Svatý otec navštívil vlast, jako první papež promluvil v Bundestagu

  • 287
Papež Benedikt XVI. zahájil první oficiální cestu do rodného Německa, kde jako první hlava katolické církve promluvil v parlamentu. Asi stovka zákonodárců ale vystoupení Svatého otce bojkotovala. První den čtyřdenní návštěvy papež završil bohoslužbou na Olympijském stadionu.

Rodák z Bavorska přistál v dopoledních hodinách na letišti Tegel v Berlíně, kde na něj čekal německý prezident Christian Wulff a kancléřka Angela Merkelová. Papež Benedikt XVI. k nim zamířil po červeném koberci. Přivítání Svatého otce ve vlasti bylo pompézní - vojáci stříleli oslavné salvy z houfnic a nad hlavami delegace létaly stíhačky.

Odchod z církve

Z tamní katolické církve vystoupilo jen loni 181 tisíc členů, kteří jsou současně i jejím zdrojem peněz, a skandál se výrazně podepsal také na její důvěryhodnosti mezi veřejností.

Zdroj: ČTK

Ne každý však papeže v Německu vítá, Benedikt XVI. se musí připravit i na protestní akce. První oficiální cesta do vlasti se koná v době, kdy katolická církev v Německu prožívá jednu ze svých největších krizí. Stejně jako v řadě jiných zemí ji odstartovala odhalení případů zneužívání dětí na církevních školách a internátech.

Už na letišti postávalo okolo dvaceti demonstrantů, kteří třímali transparenty se slovy "proti antisemitismu, sexismu a homofobii" či "moje tělo, moje volba". A chystají se i velké, až dvacetitisícové protestní pochody. Svatý otec svou čtyřdenní návštěvu zahájil v protestantském Berlíně, který je známý liberálním přístupem k sexuálním menšinám či potratům. Většinu Němců ale papežův příjezd nechává chladnou.

Politik musí sloužit právu

Benedikt XVI. také promluvil jako historicky první hlava katolické církve v německém parlamentu. "Politik musí sloužit právu," zdůraznil v projevu nejvyšší představitel katolické církve a připomněl neblahou zkušenost Němců s nacismem, kdy se "moc proti právu postavila".

Varoval v něm rovněž před vědou bez morálky a ocenil ekologické hnutí. Za jeho slova se mu dostalo od přítomných politiků a hostů dlouhotrvajícího potlesku. To se ale nelíbilo poslanci za Zelené Hansu-Christianu Ströbelovi. Při zahájení projevu demonstrativně odešel. Nesouhlasil prý s příliš nadšeným aplausem, kterého se papeži dostalo.

"Nechtěl jsem tu papeže takhle odměňovat," vysvětlil agentuře DPA politik, který kritizuje Benediktův odmítavý přístup k homosexuálům a plánovanému rodičovství v chudé Africe.

Papež nemá mluvit v parlamentu sekulárního státu

Někteří z bojkotujících zákonodárců se zase připojili k pokojné demonstraci asi 10 tisíc kritiků papeže, kteří souběžně s jeho projevem pochodovali centrem Berlína.

"Nepovažuji za správné, když v sekulárním státu mluví nejvyšší náboženský představitel v parlamentu," zdůvodnila svůj postoj šéfka poslanců postkomunistické Levice Caren Layová, která se do průvodu zapojila spolu s asi desítkou spolustraníků.

Papež Benedikt XIV. přijíždí na olympijský stadion v Berlíně

Papež na Olympijském stadionu v Berlíně

Papež se však protesty nenechal vyvést z míry a už předem avizoval, že takové projevy považuje ve svobodné společnosti za normální.

Papež se setkal ještě se zástupci židovské obce a s berlínským primátorem Klausem Wowereitem. I této schůzce nechyběla pikantnost v podobě homosexuální orientace šéfa berlínské radnice.

Zůstaňte církvi věrni, vyzval papež Němce

Tečku za papežovým čtvrtečním programem udělala bohoslužba na Olympijském stadionu. Původně se mše mělo účastnit 70 tisíc lidí. Nakonec jich v nepříliš příznivém počasí podle organizátorů dorazilo 61 tisíc a nadšeně vítali Benedikta XVI., který k mamutímu bílému pódiu s obřím zlatým křížem přijel ve svém tradičním papamobilu.

Na začátku mše vyzval německé katolíky, aby zůstali církvi věrní. Jen loni z ní totiž vystoupilo 181 tisíc Němců kvůli skandálu se zneužíváním nezletilých duchovními v církevních zařízeních. Tamní katolická církev se ocitla v hluboké krizi, z níž by se chtěla dostat právě pomocí papežovy mise.

"Církev je sítí Páně, která zachytává dobré i špatné ryby. Musíme se naučit žít s těmito skandály a pracovat na tom, abychom je zevnitř odstranili," uvedl Benedikt XVI. ještě na palubě letadla, s nímž dopoledne přistál na berlínském letišti Tegel.

V pátek se papež přesune do Erfurtu, bývalého působiště reformátora Martina Luthera. Tam se setká se zástupci evangelické církve. V neděli jeho první oficiální návštěva ve Spolkové republice vyvrcholí v jihoněmeckém Freiburgu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video