Plzeň - Borisov 1:1, český šampion v zápase bez šancí uhrál bod

• 379
Šestkrát za sebou vyhráli v kvalifikaci, na sedmé vítězství už ale nedosáhli. Fotbalisté Plzně vstoupili do hlavní fáze věhlasné Ligy mistrů remízou s BATE Borisov 1:1. Český šampion v zápase základní skupiny H vedl díky trefě těsně před přestávkou, ale v druhém poločase inkasoval.

Putování hráčů Viktorie Plzeň základní skupinou bude strastiplné, i když už to, že ho mohou absolvovat, přináší hráčům radost. Jenže na úvod Západočeši remizovali s papírově nejhratelnějším soupeřem.

"Zápas nebyl nejpřesnější, ale my i Borisov jsme ho brali jako první zápas, u kterého je důležité, aby se neprohrál. Obě mužstva hrála hlavně zodpovědně zezadu," řekl po utkání plzeňský kouč Pavel Vrba.

Teď jeho tým čekají duely proti gigantům z Milána a Barcelony. Jejich vzájemný souboj skončil také smírně 2:2, když Barcelona dostala góly v první a v poslední minutě zápasu. Proto teď mají všechny týmy po jednom bodu.

3.Plzeň10101:11

V úvodní čtvrthodině vyrobila Plzeň takový počet nepřesných přihrávek, že by jinak vystačily na celou hodinu a půl, i tak by si zasloužily pozápasový taktický rozbor. Zbytečnou kličku předvedl i kapitán Horváth.

ON-LINE

A jak se v důležitém zápase může krutě nevyplatit i takové pochybení jako pád v době soupeřovy kolmé přihrávky, předvedl Rajtoral, jenž takto pustil za svými zády do pokutového území Gordejčuka, jehož střelu tečoval Čišovský na roh.

Jestli v tom hrála roli nervozita, při hře dopředu na hráčích Viktorie žádná znát nebyla. Od prvního výkopu ze středového kruhu vedli své typické pokusy o křídelní akce s centry před branku. Většinou je rozehrával Horváth z pozice staženého záložníka, jeho vysunutější spoluhráči přidali pár kombinací.

Sestava soupeře se zopdovědně stahovala do vlastního pokutového území, a tak se prostor, zahuštěný zpravidla devíti těly (včetně brankáře), Viktorii nedařilo dlouho překonat. Až v minutě nastavené k první půli.

HORA RADOSTI. Fotbalisté českého šampiona oslavují první trefu v hlavní fázi Ligy mistrů.

Horváth s Pilařem si vyměnili ve středu hrací plochy míč, který dostal na levém křídle Jiráček.

Čerstvý reprezentant si poradil s obráncem a předložil krátkou rychlou přihrávkou balon ke druhé tyči nabíhajícímu Bakošovi. Pro slovenského střelce nebyl problém napálit míč do odkryté branky.

Už předtím hosté několikrát upozornili plzeňské hráče na to, že jsou ochotni vyrážet dopředu třeba i v pěti, a kalupem. Jinak spíš stříleli z dálky, a to ještě neúčinně.

"Byl to první zápas v soutěži a nervozity se dřív zbavili hráči Viktoire, proto jsme do šatny odcházeli za nepříznivého stavu. Když jsem viděl, v jaké bojové náladě jsou naši chlapci, věřil jsem, že se podaří vyrovnat," řekl po zápase kouč hostů Viktor Gončarenko.

KAPITÁN UDÍLÍ POKYNY. Pavel Horváth ukazuje spoluhráčům, kam se mají postavit
TÁMHLE MUSÍŠ BĚŽET! Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v zápase s
TO SNAD NENÍ PRAVDA. Michal Ďuriš schovává hlavu v dlaních, právě spálil
DÍK, JSTE JEDNIČKY! Pavel Horváth a Marek Čech děkují fanouškům po zápase s

I když se kapitán Pavel Horváth a trenér Pavel Vrba snažili udirigovat hráče, přesto tým na vítězství nedosáhl.

Necelou desetiminutovku borisovské aktivity po nástupu ke druhé půli uťal signál z přímého kopu, rozehrávaného Horváthem od zadní autové čáry.

Na zpětný přízemní pas si z druhé vlny naběhl Limberský, ale nepodařilo se mu najít mezeru v hráčské mase před ním. Po pravdě, ani míč dvakrát dobře netrefil.

Známkujte

Hodnoťte výkon fotbalistů Plzně

A když pak Pilař z otočky našel jen náruč brankáře Gutora, hráči českého mistra na chvíli polevili v koncentraci a běloruský celek svá občasná varování pozměnil ve vyrovnání.

Přihrávky středem hřiště využil na hranici pokutového území Bressan, dal si míč do výhodné pozice a mezi nohama brankáře Čecha ho poslal do sítě.

"Byli jsme v útočné fázi a zbytečně jsme ztratili naprosto jednoduchý míč a byl z toho brejk. Druhý aspekt byl, že hráči v té tříčlenné obraně byli blízko u sebe. Kdyby ne, nebyl by takový problém akci zablokovat," upozornil domácí kouč.

Nastala fáze frontální plzeňské ofenzívy, kterou trenér Vrba podpořil čerstvými hráči. Jenže o této fázi platilo totéž, čím byl výkon modročervených charakterizován i v předchozích fázích klidnějších. Byl to z jejich strany zápas bez gólových šancí.

Střel bylo dost. Po vápno, občas i v něm, se dařilo držet protivníka pod tlakem. Míče létající vzduchem v sobě nesly naději a vyvolávaly vzruch v hledišti. Ale opravdovou příležitost strhnout výhru na svou stranu si Viktoriáni už nevytvořili.

"Remíza je spravedlivá," poznamenal Gončarenko, kouč Borisova.