Jaderné zařízení ve Francii se otřáslo explozí, radiace zatím neunikla

  • 453
V jaderném zařízení Marcoule na jihu Francie se ozval výbuch. Při neštěstí zemřel jeden člověk. Další čtyři utrpěli zranění. Francouzská média zprvu informovala o hrozbě úniku radioaktivity, to záhy popřel provozovatel zařízení a i francouzský Úřad pro jadernou energii.

Explozi ve vysoké peci na spalování odpadu nejspíš zavinil požár v úložišti jaderného odpadu. Při neštěstí, které se odehrálo čtvrt hodiny před polednem, zemřel jeden člověk a čtyři další utrpěli zranění. Jeden z nich je ve vážném stavu.

Příčinou smrti zaměstnance zařízení "byla exploze, nikoli kontaminace", zdůraznil mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet s tím, že výbuch pece poškodil jen místnost, kde spalovací zařízení stálo, nikoli budovu.

V blízkosti úložiště se nenacházejí žádné reaktory, citoval francouzský list Le Figaro vedení francouzského elektrárenského koncernu Electricité de France (EDF), který zařízení provozuje. Požár hasiči zneškodňovali do 13 hodin.

Jde o průmyslovou havárii, nikoli jadernou

"Je to průmyslová havárie, nikoli jaderná havárie," uvedl podle zpravodajského serveru TF1 mluvčí společnosti EDF.

Zařízení Marcoule

V jaderném zařízení Marcoule v 50. letech zahájily provoz postupně tři civilní jaderné reaktory (G1 - 1956, G2 - 1958 a G3 - 1959), všechny ukončily činnost do poloviny 80. let (G1 - 1968, G2 - 1980 a G3 - 1984). V 60. letech zde zahájily provoz i dva reaktory Celestine, které vyrábějí trithium pro vojenské účely. V areálu je ještě experimentální reaktor Phoenix, ukončil činnost v roce 2009. Do roku 2012 bude sloužit k výzkumu.

Teď v Marcoule fungují tři provozy. První má na starosti firma Socodei a 12 let v něm zpracovává odpady z vyřazených jaderných elektráren, které provozuje EDF. Právě v jedné z pecí mělo dojít podle dostupných informací k požáru. Druhé zařízení používá od roku 1995 firma Melox, k výrobě směsného uran-plutoniového paliva (MOX). Třetí provoz je výzkumný projekt čtvrté generace reaktorů pod vedením Komise pro atomovou energii (CEA). V příštích desetiletích by zde měl právě jeden prototyp takového zařízení s výkonem 800 MW vzniknout.

Zdroj: rue89.com

"Požár způsobený explozí byl uhašen," podotkl mluvčí s tím, že v peci se spaloval jen málo radioaktivní materiál, kupříkladu oblečení, které používají jaderní technici. Ve chvíli exploze pec zpracovávala asi čtyři tuny odloženého materiálu.

"V tomto typu pece jsou dva druhy odpadu: odpadní materiály, jako jsou ventily, čerpadla či nářadí, a odpadní palivo, jako jsou rukavice a kombinézy techniků," vysvětloval mluvčí.

V celém rozsáhlém zařízení Marcoule, které patří k největším ve Francii, se nacházejí tři reaktory, které byly postaveny v 50. letech. Už řadu let jsou mimo provoz a odpojené od sítě, poslední dosloužil v polovině 80. let.

Dosud se tam ale recykluje plutonium z jaderných zbraní. Z něj se vyrábí smíšené palivo, které kromě plutonia obsahuje uran, tzv. mox (mixed-oxide).

Francouzská média záhy po nehodě informovala, že hrozí únik radioaktivity. Hasiči kvůli riziku úniku vytvořili mnohakilometrovou bezpečnostní zónu. Policie ale únik radiace nepotvrdila a zástupci francouzského Úřadu pro jadernou energii (ASN) uvedli, že "v tuto chvíli o žádném úniku nevědí".

Později ASN vydala vyjádření, že "krizový stav byl odvolán, protože incident nepředstavuje riziko radiace a nevyžaduje si akci na ochranu obyvatel".

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která sídlí ve Vídni, Francii podle ČTK požádala o informace k havárii.

Nukleární zařízení se nachází v jihofrancouzském departementu Gard v regionu Languedoc-Roussillon asi osmdesát kilometrů od turisticky oblíbeného Avignonu.

Marcoule, Francie

Marcoule, Francie

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue