Test horských kol: „celopéro“ v drsném souboji porazilo „hardtail“

  • 262
Široká cyklistická obec neustále řeší, co je lepší. Celoodpružené mtb, nebo hardtail, tedy kolo s pevným rámem a "jen" odpruženou vidlicí? Vyzkoušeli jsme to. Jeden půlden v různorodém terénu, dva jezdci na dvou typech kol od jednoho výrobce. Ve většině parametrů nakonec vyhrál celoodpružený stroj.

Do souboje kol jsem nasadil sportovní mladou ženu, instruktorku spinningu, potápěčku a nadšenou běžkyni Lucii Policarovou a svoji maličkost. Na horském kole nejsme žádní závodníci, ale jezdíme na něm rádi a relativně hodně.

Testovali jsme kvalitní mtb značky Scott – celoodpružený karbonový Spark 20 (Lucie hliníkový Spark Contessa – dámský model) a proti nim karbonový Scale 20 (Lucie hliníkový Scale 20 Contessa) s pevným rámem. Kola jsou to prakticky identická, s velmi podobnou geometrií rámu a osazením. S tím, že pevný mužský Scale je o víc než jedno kilo lehčí než odpružený Spark, který má však zase zamykání obou tlumičů na řídítkách (tzv. twinlock). Prostě v obou případech kvalitní materiál pro náročnou hobby jízdu v lehčím a středním terénu, ale i pro amatérské maratony nebo cross country závody.

Jako testovací "cyklodrom" jsme zvolili Pražanům celkem známý Chuchelský háj (kopec v blízkosti Barrandova), kde jsou široké asfaltové i zpevněné cesty, úzké techničtější lesní stezky, pozvolnější i prudké výjezdy a také sjezdy úzkými úvozy i docela drsné kamenité sešupy. Neměřili jsme časy, jen porovnávali a srovnávali své pocity a komfort jízdy. Obrovská výhoda byla v tom, že jsme mohli krátce po sobě porovnávat jízdu a chování kol ve stejných úsecích.

test kola
test kola

Pevný Scale jel skvěle zejména na rovinatých, hladkých místech, v nekomplikovaných sjezdech s hladším povrchem a zejména pak do prudších i dlouhých táhlých stoupání. Cítil jsem okamžitý přenos síly, žádné ztráty energie, kolo v takových momentech letělo jak raketa. Problémy ve srovnání s celoodpruženým strojem ale rychle narůstaly s náročností terénu.

Nepochyboval jsem o tom, že "pevné" kolo bude mít potíže zejména v terénních sjezdech. Překvapilo mě však, jaký byl rozdíl i v jízdě na rovinatých, trochu rozbitých lesních úsecích.

Celoodpružený Spark jel o chlup hůř zejména do prudkých stoupání, kde se předek kola trochu zvedal a někdy dalo práci kolo zkrotit. Také ve stoupání po hladké asfaltové cestě byl cítit rozdíl ve prospěch "hardtailu". Prakticky ve všech ostatních situacích už ale "celopéro" sbíralo plusové body.

Čím nerovnější úseky, tím je celoodpružený Spark překonával lépe a klidněji, dobře kopíroval terén, v zatáčkách kolo neodskakovalo, projíždělo je rychleji a jistěji. Obrovský rozdíl byl v tom, jak pohlcovalo všechny nerovnosti.

Jak to vidí žena, tedy Lucie Policarová

Pro paní či slečnu, která chce vyměnit starý hardtail za nový a chce se držet v cenové relaci kolem 20 tisíc korun, tohle kolo dobře poslouží na kratších, třeba půldenních výletech po zpevněných lesních nebo polních cestách a cyklostezkách. Zpočátku mi vadilo, že jsem hodně cítila každý kořen nebo kámen, že se mnou kolo házelo a musela jsem být obezřetná. Ale to je čistě o zvyku. Čím jsem si skoro jistá, že po čtyřech a více hodinách jízdy by mne slušně bolel zadek.
Celoodpružený Spark je co se váhy týká téměř srovnatelný s hardtailem (alespoň pocitově), zato jízda na něm je nesrovnatelně větší zážitek. Na tomto kole si i rekreační bikerka může s větší jistotou zkusit zajet nějaký techničtější terén, protože kolo pobere daleko víc nerovností. I delší jízda na něm je díky tomu pohodlnější. Navíc na cyklostezkách lze snadno ovládáním na řídítkách vidlici zamknout a zamezit tak případnému "propružení" kola a tím namáhavější jízdě. Full je univerzální na všechny typy cest. Je to sice o něco větší investice, ale jakmile člověk takové kolo vyzkouší, těžko se vrací zpátky. Mě jízda na celoodpruženém kole prostě baví víc.

S Lucií jsme se shodli, že celoodpružený stroj je určitě ve většině situací pohodlnější, někde pak i rychlejší a jistější. Ocenili jsme vysoký komfort a shodli se, že v případě možnosti výběru bychom oba zvolili "celopéro", které je určitě i o něco šetrnější ke kostem a kloubům jezdce.

Určit, kde leží hranice pro volbu dražšího celoodpruženého stroje, není samozřejmě snadné. Jde hodně o pocity, ale i o finanční možnosti, protože celoodpružené modely jsou přibližně o 20 000 korun dražší. Proto každému doporučujeme jízdu si vyzkoušet a kola pořádně porovnat.

test kola
test kola

Velmi zhruba ale platí, že kdo jezdí většinu času na asfaltových a zpevněných lesních cestách, celoodpružené kolo ocení méně než ten, kdo rád a často zajíždí na obyčejné nerovné turistické cesty, kde jsou kameny, kořeny či klacky, a kdo si užívá sjezdy v nerovném terénu. Sami jsme se pak přesvědčili, že dnes se už není třeba bát, že by kvalitní celoodpružená kola ztrácela body na rovinatých, hladkých úsecích.

Kola "jen" s přední odpruženou vidlicí určitě do starého železa nepatří a mnoha bikerům budou ještě dlouho dobře sloužit. Jak turistům a hobbíkům, tak zejména mnoha závodníkům, pro něž je hardtail dobrým kompromisem ceny a výkonu. Trend je však zřejmý, stejně jako nesporné přednosti celoodpružených modelů.

Názor jezdce a prodejce Petra Dejla

Mým favoritem je celoodpružený Spark. Rozdíl je dramatický. Pro hardtail určitě hovoří váha a cena, ale tam u mne argumenty "PRO" končí. Sedí mi systém lockoutu z řídítek, který využívám neustále. Zabrání houpání a ztrátám energie při jízdě po zpevněném povrchu, a dělá ze Sparku obrovského "univerzála". Jeho stabilita byla v 90 procentech projetých úseků znatelně lepší. Při sjezdu v rozbitém terénu si může jezdec dovolit jet o mnoho razantněji a kolo neztrácí stabilitu a klid. Abych jen nechválil, musím přiznat, že je nutné se s kolem opravdu chvilku sžívat, neboť těch páček na řídítkách je někdy až až. Občas jsem si místo odemknutí tlumičů shodil přesmyk...
V civilu se prodejem kol zabývám, proto přesně znám cenové rozdíly mezi jednotlivými modely. Jestliže rozdíl v ceně hardtailu a celoodpruženého kola je průměrně 20–30 procent, i z ekonomického hlediska bych volil paradoxně celopéro. Pro mě je poměr kvality jízdy 80%–20%, a tedy obrovský rozdíl ve prospěch celopéra. A to mi za ušetřené peníze nestačí... Všichni lepší prodejci dnes nabízejí testovací jízdy na vybraných modelech po celý rok. Každému bych je velmi doporučil.