Atentátníci opět zaútočili na egyptský plynovod do Izraele a Jordánska

  • 53
Neznámí útočníci vyhodili do povětří část egyptského plynovodu na Sinajském poloostrově, který zásobuje zemním plynem Izrael a Jordánsko. Tři muži přijeli v dodávce k přečerpávací stanici, vyskočili z auta a začali na zařízení střílet, popsali svědci. Od února to byl už šestý útok na stejný plynovod.

Útok se odehrál jihozápadně od města Aríš u egyptské hranice s Pásmem Gazy a Izraelem. Po střelbě na zařízení se z místa ozval výbuch, který byl slyšet v celém městě. Z plynovodu šlehaly až patnáctimetrové plameny, líčili svědci.

Společnost provozující plynovod vzápětí uzavřela přívod plynu a hasiči se pustili do boje s ohněm. Při atentátu byl zraněn jeden člověk, s popáleninami skončil v nemocnici.

Od únorového pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka je to už šestý útok na stejné zařízení. Útočníky jsou zřejmě odpůrci dodávek egyptského zemního plynu do Izraele, podotkla agentura Reuters. Jeho dodávky musely být kvůli poškození pokaždé přerušeny. Rozsah poškození po nejčerstvějším útoku zatím není znám.

Naposledy plynovod poškodila v červenci skupina mužů s automatickými zbraněmi, kteří přinutili ochranku u terminálu a vyhodili ho do vzduchu. Několika pokusům o útok se také podařilo zabránit.

Egypt prověřuje Mubarakovy dohody o dodávkách plynu

V srpnu vyslala Káhira na Sinajský poloostrov vojenské jednotky, aby zasáhly proti stovkám údajných ozbrojenců, kteří by mohli být za některými útoky na plynovod. Vojáci tehdy zadrželi čtyři islámské radikály zrovna, když se chystali zařízení odpálit.

Egypt pokrývá ze 43 procent spotřebu zemního plynu v Izraeli, kde se z něj vyrábí 40 procent elektřiny. Do Jordánska zařízením proudí denně 6,8 milionu kubíků plynu, což je 80 procent národní potřeby pro výrobu elektřiny. Egyptský plyn odebírá i Sýrie.

Nová egyptská vláda rozhodla, že překontroluje všechny dohody o dodávkách plynu do Izraele i Jordánska. Mnozí viní Mubarakův režim z toho, v roce 2008 uzavřel s Izraelem pro Egypt nevýhodný kontrakt s velmi nízkými cenami.

Egypt byl první arabskou zemí, která uzavřela s Izraelem mírovou smlouvu v roce 1979. Následovalo ho, v roce 1994, už jen Jordánsko. Nová vláda v Káhiře dala najevo, že nemá v úmyslu mírovou smlouvu s Izraelem zrušit, premiér Isám Šaraf ale 15. září prohlásil, že není nedotknutelná a mohla by se změnit.

Aríš

Aríš

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video