Rivalové se spojili: Sparta a Slavia se kvůli sudím obrátily na soud

  • 426
Den před volební valnou hromadou se situace v českém fotbale vyostřuje. Sparta a Slavia se obracejí na soud kvůli nedávnému odvolání komise rozhodčích, s nímž nesouhlasí. Nejvyšší představitelé obou klubů Daniel Křetínský a Aleš Řebíček se navíc ostře vymezili vůči některým členům výkonného výboru.

A pohrozili, že pokud se situace v českém fotbale nezmění, tak neobnoví smlouvu o účasti v první lize. To ještě automaticky neznamená, že nejslavnější české kluby první nejvyšší soutěž hrát nebudou - to by záleželo na postoji asociace. Ale jistě by Sparta a Slavia samy sjednaly prodej televizních práv, což by pro ně bylo výhodnější než za stávající situace, kdy všechny kluby inkasují stejně.

Reakce STES

STES je marketingový zástupce asociace

"Když chce někdo hrát soutěž, kterou organizuje fotbalová asociace, tak by měl dodržovat stanovená pravidla. Sparta by samozřejmě vydělala víc, kdyby si práva prodávala sama, ale menší kluby by neměly z čeho žít. Proto by nějaká solidarita platit měla.

Navíc není pravda, že všichni dostávají stejně. Záleží třeba na umístění v tabulce.

Každopádně změnit smlouvy chtějí nejen kluby, ale i někteří partneři."
David Dušek, ředitel STES

"Za stávajících okolností - kdy nejsou respektována základní naše práva ani naše faktické postavení ve fotbale - nejsme připraveni v tomto systému pokračovat," pronesl sparťanský šéf Křetínský.

"Dnes platí takový systém, že všechny týmy dostávají z prodeje televizních a marketingových práv stejnou část. Přitom Sparta a Slavia přinášejí mnohem víc. Pokud se nebudou dodržovat stanovy, můžeme si práva prodávat sami," doplnil Řebíček.

Společný postup obou klubů, jež jsou jinak na trávníku největšími rivaly, vyvolalo nedávné odvolání komise rozhodčích. "Považujeme to za zásadní porušení stanov fotbalové asociace a narušení politické kultury," řekl Křetínský.

"Z politiky jsem byl zvyklý na ledacos, ale fotbal mi připadá někdy i horší," prohlásil slávistický šéf Řebíček. "Očekáváme změnu přístupu."

Komisi rozhodčích pod vedením Luďka Macely odvolal 5. září na svém jednání výkonný výbor fotbalové asociace.

Návrh na změnu a na jmenování nové šéfky Dagmar Damkové přednesl tehdy šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík. 

O co je spor

Kdo může navrhnout odvolání komise?

Podle zástupců Sparty a Slavie může výkonný výbor v případě komise rozhodčích pro I. a II. ligu jmenovat a odvolávat jejího předsedu a členy na návrh ligového shromáždění, což se na jednání nestalo.

Výkonný výbor je fotbalová vláda, v níž zasedá třináct zástupců, které zvolí valná hromada. Členy ligového shromáždění jsou zástupci všech klubů první a druhé ligy.

Pro hlasovali mimo jiné spolumajitel budějovického klubu Karel Poborský nebo také současný místopředseda asociace Jindřich Rajchl, který se v pátek bude ucházet o post šéfa.

"U Karla Poborského je problém, že je zároveň odborářským bossem hráčů. Je přeci neslučitelné, aby zastupoval zároveň kluby i hráče. Selhal, když nekomunikoval s námi o tom kroku. Panu Paclíkovi vyčítám, že nebyl schopný nikomu zavolat a ten krok s námi nekonzultoval," říkal Řebíček.

"Na ligovém shromáždění jsme zastávali názor, že pánové Poborský a Paclík by měli odstoupit. Jako zástupci klubů sami iniciovali krok, který oslaboval práva klubů. Naši vlastní zástupci! My jsme to vnímali jako zásadní selhání reprezentace našich zájmů," poznamenal Křetínský.

