Český útočník Tomáš Hyka, který se zkouší prosadit v kempu Philadelphie, překonává v přípravném duelu torontského gólmana Jonase Gustavssona. | foto: Reuters

Češi se v NHL rozstříleli. Start Jágra se kvůli potížím s vízy odkládá

• 44
Pět českých hokejistů se zapsalo do střelecké listiny středečních přípravných zápasů NHL. Za New Jersey přesně pálili Patrik Eliáš s Petrem Sýkorou a gólovou radost prožili i Jiří Hudler z Detroitu, washingtonský Roman Hamrlík a mladíček Tomáš Hyka. Ten nastoupil za Philadelphii bez účasti Jaromíra Jágra, jehož premiéra se stále odkládá kvůli potížím s pracovním vízem.

V úterý se hokejisté Philadelphie radovali v domácím prostředí Toronta z výhry 4:0. O den později však na ledě své arény Wells Fargo Center podlehli Maple Leafs pro změnu 2:4.

Jedním ze dvou střelců Flyers byl talentovaný Tomáš Hyka. Osmnáctiletý forvard, jenž v předchozí sezoně debutoval v extralize v dresu Mladé Boleslavi, v závěru druhé dvacetiminutovky snižoval náskok hostů na 1:2.

V sestavě Philadelphie byl z Čechů kromě Hyky ještě Jakub Voráček. Hvězdný Jaromír Jágr se fanouškům kvůli vízovým starostem stále na ledě nepředstavil. Premiéru za nový klub si zřejmě odbude až ve čtvrtek či pátek v jednom z následujících dvojzápasů s Detroitem.

Potyčka mezi Scottem Hartnellem (vlevo) z Philadelphie a Korbinianem Holzerem z Toronta

Až třetí hrací den přípravy se poprvé zapojili do akce také hokejisté Rangers a New Jersey. V duelu na neutrálním ledě v Albany zvítězili Devils 2:1 po prodloužení, které ukončil Patrik Eliáš. V řádné hrací době New Jersey poslal do vedení o místo v sestavě bojující Petr Sýkora. Brankáře Henrika Lundqvista v první třetině pokořil ranou z pravého kruhu. Za Blueshirts vyrovnával až v závěrečném dějství Dale Weise.

Zkušený bek Roman Hamrlík, jenž se v létě přesunul z Montrealu do Washingtonu, se již zbavil potíží s třísly a ve svém prvním startu za Capitals zazářil proti Columbusu gólem a asistencí. Zlínský rodák asistoval u první trefy utkání z hole Jeffa Halperna a v 59. minutě sám trefil vyrovnání na 3:3. V následném prodloužení ovšem zařídil domácím Blue Jackets výhru Alexandre Giroux.

Po více než sedmi měsících se v zápase za Pittsburgh představil Jevgenij Malkin. Ruský centr v létě doléčil zraněné koleno a ve svém prvním startu zazářil gólem a asistencí proti Detroitu. Penguins tak uspěli těsně 3:2, když si snížením na rozdíl jediného gólu poslední slovo utkání v 43. minutě přivlastnil hostující Jiří Hudler. Kapitán domácích Sidney Crosby se na ledě nepředstavil poté, co nadále pokračuje jen v bezkontaktním tréninku.