Všechno, co potřebujete vědět o největším dopravním letadle světa

  • 146
Má dvě paluby pro 526 pasažérů, ale teoreticky přepraví až 840 cestujících. Letiště kvůli němu musela upravit nástupní mosty i brány. V Praze přistál Airbus A380-800 poprvé a na dlouhou dobu zřejmě i naposledy.

Lufthansa poslala největší letadlo světa na propagační let do Prahy při příležitosti pětačtyřicátého výročí pravidelných letů na pražské letiště. Airbus A380 registrace D-AIMF, pojmenovaný Zürich, byl vyroben loni a Lufthansa ho převzala letos na jaře.

Přistání naplánované na devátou hodinu ráno trochu pozdržela paráda v podání obřího letounu. Ten při prvním přiblížení nedosedl na dráhu 24, ale přelétl ji v nízké výšce. Až po obrátce severním směrem nad Prahou a druhém přiblížení dosedlo největší dopravní letadlo na světě poprvé na dráhu ruzyňského letiště.

Airbus A380 v Praze

Akce přilákala davy leteckých fanoušků, kteří obsadili všechny vhodné plochy. Na střeše garáží nebylo k hnutí, stejně jako podél severního plotu okolo přistávací dráhy. Obří airbus zaujal i zaměstnance letiště, kteří se na jeho stojánku seběhli s fotoaparáty. Takový úlovek se na Ruzyni asi dlouho neobjeví.

Na stojánku letadlo dojelo s dvojicí českých vlajek, které posádka vyvěsila z kokpitu. Letadlo v Praze přivítal Karsten Benz, viceprezident Lufthansy pro obchod a služby v Evropě. Došlo i na dort, samozřejmě v podobě obřího airbusu.

Přílet Airbusu A380 do Prahy
Přílet Airbusu A380 do Prahy
Přílet Airbusu A380 do Prahy
Přílet Airbusu A380 do Prahy

Při prohlídce letadla, která byla určena jen pozvaným partnerům a novinářům, byl přístupný kokpit i obě paluby. Interiér letadla Lufthansy je tradičně strohý, ale účelný. Uvnitř ani není patrné, jak je letadlo velké. Obě paluby jsou rozděleny na několik sekcí. Horní paluba se sedadly byznys a první třídy nemá bar, který si některé aerolinky nechaly do A380 zabudovat. Při obchůzce letadla vyniknou velké motory a především obrovská plocha křídla.

Přílet Airbusu A380 do Prahy
Přílet Airbusu A380 do Prahy

Posádka ochotně ukázala kokpit a předvedla možnosti sedadel v první a byznys třídě. V prvním případě má osm pasažérů k dispozici velké křeslo, které lze přeměnit na lůžko včetně elektricky vyjíždějících zástěn. V byznys třídě lze sedadla sklopit téměř do vodorovné polohy.

Airbus A380 se v Praze zdržel dvě hodiny a odletěl na stejnou propagační akci do Budapešti.

Hodně velké a hodně těžké

Airbus A380-800 měří na délku 73 metrů a rozpětí křídel má téměř 80 metrů. Výška letounu je 24,5 metru, tedy zhruba jako osmipatrový dům. Délkou A380 překonává například dokončovaný Boeing 747-8 dlouhý 76,3 metru, nebo v současnosti nejdelší dopravní letadlo světa, více než 75metrový Airbus 340-600. Rozpětím křídel nemá A380 mezi současnými dopravními letadly konkurenci, překonává ho jen Antonov An-225 Mrija, což je ale čistě nákladní letadlo existující v jediném exempláři. Díky velikosti letadla musí mít křídla obrovskou plochu 845 metrů čtverečních. Kdo chce mít z letadla dobrý výhled, tak by měl volit sedačky v přední části letadla nebo na jeho úplném konci. Jinak toho moc neuvidí.

Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze

Airbus A380-800 na ploše pražského letiště

Podobně jako legendární jumbo má Airbus A380 dvě paluby. Zatímco u Boeingu 747 je horní paluba jen v přední části letounu, airbus má obě po celé délce letadla. Horní měří na délku 45 metrů, dolní téměř 50. Hlavní (spodní) paluba je široká maximálně 6,5 metru, horní o něco užší má v nejširším místě necelých šest metrů.

