Členka antikonfliktního týmu Veronika Hyšplerová diskutuje s účastníky sobotní demonstrace ve Varnsdorfu. (17. září 2011) | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Uklidnit lidi ve Varnsdorfu je stále těžší, zní z antikonfliktního týmu

  • 164
Při sobotní demonstraci ve Varnsdorfu měl z policejních složek nejvíc práce antikonfliktní tým. I díky jeho 15 členům ve žlutých vestách měl tentokrát protest výrazně klidnější průběh než před týdnem. Udržet emoce místních na uzdě je však stále složitější, shodli se po demonstraci lidé z týmu.

"Problém se roky neřešil, s lidmi nikdo nehovořil, měli pocit, že to nikoho nezajímá. A stále ho mají. Situace se zhoršuje, každý týden je složitější s lidmi mluvit, agresivita roste," řekla členka antikonfliktního týmu Veronika Hyšplerová, jinak mluvčí ústecké policie. Tým je totiž složen ze speciálně vyškolených policistů z různých oddělení.

Demonstrace ve Varnsdorfu

V sobotu se shromáždilo ve městě asi 500 lidí, hlídalo 300 policistů, opatření stála přes 400 tisíc. (více zde

Policisté předvedli na služebnu celkem 15 extremistů, kteří u sebe neměli doklady, pro důvodné podezření z trestných činů dva muže - první v opilosti vykřikoval rasistická hesla a měl u sebe dlažební kostky, druhý měl na předloktí vytetovány zakázané symboly.

Místní se ostře distancují od účasti extremistů, kteří zneužívají jejich demonstrace, a zdůrazňují, že je ve městě nechtějí a sledují protestem výhradně své cíle - klid, snížení romské kriminality a zabránění zneužívání dávek.

Když lidé povolí stavidla hněvu, na jednoho člena se jich sesype i pět, všichni se překřikují a vyžadují okamžitou odpověď. Reagovat se musí okamžitě.

"Byla byste doma, nebo byste taky šla na náměstí, kdyby vás na ulici s dcerou okradli?" zlobil se jeden muž. "S malou holčičkou bych rozhodně byla doma, abych ji nevystavila nebezpečí," vysvětlovala Hyšplerová, muž ale dál trval na svém.

Argumenty, že nelze u každého v davu odhadnout, jak se zachová, nebral. Ani to, že přepadení by šla nejprve nahlásit na policii.

"A čekala na papír, že pachatel je neznámý," přidal se k muži okolní hlouček.

Zahoďte tu vestu

Ten nevybíravě dál trval na odpovědi, zda by se po přepadení bála. "Samozřejmě, ale...," dál se Hyšplerová nedostala.

"Děkuju. Takže byste tu stála stejně jako my. Zahoďte tu vestu a vzpamatujte se," dodal odcházející muž.

"Ale nestála, věřte, tohle není řešení," volala za ním Hyšplerová, než se na ni sesypali další lidé, lamentující, co tedy situaci vyřeší. "Když přestaneme, nic se nebude řešit," báli se.

Členka antikonfliktního týmu Veronika Hyšplerová diskutuje s účastníky sobotní

Policistka jim dala za pravdu, že jejich akce situaci rozhýbaly, ale dál se musí řešit systémově. "Kontroly ubytoven jsou pro vás kapka v moři, ale už se něco děje," vysvětlovala Hyšplerová, zatímco její kolegyně uklidňovala další hlouček.

Marně. "Zkuste domlouvat lidem, až tady budete taky bydlet, snad vás pak budou brát vážně," prohlásily dvě ženy a odešly. Lidé už poslouchat argumenty prostě nechtějí.

17. září 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video