Jarmila Křižanová s nabídkou realitní kanceláře, která má zájem o rodný dům jejího manžela v Horním Jiřetíně, kam se přestěhovali, když jim těžaři zbourali dům v Dolním Jiřetíně a vystěhovali je do paneláku v Litvínově - Janově. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Realitky stěhují Romy do Jiřetína. Chtějí sem vnést neklid, míní místní

  • 216
Nebývalý zájem realitek o domy v Horním Jiřetíně na Mostecku začíná mít v městečku ohroženém těžbou uhlí konkrétní dopady. Realitky stěhují do Jiřetína romské rodiny. Místní se obávají, že je to způsob, kterým je chtějí zastánci těžby přimět, aby se svých domovů vzdali a přestali vzdorovat těžařům.

Obyvatelé Horního Jiřetína nacházejí ve schránkách už několik týdnů nabídky realitek, že odkoupí jejich dům (více zde). "Podařilo se jim koupit asi patnáct domů. Pokud vím, patří stále těm realitkám," uvedl místostarosta Vladimír Buřt.

V některých domech už ale bydlí nájemníci. "Bohužel ve dvou nebo ve třech případech se jedná o rodiny sociálně vyloučené, jak se dnes říká. Myslím, že i to je jeden ze záměrů, vnést sem neklid, dělat nepořádek a tím znejistit místní," soudí Buřt.

Obavu z toho, že se do Jiřetína nastěhují problémoví lidé, má i opoziční zastupitel Petr Leichner z hnutí Dialog, které jako jediné v obci s těžaři jedná.

"Máme zkušenost ze sousedního Janova, kde se situace hodně vyhrotila. Obavy z podobného přistěhování tady samozřejmě jsou. Obával jsem se hlavně jedné pražské realitní agentury, která tu přímo oslovovala majitele nemovitostí. Měli ale hodně jiné představy o ceně než místní," uvedl Leichner.

Místostarosta Buřt je přesvědčený, že realitky neskupují domy v Jiřetíně jen kvůli zisku nebo tomu, aby měli kam odstěhovat své problémové nájemníky. "Buď tam nechají původní obyvatele, kteří jim budou platit nájem a oni si je nakloní a zavážou, nebo si je postupně obsadí svými lidmi odjinud, kteří jim budou zavázáni do komunálních voleb," tvrdí.

Těžební limity jsou opět ve hře

Horní Jiřetín totiž opět stojí před otázkou vlastní budoucnosti. Podle materiálu ministerstva průmyslu totiž dvě z variant chystané Státní energetické koncepce počítají s prolomením limitů, které chrání Horní Jiřetín a Černice před těžbou.

Těžba za limity ohrožuje Horní Jiřetín, Černice a zámek Jezeří.

Třetí varianta není tak jednoznačná, ale poznámkou o "zachování možnosti využití v dlouhodobém výhledu" naznačuje, že těžbu za limity nevylučuje. Těžaři by se pak s majiteli domů a pozemků museli dohodnout na jejich vykoupení.

"Tak jak byly z uniklého materiálu představeny tři možnosti energetické koncepce, jsou podle mě všechny pomýlené až hloupé. Lobbisté v nich dávají najevo, že chtějí naprosto v rozporu se světovými trendy setrvat na fosilních palivech a na jádru, na zastaralé energetice, která patří do 20. století, částečně až do 19. století. Jejich představy jsou šílené," kritizuje návrhy místostarosta Buřt.

Těžaři z Czech Coal jsou ve svém postoji k návrhům energetické koncepce zatím zdrženliví. "S vyjádřením k návrhu počkáme, až projde odbornou diskusí v Radě vlády pro surovinovou a energetickou strategii," řekla mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Kampaň za prolomení limitů ale nedávno dostala velkou trhlinu. Krajští zastupitelé totiž schválili Zásady územního rozvoje kraje, které s limity a zastavením těžby po jejich dosažení počítají.

13. listopadu 2008


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video