:4 po samostatných nájezdech, ve kterých se proti Robertu Luongovi prosadili bek Kris Letang a ruský centr Jevgenij Malkin.

Penguins, hrající bez kapitána Sidney Crosbyho, v řádné hrací době vedli 2:0 a 3:1. Canucks tak neustále dotahovali a do nájezdů utkání dospělo jen díky produktivitě bratrů Sedinových. Švédští reprezentanti nejprve asistencemi připravili gól pro beka Keitha Ballarda a v 48. minutě Daniel po pasu Henrika zařídil vyrovnání na 3:3.

Boston - Philadelphia 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
10. Marchand - 20. Giroux (Jágr), 20. Voráček. Střely na branku: 23:29. Diváci: 17 565.

Toronto - Montreal 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky
: 21. Lombardi, 45. Phaneuf. Střely na branku: 18:32. Diváci: 19 606.

Vancouver - Pittsburgh 3:4SN (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)
17. Lapierre, 38. Ballard, 48. D. Sedin - 6. Neal, 13. a 24. Cooke, vítězný nájezd Letang. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18 860.