NEZASTAVIL. Olomoucký fotbalista Tomáš Janotka se snaží zastavit plzeňskou

NEZASTAVIL. Olomoucký fotbalista Tomáš Janotka se snaží zastavit plzeňskou hvězdu posledních dní Petra Jiráčka. Jenže podle výsledku se mu to nepovedlo, Olomouc doma s mistrem prohrála 2:3. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc - Plzeň 2:3, mistr zvládl hektický začátek i poločas v deseti

• 358
Tři góly v úvodních devíti minutách, dvě žluté karty pro útočníka Bakoše a pojišťující gól v deseti. Plzeň zvládla v předehrávce 6. kola fotbalové ligy těžký zápas na stadionu Olomouci, odkud si veze vítězství 3:2. Úřadující mistr vyhrál na hřišti Sigmy teprve potřetí v historii.

Zápas nabral hned na začátku velké tempo. Skóre se měnilo už ve 4. minutě zásluhou hostujícího Bakoše. Na jeho trefu zareagoval o tři minuty později olomoucký Heinz, jenže Bakoš se nezastavil a v 9. minutě udeřil znovu.

Slovenský útočník byl vůbec hodně aktivní. Za první poločas stihl dostat také dvě žluté karty a těsně před přestávkou pro něj zápas skončil. Jeho spoluhráči se však s vypětím sil ubránili náporu domácích a jedenáct minut před koncem dokonce navýšili svůj náskok díky Kolářově gólu, který však padl z ofsajdu.

"Bakoš udělal hrubou chybu a nechal se vyloučit. Byly tam i další situace, kdy mohl jít ven už dříve. O poločase jsem mu vyčinil. K fotbalu emoce patří, ale musí se udržet na uzdě," řekl k případu svého střelce plzeňský kouč Pavel Vrba.

Utkání Olomouc versus Plzeň ve videoreportáži

Na konečné skóre 2:3 korigoval několik sekund před koncem svým druhým gólem večera zkušený Heinz. Olomouc přesto poprvé v sezoně prohrála.

Zápas měl raketový úvod. Už ve 3. minutě vybojoval přímý kop 22 metrů od branky hostující Pilař, míč si postavil Bakoš, parádně obstřelil zeď a o tyč poslal míč do sítě.

Olomouc ale měla rychlou a totožnou odpověď. Už za tři minuty zahrával přímý kop Heinz a podobně precizní střelou srovnal.

Ovšem úřadující mistr si z toho nic nedělal a téměř okamžitě získal vedení zpět. Zasloužil se o to výtečným sólem Pilař. Plzeňský štírek se od postraní čáry protáhl přes tři soupeře do středu a kolmicí vysunul za obranu Bakoše. Pro slovenského kanonýra už nebyl problém obejít brankáře Zlámala a trefit prázdnou branku.

Zlámal si tak ve svém první utkání po návratu do Olomouce ještě nesáhl na míč a už dvakrát inkasoval.

Ani poté neztrácelo utkání na atraktivitě. Především Olomouc se tlačila za vyrovnáním, ale Petrovi ani tři velké šance na vstřelení gólu nestačily.

Olomouc, či Plzeň?

Pokud fandíte jednomu z týmů, podpořte ho ve sčítání fanoušků.

Plzeň hrozila hlavně z brejků, ale chybělo přesnější finální řešení. Těsně před půlí však hostům situaci hodně zkomplikoval autor obou gólů Bakoš, který za tvrdost ve vzdušném souboji dostal druhou žlutou kartu, a oslabil tak svůj tým.

Po změně stran se tak Plzeň hlavně bránila, ale Olomouc početní výhodu využít nedokázala. Heinzovy střely z dálky pochytal brankář Čech, Petr zas nadále potvrzoval, že neměl svůj střelecký den.

A tak deset minut před koncem přišlo definitivní rozhodnutí. A znovu u toho byl Pilař, jenž zatáhl míč po levé straně, jeho centr se dostal k Ďurišovi, kterého sice vychytal brankář Zlámal, ale Kolář dorazil míč do sítě téměř z brankové čáry a zvýšil na konečných 3:1. Jak ale odhalily televizní záběry, stalo se tak z ofsajdového postavení a gól neměl platit.

"Byl po ofsajdu, v televizi jsem to už viděl. Mrzí mě to, stejně jako chyba Aleše Škerleho," řekl olomoucký trenér Zdeněk Psotka.

Sigma sice ještě v nastavení snížila po druhé trefě Heinze, ale na snahu o vyrovnání již neměla čas. Plzeň tak z posledních deseti zápasů v Olomouci vyhrála teprve podruhé a stáhla náskok vedoucí Sparty na pět bodů. Letenští však mají zápas k dobru.

Západočeši si výhrou v Olomouci zvedli sebevědomí před úterním zápasem Ligy mistrů, který sehrají v pražském Edenu proti běloruskému týmu BATE Borisov.

"Výhra má pro nás velkou cenu, jak před Ligou mistrů, tak pro tabulku v lize," řekl Vrba.

Psotka rozdělil zápas na dvě části, před a po červené kartě. "Do vyloučení to byl nadprůměrný fotbal na naši ligu. Plzeň byla v úvodu přesnější, donutila nás k chybám a dokázala nás potrestat. Pak jsme byli lepší my, ale nedali jsme. Po vyloučení hosté dobře bránili a nedostali jsme se do velkých šancí," uznal olomoucký kouč.