Libyjští povstalci bojují o Syrtu, z Baní Valídu se chaoticky stáhli

  • 207
Libyjští povstalci bojují o poslední bašty Muammara Kaddáfího. Celý den se pokoušeli dobýt Baní Valíd, to se jim nepodařilo a k večeru ho podle Reuters začali "chaoticky opouštět". V plukovníkově rodišti, Syrtě, však boj neustává. Ozývá se hluk raket, granátů a těžké palby.

"Cílem dnešního dne je osvobodit Syrtu," prohlásil velitel jednotky o 85 mužích, takzvané brigády Lva, která se dopoledne nacházela asi šedesát kilometrů západně od Syrty a směřovala k městu.

Západ si chce Libyi podmanit

Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím odsoudil čtvrteční návštěvu britského premiéra Davida Camerona a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Tripolisu a Benghází. Obvinil je ze snahy přeměnit Libyi v zemi ovládanou Západem (více zde).

"Francie se snaží posílit své agenty v Libyi, Británie usiluje o posílení svých politických spojenců," řekl v telefonátu Kaddáfího mluvčí. Zároveň oba státníky mimo jiné obvinil ze snahy sklízet plody po pádu Tripolisu.

Povstalce při útoku na Syrtu podle agentury AFP podporovaly ze vzduchu síly NATO. Letadla Aliance zasáhla osm cílů v okolí města.

Dosud je hlášeno mnoho zraněných, při čtvrtečních bojích tu přišlo o život 11 povstalců a 34 jich bylo raněno.

Útok na Baní Valíd

Velení povstaleckých sil ráno vydalo také rozkaz k zahájení ofenzivy na město Baní Valíd. "Dostali jsme rozkaz od našich velitelů a hodláme vstoupit do Baní Valídu z různých směrů," prohlásil jeden z povstaleckých bojovníků z místa vzdáleného asi 20 kilometrů severně od Baní Valídu.

Odpoledne sváděli těžké boje v oblasti centrálního tržiště, které mluvčí rebelů označil za nejobtížnější část ofenzivy. Vzbouřenci zaútočili také na repliku starobylého hradu, kterou si Kaddáfí nechal postavit na vršku v centru města.

Podle reportéra Reuters se Kaddáfího odpůrci pohybovali od domu k domu a skrývali se před raketami, střepinami granátů a odstřelovači. K večeru ale dostali rozkaz k ústupu s cílem přeskupit síly a doplnit munici. Z Baní Valíd prý ustupovali poněkud "chaoticky".

Zničíme ten kolonizátorský projekt

Stoupenci 69letého plukovníka, který se skrývá neznámo kde, se však nevzdávají a věří ve vítězný konec. Mluvčí Kaddáfího sil Músá Ibráhím ve čtvrtek večer tvrdil, že Kaddáfího síly jsou "velmi dobře připravené vydržet až do vítězného konce".

"Budeme bojovat až do opětovného ovládnutí Libye a osvobození od tohoto kolonizátorského projektu. Bitva ještě dlouho nebude skončena, pořád máme kapacitu se bránit a vyhrát," prohlásil Ibráhím v telefonátu odvysílaném syrskou televizí Ar-Raj, která obvykle přenáší Kaddáfího projevy.

"Máme tisíce (bojovníků), zbraně, munici, peníze a legitimitu... máme tisíce dobrovolníků připravených na všech frontách. Nezbývá nic než cesta k vítězství," uvedl dále Ibráhím. Zároveň ujistil, že Kaddáfího síly jsou připraveny na útoky směřující z mnoha stran na Syrtu, Baní Valíd i třetí Kaddáfího baštu Sabhá, i když se do nich zapojí i NATO.

Národní přechodná rada na Valném shromáždění OSN

Ačkoli Kaddáfího příznivci a i on sám čas od času vysílají do světa zprávy o nadcházejícím obratu a návratu ke starému režimu, svět coby nové vedení severoafrické ropné velmoci vnímá povstaleckou Národní přechodnou radu (NPR). Uznala ji už většina států a v pátek i členové Valného shromáždění OSN odhlasovali, že Libyi na výročním zasedání VS OSN budou příští týden zastupovat zástupci NPR. 

Proti přiznání křesla libyjským povstalcům ve VS OSN hlasovalo 17 z celkem 193 jeho členů, 15 se hlasování zdrželo. Z dostupných zpráv není jasné, zda se hlasování zúčastnili všichni členové VS OSN. Opozici tvořili zástupci levicových vlád některých latinskoamerických zemí. Blok jihoafrických států se neúspěšně pokusil prosadit odklad hlasování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue