Letečtí vyšetřovatelé ohledávají trosky letounu Jak-42D, který havaroval u

Letečtí vyšetřovatelé ohledávají trosky letounu Jak-42D, který havaroval u Jaroslavle. (10. září 2011) | foto: Reuters

Černé skříňky nepotvrdily, že letoun s hokejisty spadl kvůli brzdě

  • 509
Příčiny tragédie letounu u Jaroslavle, při které minulý týden zemřel tým hokejistů Lokomotiv, zůstávají nejasné. Analýza černých skříněk nepotvrdila spekulace tisku, že pád způsobilo zablokování otáček motoru palubní brzdou. Informovala o tom agentura Interfax.

"V datovém zápisu černé skříňky není žádná informace o tom, že by taková situace nastala," uvedl Interfax s odvoláním na zdroj v leteckých kruzích.

Rusové identifikovali všechny oběti

Ruským vyšetřovatelům se podařilo identifikovat poslední dvě oběti leteckého neštěstí stroje Jak-42, na jehož palubě u Jaroslavle zahynulo 44 lidí, převážně hokejistů místního hokejového klubu Lokomotiv. Proces identifikace a předání těl příbuzným tak byl dokončen, sdělil agentuře Interfax oblastní vyšetřovací úřad.

"Verzi o tom, že by neodblokování parkovací brzdy bylo příčinou letecké katastrofy, nic nepotvrzuje," pokračuje zpráva s tím, že podvozek Jaku by ani tlak motoru proti brzdné soustavě nevydržel.

Bulvární list Moskovskij komsomolec v úterý napsal, že důvodem nedostatečného tahu motorů, který podle převažujícího názoru odborníků havárii bezprostředně způsobil, bylo banální opomenutí posádky, která nevypnula parkovací brzdu.

Situaci letounu list přirovnal k chování automobilu, který se rozjíždí se zataženou ruční brzdou.

Nevolností postižený hlavní pilot Andrej Solomencev předal podle moskevského listu řízení druhému pilotovi Igoru Ževelovovi, aniž brzdu uvolnil. Piloti si prý během startu chyby všimli a brzdu povolili, pro dosažení potřebné rychlosti ale už bylo pozdě.

Letadlu by se utrhla kola, tvrdí expert

Zpráva deníku Moskovskij komsomolec vyvolala v ruských odborných kruzích zděšení, protože mohla ukazovat na zásadní selhání posádky. Pro zkušebního pilota Sergeje Knyšova je verze šířená ruským bulvárem jen těžko k uvěření.

"Zajištěného omezovače prostě není možné si nevšimnout," tvrdí. "Při dnešní úrovni výcviku pilotů a vzhledem k hrůznému stavu ruského letectva je ale všechno možné. Druhý pilot je dnes v letadlech prakticky nulová veličina," uvedl Knyšov.

Knyšovův kolega Alexandr Akimenkov na serveru Gazeta.ru verzi s ruční brzdou přímo vylučuje. Se "zataženou ruční brzdou" podle něj Jak-42 prakticky nemohl vzletět, protože sílící tah motorů směřující proti brzdám by prý kola od podvozku odtrhl.

Tuto domněnku potvrzuje v dnešní informaci Interfaxu i další ruský zdroj, podle něhož by podvozek Jaku-42 tah motorů působící proti zapnutému brzdnému systému nevydržel. "Nejspíš by se ještě před odstartováním poškodil podvozek a letoun by nevzlétl," napsal Interfax.

Vyšetřovatelé čekají na výpověď jediného přeživšího

Vyšetřovatelé ruské prokuratury a Mezistátního leteckého výboru (MAK) si stěžují, že neurčité a často protichůdné informace o příčině tragické havárie, které se většinou odvolávají na mlhavé zdroje, vyvolávají nervózní atmosféru a komplikují objasňování skutečných příčin.

Je podle nich zřejmé, že kromě analýzy černých skříněk je třeba vyčkat na výpověď palubního inženýra Alexandra Sizova, který jediný havárii přežil. Jeho stav se sice postupně zlepšuje, dnes ho lékaři označili za "vcelku uspokojivý", ale vyšetřovatele k němu zatím nepouštějí. Nejdříve se tak prý stane kolem víkendu.

Oficiální tečku za vyšetřováním udělá až úřední výnos MAK, který je zkoumáním případu pověřen. Některá média nevylučují, že se tak může stát už ve středu.

9. září 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video