Lukáš Kohout v čele demonstrace ve Varnsdorfu kvůli neklidnému soužití s Romy

Lukáš Kohout v čele demonstrace ve Varnsdorfu kvůli neklidnému soužití s Romy (17. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Kohouta katapultovala do čela protestů zoufalost lidí, míní odborníci

  • 791
Především frustrace lidí ve Varnsdorfu způsobila, že se v protiromských protestech nechávají vést podvodníkem a exhibicionistou Lukášem Kohoutem. Podle expertů by ale obyvatelé Šluknovska vyšli do ulic, kdyby je svolal téměř kdokoliv. Kohout prý vycítil nálady ve městě, snaží se však hlavně zviditelnit.

Podle Miroslava Brože z iniciativy Nenávist není řešení lidi přivádí na Kohoutova shromáždění zoufalost a frustrace ze situace v regionu. "Nejde o to, kdo demonstraci svolal, ale proč ji svolal. Myslím, že i kdyby jí svolala opice Čita, tak by lidé přišli stejně. Je tam dvacet let neřešený problém a obyvatelé Varnsdorfu za to nesou důsledky," míní Brož.

"Mám pocit, že v současné době je úplně jedno, kdo si před lidi stoupne," souhlasí bývalá místostarostka Varnsdorfu Zdeňka Vajsová. Podle ní se ve výběžku nashromáždila nespokojenost s nízkými mzdami, špatnou infrastrukturou a dalšími potížemi.

Kohout skončil v cele, žalobce ale vazbu odmítl

Kohout si tohoto stavu všiml a dokázal toho využít, domnívá se politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. "Vystihl správný okamžik a na tom se zviditelnil. Spíše je to ale člověk, který je schopný danou akci rozjet. Nemyslím si, že by byl schopný hrát nějakou vůdčí roli," míní Kopeček.  

Podle sociologa a politologa Václava Houžvičky z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem je Kohout natolik kontroverzní figura, že za normální situace by ho lidé ignorovali. "Jenže nahromaděná frustrace ze sociální tísně začne vypínat i racionální úvahy a lidé reagují na podnět. On jim ho dal," uvádí Houžvička.

Kohout nedomýšlí následky svého jednání, zjistila před lety psycholožka

Kohout podle Brože nemá dostatek svědomí a zřejmě nedokáže úplně promyslet svoje chování. "Jediné, co ho zajímá, je mediální sláva a tady dokázal vycítit příležitost," tvrdí.

Jeho odhad potvrzuje zmiňovaná Zdeňka Vajsová, která dnes osmadvacetiletého Kohouta zhruba před patnácti lety vyšetřovala v psychologické poradně. "Objednala si to u mě jeho matka a škola, kam chodil," uvádí. Důvodem bylo údajné obtěžování spolužačky. Psycholožka tehdy zjistila, že se Kohout snadno rozčílí, nedomýšlí následky svého jednání, má fantazijní představy a trpí lhavostí.

Svolavatel demonstrace ve Varnsdorfu Lukáš Kohout
Lukáš Kohout v čele demonstrace ve Varnsdorfu kvůli neklidnému soužití s Romy

Sympatie řady obyvatel Varnsdorfu Kohout získává i díky tomu, že z města na hranicích s Německem pochází a v současnosti tam i bydlí. Vajsová však upozorňuje, že Kohoutovi nikdy o žádné skutečné řešení místních problémů nešlo.

"Chce být na titulních stránkách, to je jeho fetiš. S mučednickou tváří se nechá zatýkat. Jak ho média zvou do pořadů, tak to přiživují. Na webu města například jeden člověk uvádí, že zjistil, že když nikde nejsou reportéři, tak je Kohout úplně v klidu. Jakmile přiběhne televize nebo někdo s fotoaparátem, začne vykřikovat hesla a je akční," uvádí psycholožka. 

Poté, co se Vajsová před osmi lety vyjádřila ke Kohoutovi v médiích, čelila - údajně z jeho telefonu - výhružným telefonátům, ve kterých volající mluvili rusky. Kohout na ní také podal několik trestních oznámení.

Podvodník, mystifikátor, exhibicionista

Varnsdorfský rodák poprvé upoutal zájem médií v roce 1998, kdy jako patnáctiletý žák organizoval přednášky o drogách. O tři roky později se na zasedání varnsdorfského zastupitelstva vydával za asistenta poslance ČSSD Ivana Davida. 

Zhruba v té době také tvrdil, že je asistentem Hany Marvanové či Karla Kühnla z dnes již zaniklé Unie svobody. Největších podfuků se ale dopustil jako fiktivní spolupracovník bývalého ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD). Za peníze Sněmovny navštívil řadu exotických zemí, provalilo se to v roce 2002 při cestě na Srí Lanku. 

Kohout sice poté strávil sedm měsíců ve vazbě, do ústraní se ale nestáhl. Již v roce 2004 se vydával za mluvčího technoparty CzechTek nebo zfalšoval internetovou petici Zrušme komunisty. Před čtyřmi lety psal v anonymním dopise, že je poslanec ODS, který při hlasování o důvěře nepodpoří vládu Mirka Topolánka.

14. září 2011

Soud Kohoutovi v roce 2006 udělil za podvody trest 28 měsíců vězení s pětiletým odkladem. Kvůli neplacení náhrady škody byl od podzimu 2009 rok ve vězení ve Stráži pod Ralskem.

Kohout v minulosti pracoval například ve sklárnách v Poděbradech, o současném zaměstnání nechce mluvit. Opakovaně se angažoval ve varnsdorfské organizaci Mladých sociálních demokratů, byl i členem Unie svobody. Mluvil také o založení vlastní pravicové strany Směr.

S advokátkou Klárou Veselou Samkovou napsal o svých eskapádách knihu
Falešný asistent na křídlech Parlamentu. Jeho postavou se inspirovali tvůrci filmu Bobule. Svůj exhibicionismus Kohout také prokázal, když se přihlásil do castingu reality show VyVolení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue