V Krupce lidé volí do městského zastupitelstva už potřetí. Soud platnost hlasování už dvakrát zrušil kvůli kupčení s hlasy voličů. | foto: ČTK

Radikálové v Krupce posílili, nahrálo jim napětí na Šluknovsku

  • 71
Z napjaté sociální situace na severu Čech těží radikálové. Ukazuje se to na potřetí opakovaných volbách v Krupce na Teplicku. Při řádných volbách před necelým rokem získala Dělnická strana sociální spravedlnosti 3,8 procenta hlasů, letos v květnu dvojnásobek a napotřetí dostala téměř 10 procent hlasů a dvě křesla na radnici.

Ukazuje se, že nespokojenost lidí dosáhla takové intenzity, že jsou ochotni naslouchat jednoduchým, siláckým, leč prázdným heslům. (Výsledky voleb najdete zde.)

Volby v Krupce

I když se na severu Čech s hlasy voličů loni na podzim kupčilo ve více městech, uplácení v Krupce se dostalo až k Ústavnímu soudu a do parlamentu. Uplácelo se i pak v opakovaných volbách.

Poslanci kvůli Krupce nakonec přijali novelu, podle které bude nakupování hlasů trestným činem, a policisté díky tomu budou moci proti takovým obchodníkům okamžitě zasáhnout (více zde). Nynější volby v Krupce tak jsou nejspíš poslední, při kterých to nelze (jak reagují podezřelí, čtěte zde).

Z kupčení s hlasy je v Krupce podezřelé Sdružení ČSNS 2005 a NK-Šance pro město, jehož lídrem je současný místostarosta Zdeněk Matouš. Jeho odpůrci uvádějí jako důvod spekulace s pozemky a přístup k archivu, ze kterého by mohly na současné vedení města podobné věci vyjít najevo. Matouš to ale odmítá (rozhovor s Matoušem zde).

"V Krupce je už delší dobu napětí, lidé jsou znechucení uplácením voličů a extremisté na tom vydělávají. Nevymezují se totiž jen protiromsky, ale vystupují také proti establishmentu a mohou být chápáni jako nová síla. Situace v regionu je navíc v současné době vyhrocená a pro DSSS je to signál, že Ústecký kraj je pro ně nejnadějnější," míní politolog Miroslav Mareš.

Další politolog Petr Jüptner odhaduje, že vzhledem k nízké volební účasti v Krupce - 29 procent lidí - stačilo DSSS jen kolem 400 voličů k takovému úspěchu.

"Velmi nízká volební účast vždycky nahrává malým stranám, jejich základna je stabilní a disciplinovaná," říká Jüptner. "V Krupce měla DSSS umírněnou kampaň, nestavěla tak úplně na extremistickém myšlení," dodává. (o Vandasovi v Krupce čtěte zde)

Lidem vadí dávky

Podle toho, co lidé opakují při demonstracích, jsou hlavním tématem sociální dávky. Nejvíce jim vadí, že zatímco oni pracují a kvůli krizi mnohdy přicházejí o peníze, jiní žijí z jejich daní. Doutná v nich xenofobní pocit, že nepracovat se vyplácí a že jim, kteří se snaží, nikdo nepomůže. K tomu se přidává vzrůstající kriminalita.

V takové atmosféře získává plácání extremistů více posluchačů. Když přijel předseda DSSS Tomáš Vandas s hrstkou věrných minulý pátek do Krupky, nemluvil o zdejších problémech. Natož o tom, jak je řešit. Ve svém typickém úderném projevu mluvil obecně a nakonec zamířil sto kilometrů dál na sever - na Šluknovsko. Tam nyní extremisté nalézající daleko víc témat.

Volební výsledky DSSS v Krupce

říjen 2010 - 2 912 hlasů (3,80 %), volební účast 36,91 % - 0 mandátů

květen 2011 - 5 403 hlasů (7,25 %), volební účast 35,02 % - 1 mandát

září 2011 - 5 974 hlasů (9,57 %), volební účast 29,42 % - 2 mandáty

Strašení Šluknovskem v Krupce zabralo. DSSS dostala o jedno procento hlasů víc než parlamentní ČSSD a dotahuje se na v Krupce vládnoucí ODS, které sebrala jeden mandát.

"Já bych tento výsledek přesto nepřeceňoval," říká Jüptner s tím, že Krupka je v mimořádné situaci. "Tím, že se volby neustále opakují, se Krupka dostává do volební agonie a malé strany mohou nečekaně uspět," dodává.

Varování pro Šluknovsko

Z výsledků hlasování je patrné, že na cestu k urně rezignovali především voliči parlamentních stran. Ale extremisté získali i přímo - dostali 5 974 hlasů, o 571 víc než před čtyřmi měsíci. Radikálové poslali jasný vzkaz - musí se s nimi počítat.

Výsledky voleb v Krupce jsou varováním pro ostatní města, hlavně na Šluknovsku, kde snadno loví voliče frustrované z toho, že stát neřeší jejich problémy.

"Mám obavu, že extremisté získávají na severu Čech na síle a atmosféra je zde taková, že by mohli proniknout na radnice," říká poslanec Jaroslav Foldyna.

9. září 2011


Video