Letadlo pohání čtveřice motorů pod křídly. Aerolinky si mohou vybrat ze dvou typů: Rolls-Royce Trent 900 nebo Engine Alliance GP7000. Lufthansa na svých strojích používá první z nich a uvádí, že každý z motorů má výkon asi jako 3 500 osobních automobilů. Každý motor má tah 310 kN.

Dostatek výkonu je nezbytný. Maximální vzletová hmotnost letadla je 569 tun, přistávací pak 391 tun. Do letadla se vejde 323 tisíc litrů paliva. Maximální cestovní rychlost je 945 kilometrů za hodinu (Mach 0,89) a letadlo doletí až do vzdálenosti 15 400 kilometrů.

Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze

Předností Airbusu A380 je minimální hluk na palubě. A díky hmotnosti je i ve vzduchu subjektivně stabilnější. Což jsou parametry, které většina cestujících uvítá. Stejně tak rozměrná kabina nepůsobí tak klaustrofobicky jako u menších letadel. Navíc je zajímavě osvětlená včetně takzvaného ambientního osvětlení. To ale záleží na provozovateli.

Dvě paluby pro 526 pasažérů

Letadla u Lufthansy mají hlavní palubu vyhrazenou pro turistickou třídu, horní pro byznys a první třídu. Celkem pojmou 526 cestujících. V turistické je 420 sedaček převážně v rozložení 3–4–3, v byznys třídě 98 sedaček v konfiguraci 2–2–2 a v první třídě osm sedačko-postelí. Podobné rozložení tříd používají i ostatní aerolinky s A380 ve flotile. Konkrétní počet sedaček v jednotlivých třídách je ale rozdílný, třeba Singapore Airlines mají první třídu na dolní palubě a část horní paluby patří ekonomické třídě. Zatím žádný z provozovatelů typu nemá letadlo v čistě ekonomické konfiguraci. Prvním takovým letadlem má být v roce 2014 Airbus A380 společnosti Air Austral z ostrova Reunion. Na palubu se pak vejde 840 cestujících.

Airbus A380 v Praze

Velikost letadla a množství pasažérů si vynutilo i úpravu letišť, kam A380 létá a kde se provoz tohoto obra plánuje. Pasažéři totiž nastupují a vystupují do obou pater současně, a to hned několika nástupními mosty, na některých letištích až třemi. Upravit se musely i brány, aby se do nich vešlo přes 500 pasažérů.

Osm letadel a devět linek

Lufthansa nasazuje Airbus A380 zatím výhradně na linky z Frankfurtu nad Mohanem. Létá s nimi do Miami, Johannesburgu, Pekingu a Tokia. Do konce října je nasazuje i do New Yorku a San Franciska a od listopadu bude A380 létat i do Singapuru. Ve flotile má Lufthansa již osm A380, na dalších sedm ještě čeká.

Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze

V současné době provozuje Airbus A380 vedle Lufthansy ještě pět dalších aerolinek. Singapore Airlines byly první s A380 v pravidelném provozu, první letadlo převzaly v roce 2007 a první komerční let se uskutečnil 25. října 2007. Největším provozovatelem jsou Emirates s 15 letadly, celkem jich budou mít 90, což je ze všech aerolinek nejvíce. Ve flotile mají Airbus A380 ještě Air France, Qantas a Korean Air.

Konec vlády jumba

Historie Airbusu A380 sahá až do roku 1990, kdy Airbus Industrie oznámila projekt vysokokapacitního dopravního letadla. Do té doby vládl velkým dopravním letadlům Boeing s modelem 747. Sloužil už od konce šedesátých let a v roce 1998 začala létat nejnovější verze 747-400. Konkurenci v kapacitě neměl do příchodu A380 žádnou. Boeing 747 dokáže přepravit až 420 pasažérů v běžné konfiguraci tří tříd, ve dvou třídách dokonce až 520 (verze 400). Starší verze 100 až 300 měly kapacitu nižší, ale stále o třetinu až čtvrtinu vyšší než ostatní letadla na trhu.

Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze

Největší a také nejstarší Airbus A300 dokázal přepravit okolo 270 lidí a bylo to jediné velkokapacitní letadlo v portfoliu evropského výrobce. I další širokotrupá letadla (s dvojicí uliček, určená primárně pro dlouhé tratě) měla do devadesátých let kapacitu do 350 míst: Douglas DC10, Boeing 767 nebo Lockheed Tristar. Vždy sice záleželo na rozvržení kabiny u jednotlivých aerolinek, ale jen výjimečně byla letadla provozována jen s turistickou třídou, a tak měla průměrnou kapacitu od 250 do 320 míst.

Přílet Airbusu A380 do Prahy
Přílet Airbusu A380 do Prahy

Populární jumbo, jak se Boeingu 747 přezdívalo, s charakteristickým hrbem přední druhé paluby tak zcela vládlo dálkovým linkám. Vedle Airbusu mu chtěl konkurovat i McDonnell Douglas. Taktéž v roce 1990 zveřejnil vizi dvoupatrového letadla MD-12, které se koncepčně A380 podobalo, bylo však menší, zhruba velikosti jumba, ale s větší kapacitou. Projekt ale byl poměrně záhy zastaven.

To Airbus Industrie projekt velkokapacitního letadla k ledu neuložil. Nejdříve se projekt označoval jako A3XX, po roce 2000 byl přejmenován na finální podobu A380. To vše již pod hlavičkou koncernu EADS, kam byl Airbus Industrie začleněn. Všeobecně se čekala i odpověď Boeingu, jehož jumbo pomalu zastarávalo a nový velkokapacitní Airbus měl být pro aerolinky mnohem efektivnější v provozu.

Velká, nebo menší letadla?

Jenže Boeing viděl budoucnost letecké dopravy jinak. Velká letadla jako jumbo nebo A380 nemohou létat odevšad a kamkoliv. Jsou určena pro velkokapacitní přepravu mezi velkými leteckými uzly jako je v Evropě Londýn, Paříž nebo Frankfurt, v Asii Singapur, Hongkong nebo Tokio a v USA New York, Atlanta či Los Angeles. Jenže ne všichni pasažéři létají právě jen přímo mezi těmito body, a tak musí přestupovat.

Boeing proto viděl či vidí budoucnost v menších dálkových letadlech, která budou létat mezi menšími destinacemi. Pojmou sice méně pasažérů, ale pro dané linky kapacitně stačí a vynechání přestupů ušetří pasažérům čas a leteckým společnostem náklady. Místo na přímé konkurování A380 se tak Boeing soustředil na novou generaci menších dálkových letadel. Model 787 Dreamliner přichází do provozu právě letos, první letadla přebírá japonská společnost ANA. Na dreamliner zareagoval i Airbus, který proti němu nasadí nový model A350. První let je naplánován na příští rok.

Airbus A380 v Praze
Airbus A380 v Praze

Jenže úspěch Airbusu A380 donutil nakonec Boeing reagovat. Konkurent nese označení 747-8 a vypadá jako zvětšené původní jumbo, ale s motory a elektronikou z modelu Dreamliner. Nákladní verze právě v těchto dnech mají přebírat první zákazníci. Osobní, do kterých se ve třech třídách vejde 467 pasažérů začne výrobce dodávat aerolinkám od příštího roku. Prvním provozovatelem bude právě Lufthansa, která si objednala 20 letadel a na dalších dvacet má opci. Celkem ale Boeing nemá na nové jumbo zdaleka tolik objednávek jako Airbus na A380.

Airbus ke konci letošního srpna evidoval 236 objednávek na A380, v provozu ke stejnému datu bylo 57 letadel. Boeing má na 747-8 celkem 114 objednávek, ale jen 36 na osobní verzi.

Hořící motor

Airbus A380 má za sebou i jeden vážný incident, který naštěstí dopadl dobře. Loni 4. listopadu se při odletu z letiště Changi v Singapuru vzňal jeden motor Rolls-Royce na stroji společnosti Qantas na lince Londýn – Sydney s mezipřistáním v Singapuru. Trosky z něj dopadly na nedaleký indonéský ostrov Batam, přes který se ze Singapuru často startuje. Pilotům se ale podařilo s letadlem bezpečně přistát zpět v Singapuru. Na palubě nebyl nikdo zraněn. Letadlo ale bylo dost poškozeno a stále je odstavené z provozu.