Jedovatá mamba, která pokousala chovatele z Bruntálska | foto: Marek Burza

Chov jedovatých hadů. Vyberte ty, po jejichž kousnutí neumřete hned

  • 36
Chov jedovatých plazů patří mezi koníčky, které někoho mohou přitahovat právě kvůli trvalému nebezpečí. V rukou nezodpovědného majitele se ale had stane velkým rizikem nejen pro něj samotného a jeho rodinu, ale i pro široké okolí.

Nezačínejte si s jedovatými hady, pokud nemáte zkušenosti s chovem jiných plazů. Většina chovatelů se pro "jedáky" rozhodne hlavně kvůli výzkumu, odběru jedu, případně pro radost.

Čtěte v MF DNES

Ve středu 21. 9. najdete v příloze DOMA DNES 1. díl zeleninového rádce, rady, jak zastřešit bazén či jak přes zimu pěstovat bylinky.

Důvodem k jejich chovu by rozhodně neměla být snaha zapůsobit na okolí. Touha po nebezpečí rovněž není to pravé. To raději sjíždějte divoké řeky nebo zkuste paragliding. Váš had nikdy nebude zvířetem na mazlení. A určitě se nepouštějte do chovu, pokud máte v rodině malé děti. Riziko je kvůli jejich nevyzpytatelnosti příliš vysoké.

Odpovědnost a bezpečnost

Než začnete dělat první kroky, prostudujte si důkladně několik právních norem. Je to vyhláška č. 75/1996 Sb., kterou se stanoví nebezpečné druhy zvířat, a novelizovaný zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Pokud splňujete náležitosti, zajděte na krajskou veterinární správu a vyplňte formulář, kterým zažádáte o povolení. Za žádost zaplatíte 500 Kč. Povolení se vydává na tři roky.

Vaše schopnosti a možnosti si veterinární správa nejdřív důkladně prověří. Především musíte zajistit co největší bezpečí pro okolí i pro hada. Snažte se míru rizika minimalizovat.

U jedovatých plazů musí být tvrzené sklo zabezpečené zámkem

Pokud to jde, umístěte terária s jedovatými hady v samostatné uzamykatelné místnosti, do které budete mít přístup pouze vy. Málokdo má ale doma tolik prostoru na svůj koníček. Pokud ho nemáte ani vy, pořiďte si terárium uzamykatelné a dobře zabezpečené proti úniku zvířete. Ideální je, když skla opatříte bezpečnostní fólií.

Podle zákona

V souladu se zákony České republiky může chovat jedovaté hady pouze ten člověk, který je plnoletý a vlastní povolení chovu nebezpečných druhů zvířat.

Jedovaté hady chovejte v teráriích po jednom. Nejenže nehrozí riziko vzájemného napadení při krmení, ale při přemisťování, kdy se budete soustředit na jednoho, nemusíte mít obavy, že po vás půjde některý z jeho kolegů.

Pozor na větrací plochy terária zabezpečené síťkou. Můžete být uštknuti i skrze ni. Má-li vaše terárium posuvná dvířka, vlepte mezi ně úzké sklo navíc, aby se některý menší exemplář neprotáhl ven.

První jedovatý had

Zvolit můžete v podstatě kterékoliv zvíře. Rozhodně ale nevybírejte z těch nejjedovatějších hadů, jakým je třeba australský taipan menší, jehož uštknutí by zabilo člověka už za 45 sekund.

Podívejte se, jak bezpečně chovat mambu černou.

5. března 2011

Velmi nebezpečná je třeba kobra královská, zmije řetízková či mamba černá. První chyba, kterou byste udělali, by mohla znamenat zároveň i vaši poslední. Prudkost jedu ale není jediným faktorem výběru. Dalším je agresivita zvířete a rychlost jeho výpadu.

Každý druh je jiný. Jinak se chová chřestýš, jinak zmije. Proto byste měli nejprve navštívit skutečného znalce v oboru, který vám ukáže, jak se s hadem správně a bezpečně zachází, a poradí vám s volbou.

Manipulace

Když uštkne

Většina druhů nezpůsobí okamžitou smrt, takže nepanikařte. Ihned sundejte prsteny, hodinky a stáhněte košili, protože začnete hodně otékat.

Bude to bolestivé. Navíc se mohou přidat i střevní problémy, vyrážka, rozostření zraku, horečka. Bez zbytečných pohybů si zajistěte okamžitě dopravu do nemocnice.

Pro jistotu si zapište tato dvě telefonní čísla: 224 919 293 a 224 915 402. Jsou na centrálu Toxikologického informačního střediska. Lékař v nemocnici jistě ocení možnost konzultace s odborníky. Pokud ale risknete samoléčbu, nemusí se vám vyplatit. Snadno v budoucnu skončíte třeba na dialýze.

Je vyloučené, že byste se vyhnuli manipulaci s hadem. Ať už je to občas při podávání krmení, přemisťování nebo při úpravách a uklízení terária. Činnost je riziková pro chovatele, ale také stresová pro hada, takže počítejte s tím, že se bude bránit.

Budete potřebovat přiměřeně dlouhý hák na jeho podebírání a také pomocný hák. Měl by snadno dosáhnout k nejzazší stěně terária, ale nesmí být příliš těžký, abyste měli v ruce dostatečný cit.

Bezpečné rukavice vám dosáhnou až k loktům a budou vyrobeny z materiálu, který had neprokousne. Zároveň musí být dostatečně ohebné a měkké. Někteří chovatelé používají k uchycení za hlavou speciální kleště, u mláďat se vám bude hodit pinzeta.

Nikdy zpočátku nezkoušejte, zvláště u mláďat, zda se had uchopený za ocas nedokáže zvednout tak, aby vás uštkl. Někteří, i starší jedinci, mohou být natolik mrštní, že se jim to může povést.

Při bezpečném uchopení rukama postupujte tak, že hada za hlavou opatrně zmáčknete palcem a ukazováčkem proti sobě. Tím regulujete možnost otevření tlamy. Pojistěte se tím, že jemně vložíte tenké kulaté dřevo za zuby zvířete. Znemožníte mu stisknutí čelistí.