Městem elektrickým samohybem. Mrňous na baterky třikrát jinak

  • 23
Frankfurt nad Mohanem (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jako by si koukali pod ruce. Opel, Volkswagen a Audi představují velmi podobné koncepty. U posledních dvou se to dá pochopit, patří pod jednu střechu koncernu VW. Malé vozíky na elektřinu jsou podle všeho budoucností městské mobility. Opel RAK e má prý dokonce namířeno do sériové výroby.

Renault začíná prodávat svoje elektrické přibližovadlo na čtyřech kolech jménem Twizzy. Ostatní nechtějí zůstat pozadu.

Opel RAK e se tak podle nejnovějších zpráv chystá do výroby. Je to kabina pro dva sedící za sebou a čtyři velká kola poháněná elektromotory. Nasupeným zjevem připomíná dopravníky mimozemšťanů ze sci-fi filmů. Maximální rychlost omezili konstruktéři elektronicky na pětačtyřicítku, jinak ale umí uhánět až stodvacetikilometrovou rychlostí.

Opel RAK e
Opel RAK e

Rakeťáci Frizte von Opela

Samohyby jménem RAK stavěli u Opelu už skoro před sto lety. Průkopnické RAKetové stroje nakonec zakázali.

První Opel RAK. 1 se v březnu 1928 rozjel na pětasedmdesátikilometrovou rychlost. Dva měsíce nato, 28. května, už  RAK. 2 uháněl 230kilometrovou rychlostí. Pak se RAKy přesunuly na koleje. RAK. 3 bylo vlastně auto na dlouhém podvozku s ocelovými koly vlaku. Jelo prý až 290 kilometrů v hodině, jenže při druhé jízdě vylétlo z trati a bylo zničeno. A RAK. 4 při rychlostní jízdě dokonce vybuchl. To už drážní úřad ztratil trpělivost a další pokusy zatrhl.

A 30. září 1929 vzlétlo první letadlo s raketovým pohonem, to taky patřilo do Opelácké rodiny RAKů. Je symbolické, že se vzneslo na letišti Rebstock ve Frankfurtu nad Mohanem. Na jeho místech je dnes frankfurtské výstaviště, kde se elektrický Opel RAK e představil.

Opel ale zdůrazňuje hlavně laciný provoz svého "raka". Sto kilometrů jízdy má vyjít na jedno euro (necelých 25 korun). Propočty vycházejí z německých ceníků.

RAK e váží 380 kilogramů, na délku má tři metry a na výšku metr dvacet. Pro rejdění ve městě se hodí 5,5 metrový průměr otáčení.

Pro pohodlnější nastupování se sedadlo řidiče i s volantem odklopí dopředu.

Elektromotor má výkon 10,5 kW, krátkodobý špičkový pak 36,5 kW. Baterky vystačí na sto kilometrů jízdy, pak je třeba tři hodiny nabíjet.

Sériovou budoucnost konceptu RAK e odhalil britský magazín Autocar. Původně měl mít vzadu prý jen jedno kolo pro lepší stabilitu, ale nakonec dostal dvě menší.

Už se spekuluje i o ceně, neměla by prý přesáhnout 10 500 eur.

Nils

To mrňous od Volkswagenu si zatím ambice na sériovou výrobu nedělá. Parádní koncept s dveřmi jako krovkami brouka se jmenuje Nils. Jezdí na elektřinu a odveze jediného pasažéra. Také nils má na délku tři metry (přesně 304 cm), široký je 139 a vysoký 130 centimetrů. Díky hliníkovému rámu váží jen 460 kilogramů. Dvacetikoňový elektromotor uložený vzadu roztáčí sedmnáctipalcová kola. Špičkový výkon je 34 koní. Z nuly na stovku se nils rozdovádí za 11 sekund, maximálka se rovná nejvyšší rychlosti, kterou lze legálně jezdit na českých dálnicích. Li-ion baterky se dobíjejí dvě hodiny a vystačí na 65 kilometrů jízdy.

Volkswagen Nils

Nils má být autem pro dopravu do práce. Je tu i prostor na zavazadla, diplomatku uloží elektromobilista do kufru vzadu. Prý se tam ale vejde celý nákup.

Ze stejného hnízda jako nils je nejmenší a nejpomalejší audi. Konstrukce je stejná jako u volkswagenu, jen jméno má o dost banálnější.

Nejmenší a nejpomalejší audi

Audi Urban Concept je vlastně nils pro dva. Na rozdíl od volkswagenu má kokpit 1 + 1místný, posádka sedí za sebou jako v kokpitu RAKu. Urban Cruiser vypadá při osobním setkání jako přerostlá hračka, váží 480 kilo a znalci v jeho designu rozpoznají inspiraci mytickými závodními auto uniony z třicátých let minulého století.

Audi Urban Cruiser

Dvoumístná audina je dlouhá 3,219 metru, široká 1,678 a vysoká 1,189 m a existuje hned ve dvou verzích. Kromě uzavřené varianty také jako otevřený roadster. Řidič má sedačku napevno a seřizuje si pedály a volant.

Rám a podvozkové díly vyrobili z hliníku a uhlíkem vyztuženého plastu (CFRP), karoserie je z uhlíkových vláken. Kola mají obří průměr 21 palců, ale v zájmu co nejnižšího valivého odporu jsou hodně úzká, vepředu 125 a vzadu 145 mm.

Dva elektromotory jsou mezi zadními koly a dohromady dávají 20 koní výkonu a 47 Nm točivého momentu. Napájí je li-ion baterie uložené za sedadly, které váží asi 90 kilo. Audi tvrdí, že z domácí zásuvky jsou naplněné za hodinu a z třífázové za dvacet minut.

Audi Urban Cruiser

Z nuly na maximální rychlost omezenou elektronicky na 100 km/h se rozjede na 16,9 sekundy. Pro městský speciál jsou ale důležitější sprinty ze semaforů, a ty umí urban cruiser dobře, z nuly na šedesátce je za šest sekund.