Trojice Michael Stipe, kytarista Peter Buck a basista Mike Mills končí se společných vystupováním pod hlavičkou R.E.M.

Trojice Michael Stipe, kytarista Peter Buck a basista Mike Mills končí se společných vystupováním pod hlavičkou R.E.M. | foto: Warner Music

R.E.M. se po 31 letech rozešli. Vše jednou končí, řekl k tomu Stipe

  • 28
Americká skupina R.E.M. ve středu oznámila konec své činnosti. "Každému, kdo se kdy cítil být zasažen naší hudbou, patří náš nejhlubší dík," uvedla kapela na svých internetových stránkách. Rozpadla se téměř po 31 letech.

O snech, hudbě i o Obamovi

Připomeňte si rozhovor MF DNES, který kapela poskytla k vydání alba Accelerate.

"Jako celoživotní přátelé a společníci jsme se rozhodli jako kapela skončit. Odcházíme s ohromným pocitem vděku, konečnosti a úžasu na tím, co jsme všechno dokázali," dodává skupina.

Jednotliví členové své rozhodnutí na webu dále rozšiřují. "Na našem poslední turné a při přípravách alba Collapse Into Now a skládání výběrovky hitů jsme se sami sebe začali ptát "co dál". Práce s naší hudbou a vzpomínkami, která trvala více než tři dekády, to byl pěkný kus cesty. Uvědomili jsme si, že těmito písněmi jsme udělali přirozenou čáru za 31 společně strávenými lety," vysvětluje baskytarista Mike Mills s tím, že R.E.M. považuje za kapelu v nejčistším slova smyslu.

7. března 2011

"Bratři, kteří se opravdově milují a respektují jeden druhého. Připadáme si v tomto jako pionýři - není tu žádná disharmonie," tvrdí a dodává, že k rozhodnutí kapela dospěla společně. "Zkrátka je vhodný čas."

Michael Stipe při posledním koncertu R.E.M. v Praze ( Eden, 17. srpna 2008)

"Moudrý muž jednou řekl, že umění v navštěvování večírků tkví v tom, že víte, kdy odejít. Doufám, že naši fanoušci pochopí, jak těžké bylo učinit toto rozhodnutí, ale vše jednou končí. My to chtěli udělat správně, udělat to naším způsobem," píše na stránkách zpěvák Michael Stipe.

Kytarista Peter Buck už jen doplňuje, že ta nejlepší věc na R.E.M. je v tom, že natočené desky a písně znamenaly vše nejen pro fanoušky, ale i pro členy kapely samotné. "Být součástí vašich životů pro nás zůstane neuřitelným darem. Díky," uvádí.

Tři zmínění kapelu, která vystoupila v Praze čtyřikrát (naposledy v roce 2008), založili v roce 1980 v americkém státě Georgia. Hrával s nimi ještě bubeník Bill Berry, ten R.E.M. ale před několika lety opustil.

Hubený frontman Stipe s vyholenou hlavou a propadlými tvářemi není zrovna typem pro titulní stránky módních časopisů, na pódiu však působil sebevědomě a excentricky. "Jeviště je magické místo, na němž záře reflektorů dělá i ze zbabělců hrdiny... Vždycky jsem byl nesmělý, dokonce když jsem byl ve škole volán k tabuli, byl jsem tak nervózní, až jsem se jednou trémou počural," říkal.

Mrzí vás rozpad kapely R.E.M.?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 12. října 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1491
Ne
Ne 149

Zkratka R.E.M. (česky "rychlé pohyby očí"), kterou si skupina dala do názvu, označuje fázi spánku, v níž se člověku zdají sny. Kapela se za tři dekády své existence pevně usadila na rockovém výsluní a v roce 2007 byla uvedena do rock'n'rollové síně slávy.

Svůj charakteristický zvuk předvedla skupina už na debutové nahrávce Murmur z roku 1983, kterou vyhlásil časopis Rolling Stone albem roku. Světovou popularitu jim v roce 1991 přineslo album Out of Time asi s největším hitem skupiny Losing My Religion. Úspěšné bylo o rok později i Automatic For The People. Na velký komerční i umělecký úspěch počátku 90. let se ale R.E.M. nikdy nepodařilo navázat.

Jedna z posledních propagačních fotografií kapely R.E.M.

Stipe a jeho kolegové se vedle hudby věnují také společenským problémům. Angažovali se v kampani za odchod George Bushe z funkce amerického prezidenta, upozorňují na problémy s dodržováním lidských práv, zabývají se ochranou přírody i historických budov a přispívají na charitu.

,