VIDEO: Proč piloti obřích akrobatických letounů potřebují sochaře

  • 5
Obří model může mít rozpětí křídel až tři metry, váhu do 20 kilogramů a motor o objemu od 150 do 200 centimetrů kubických, který je v podstatě schopný pohánět i menší motocykl. Jeho pilotování není hračka, ale o úžasné zážitky mají piloti-modeláři postaráno.

Právě minulý víkend se 18 modelářů obřích akrobatických modelů letadel utkalo o titul Mistra České republiky v Budkovicích na Brněnsku. Za podívanou stály nejen manévry, které se svými stroji předváděli ve vzduchu, ale i samotné modely letounů, které jsou propracované do nejmenších detailů.

Ve sportovním modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích na Brněnsku o
Ve sportovním modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích na Brněnsku o

Modely stojí za podívání ve vzduchu i na zemi

Každý model se od originálního akrobatického letounu může lišit pouze nepatrně, tolerují se jen odchylky do deseti procent. Většinou mají modely ve srovnání s originály přibližně třetinovou velikost a jsou to téměř umělecké předměty, jejichž cena se může vyšplhat až na desítky tisíc korun.

"Lidí, kteří se věnují pilotování obřích akrobatických modelů letadel, u nás stále přibývá. Je to jedinečný pocit, dostat model do vzduchu a zvládnout s ním manévry v podstatě shodné s těmi, které předvádějí skuteční piloti-akrobati," prozradil jeden z organizátorů mistrovství Vladimír Ochotný.

Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček ve sportovním modelářském
Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček se s vým ovládacím
Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček ve sportovním modelářském

Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček ve sportovním modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích na Brněnsku, na Mistrovství ČR.

Pro pilota-modeláře je důležité, aby měl známého zručného sochaře. V kabině letounu totiž sedí pilot, tedy jeho soška. "Většinou si každý nechává udělat sošku sebe samého. Dbá se na skutečně dokonalé provedení, takže něco takového je schopen vyrobit pouze zkušený sochař," prozradil modelář Martin Pasáček. Létání se věnuje od 12 let a letos v devatenácti dosáhl svého největšího úspěchu: titulu mistra Evropy.

Jak probíhá klání obřích modelů?

Mistr ČR 2011

Titul Mistra republiky obřích akrobatických letounů vyhrál 25. 9. Daniel Hrachovec, druhý a třetí skončili Marek Plichta a Tomáš Kukačka. Všichni tři létají s modely akrobatických letounů Jak 55.

Podle modelářů je rozdíl mezi "letadýlky" a obřími modely zcela zřejmý; dostat větší stroj na nebe je prý větší zážitek. Vlastní klání mezi modeláři a piloty v jedné osobě je při soutěžích hodně náročné. Pilot-modelář totiž ve vzduchu plní stejné úkoly jako skutečný pilot-akrobat.

Absolvovat musí tři lety. První je povinná sestava, která je nejtěžší, protože pilot musí předvést předem určené prvky. Následuje tajná sestava, jež je obdobná jako povinná, avšak seznam manévrů dostává pilot až krátce před startem.

Nejoblíbenější částí je freestyle, tedy akrobatický let na hudbu. Na vše dohlížejí porotci, vítězem se stává pilot s největším počtem bodů. "Pevně doufáme, že počty našich kolegů budou přibývat a zvýší se konkurence, což přispěje i ke zlepšení našich výkonů," dodal Ochotný.