VIDEO: Odborníci ve Veselí zkoumali, jak hoří budova z betonu a oceli

  • 145
Ve Veselí nad Lužnicí shořela dvoupodlažní administrativní budova. Hasiči ale s požárem nebojovali. Šlo totiž o unikátní požární zkoušku, jak se při požáru chová konstrukce domu z oceli a betonu.

Výzkum má pomoci stavebním inženýrům při navrhování nových domů a zároveň má zamezit podobným tragédiím, jako bylo zřícení budov světového obchodního centra v New Yorku před 10 lety.

"Evropské požární normy vycházejí z výsledků experimentů v laboratorních podmínkách. Abychom toto ověřili v praxi, je potřeba udělat zkoušku zapálením domu," vysvětluje profesor František Wald z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze, který zkoušku vedl.

Ve Veselí odborníci podnikli speciální test, při němž zkoumali, jak se chová

Vědci se na ni připravovali pět let, a i proto přilákala odborníky z celého světa - Japonska, Švédska, Číny či Ameriky.

"Poučením pro nás byl kolaps budov světového obchodního centra, kde se některé budovy nechovaly tak spolehlivě, jak se při návrhu předpokládalo. Nyní budeme výsledky požáru budovy rok či dva zkoumat a zjišťovat, jak se chovaly jednotlivé materiály," dodal Wald.

Budovu podpálili hasiči pomocí petroleje a tří tisíc dřevěných hranolů naskládaných na paletách.

Žáru 1000 °C odolal strop hodinu

Odborníci věří, že díky zkouškám v požární zkušebně ve Veselí nad Lužnicí vyvinou novou požárně spolehlivou ocelobetonovou budovu. Ta, která stojí ve zkušebně nyní a dnes ji vědci zapálili, odolávala ohni hodinu. Teplota uvnitř byla přes tisíc stupňů Celsia a teprve po této době se propadl první ze sloupů. Část budovy už byla postavena z modernějších konstrukcí ze železa a betonu. Zkoušce přihlíželi i hasiči.

 Během pokusného požáru dvoupodlažní budovu monitorovalo velké množeství čidel

"Každá příležitost ověřit chování konstrukce v praxi usnadňuje výběr ideální formy protipožární prevence. V případě požáru navíc umožňuje lépe odhadnout situaci a detailněji naplánovat zásah. Každá minuta je pak drahá," komentoval zkoušku ředitel prevence Generálního ředitelství hasičů Rudolf Kaiser.

Podobné požární zkoušky, jako ta dnešní, při které hořela budova o rozměrech devět krát dvanáct metrů, se konají ve světě maximálně jednou ročně. Odborníci z jejich výsledků zjistí, jak se oheň šíří, jak se chová nosná konstrukce i obvodové pláště budovy, a to jak při zahřívání, tak při následném chladnutí.

"První poznatky se promítnou do nových evropských norem už za pět let," dodal Wald.

Ve Veselí odborníci podnikli speciální test, při němž zkoumali, jak se chová
Požáru přihlížely desítky odborníků i zvědavců.

Lidé, kteří zkoušku sledovali, byli většinou odborníci. Řízený požár ale přilákal i laiky. "Chtěli jsme vidět, jak rychle hoří oheň uvnitř budovy," řekla Jana Drtinová z Veselí nad Lužnicí, která přišla s přítelem, který je hasičem.

Poslední podobné zkoušky se konaly na skutečných budovách z oceli, betonu a dřeva v roce 2008 v Cardingtonu ve Velké Británii. Výzkum stojí zhruba jedenáct milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video