Kluby se odvolaly i k revizní komisi

Proti způsobu, jakým výkonný výbor fotbalové asociace odvolal komisi rozhodčích, protestují kromě Sparty a Slavie i další čtyři prvoligové týmy: Teplice, Jablonec, Žižkov, Příbram.

Společně podávají podnět odvolací a revizní komisi, zda nedošlo k porušení stanov. Zároveň vyzývají její předsedkyni Markétu Haindlovou, aby se jednání neúčastnila kvůli vazbám na Rajchla a Poborského.

"Nejedná se jen o rozhodnutí soudu. Na jedné straně je to legislativně-právní záležitost, což jsme my se Spartou učinili, ale jedná se i o vnitřní kulturu," dodal Řebíček.

Prohlášení

Šest klubů Gambrinus ligy - jmenovitě AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FK Teplice, FK Baumit Jablonec, FK Viktoria Žižkov a 1. FK Příbram - podává podnět Odvolací a revizní komisi Fotbalové asociace České republiky.

Apelujeme, aby tato komise prošetřila, zda postupem výkonného výboru při odvolání komise rozhodčích nedošlo k porušení stanov Fotbalové asociace České republiky. Podle článku 3 statutu odvolacích a revizních komisí, odvolacího a přezkumného řádu Fotbalové asociace České republiky ORK mimo jiné v rámci své kontrolní a revizní pravomoci kontroluje dodržování stanov, řádů a předpisů Fotbalové asociace České republiky v orgánech tohoto sdružení.

Zároveň požadujeme, aby z jednání odvolací a revizní komise byla vyloučena slečna Markéta Haindlová. Důvodem je, že slečna Haindlová je obchodně spjatá s Jindřichem Rajchlem, který ve výkonném výboru hlasoval pro odvolání komise rozhodčích, a zároveň úzce spolupracuje s Karlem Poborským, který též hlasoval ve výkonném výboru pro odvolání komise rozhodčích, a to v České asociaci fotbalových hráčů.

AC Sparta Praha a SK Slavia Praha podávají k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 žalobu podle paragrafu 15 zákona o sdružování občanů, na určení, zda postupem výkonného výboru FAČR jako orgánu občanského sdružení ve věci odvolání komise rozhodčích nedošlo k porušení stanov FAČR.

Stanovisko předsedkyně ORK Marktéty Haindlové

Markéta Haindlová odmítá, že by její spojení s Jindřichem Rajchlem mělo vliv na její rozhodování v rámci ORK. Oba dva společně působí v jedné obecně prospěšné společnosti a v jedné společnosti s ručením omezením, ale ani jedna z těchto společností není jakkoliv spjata s fotbalovým děním. 

Haindlová rovněž popírá, že by střetem zájmů mohlo být její a Poborského angažmá v ČAFH. "Naše zastoupení v ČAFH je naopak zcela dle regulí FIFA," uvedla k tomu.

Kokrétně podle čl. 3 Směrnice o národním orgánu pro řešení sporů, National Dispute Resolution Chamber (NDRC) Standard Regulations, musí být odborový orgán tvořen z jedné poloviny reprezentanty hráčů a z druhé zástupci klubů. V rámci struktury Fotbalové asociace České republiky se jedná o Arbitrážní komisi, Disciplinární komisi a Odvolací a revizní komisi.

"Působení mne a Karla Poborského v České asociaci fotbalových hráčů proto v žádném případě nemůže představovat střet zájmů," dodala Haindlová.

Založení České asociace fotbalových hráčů není jen významný krok pro všechny tuzemské profesionální fotbalisty, ale zároveň jím český fotbal splnil nařízení FIFA, neboť hráči mají podle jejích směrnic nárok na své zastoupení v orgánech Fotbalové asociace České republiky.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko