Přejetý dodávkou a utopený ve vařicí vodě. Crashtest Motorola EX130

  • 19
Tenhle malý drobeček za necelé dva tisíce korun nás velmi mile překvapil. Nechovali jsme se k němu vůbec slušně a přitom toho vydržel několikanásobně více, než podle všech specifikací měl. V konkurenci levných androidů může být právě toto klíčový parametr.

Motorola EX130 se může pochlubit certifikací IP54, což v překladu přibližně znamená odolnost vůči prachu a výdrž pod tekoucí vodou. Při našem crashtestu jsme však zašli o mnoho úrovní dále a podrobili jsme tento telefon podobným pokusům jako o několik kategorií odolnější Samsung Xcover 271. Pro začátek jsme začali s odolností sklíčka a přešli jsme od vodní lázně až po maximální zátěž v podobě přejetí dodávkou.

Telefon toho vydržel skutečně hodně, a přestože jsme párkrát během testu zaznamenali částečnou nebo žádnou funkčnost dotykové vrstvy, nebýt několika hodů vší silou proti zdi, byl by tu s námi model EX130 ještě dodnes. Právě displej se ukázal být tím nejslabším místem, což se ovšem dalo u dotykového telefonu očekávat. Na přiložených obrázcích můžete vidět konečný stav telefonu po crashtestu s tím samým modelem pouze v odlišné barevné variantě. Recenzi Motoroly EX130 přineseme co nejdříve.

Start s nástroji a deštěm

Ze všeho nejdříve přišel na řadu displej, který přestože se nechlubí žádným speciálním tvrzeným sklem, přežil bez problémů škrábání klíči a šroubovákem. Některé menší vrypy se sice objevily, ale nebyly natolik hluboké, aby výrazněji omezovaly čitelnost. O to se postaraly až ostré nůžky, které zanechaly na displeji řadu hlubokých ran. Současně s tím jsme zkoušeli odolnost plastového zadního krytu baterie, které si odneslo porážku až do zmiňovaných nůžek.

Crashtest Motorola EX130 telo
Crashtest Motorola EX130 telo

Při vodním testu jsme začali s několika menšími kapkami, které by nerozhodily ani běžná zařízení. Konečnou zastávkou by však pro mnohé byl proud tekoucí vody. Motorola EX130 opět bez zaváhání tímto testem prošla a vše fungovalo, jak mělo.

Crashtest Motorola EX130

Vodní lázeň nadvakrát

Vzhledem k relativně nízké certifikaci jsme považovali minutovou koupel za poslední provedený test na živém zařízení. K našemu překvapení minuta ve studené vodě nebyla žádným problémem a telefon po vyndání fungoval. Neobjevily se ani žádné bublinky, které by naznačovaly průnik vody do zařízení.

Přidali jsme tak na teplotě vody a ohřáli ji na rovných sto stupňů. Při tomto pokusu se však již zlověstné bublinky objevily, a přestože displej pod vodou stále svítil, začali jsme již pomalu vystavovat úmrtní list. Voda se již nejspíše dostala pod displej a po vyndání bylo dotykové ovládání velmi nepřesné a vůbec správně nereagovalo. Vařicí voda tak musela zapůsobit na jinak dobře těsnící plasty. Po zhruba pěti minutách a vyklepání vody o betonovou zem, které přišlo v další části testu, začal však displej opět fungovat.

Hrátky na chodníku a pod koly

Motorola EX130 si tentokrát musela poradit s několika pády na chodník z běžné výšky, z níž vám telefon může při chůzi vypadnout. Kromě lehce otevřeného krytu baterie model EX130 tento úkol přežil, a to včetně několika hodů ze schodů s pár kotrmelci. Vzhledem k relativně hladkému povrchu nebylo na těle přístroje znatelné poškrábání plastů.

Crashtest Motorola EX130 telo
Crashtest Motorola EX130 telo

To přišlo až při přejíždění dodávkou o hmotnosti 1,7 tuny. Při pomalém přejíždění se ozývalo nepříjemné praskání a po prvním přejetí jsme měli za to, že místo telefonu vyndáme pouze placku. K našemu překvapení byl telefon stále v jednom kuse bez výraznějšího náznaku poškození od tak velké kolosu. Následně přišlo ještě druhé přejetí, které dopadlo obdobně.

Po těchto hrátkách však již úplně přestal reagovat dotykový displej, a přestože samotná vrstva krystalů byla nepoškozená, telefon již nešel vůbec ovládat. Na řadu tak přišlo několik finálních hodů proti betonové zdi z bezprostřední blízkosti. Zhruba po třetím hodu došlo již k finálnímu zničení displeje. Telefon však, jak se zdálo, byl stále naživu a přehrával úvodní spouštěcí melodii.

Crashtest Motorola EX130

Finální zhodnocení

Přestože se model EX130 neřadí k těm nejodolnějším telefonům, několikrát nás překvapil a překonal všechna očekávání. Počítali jsme především s tím, že po první vodní lázni si budeme hrát s bezduchou krabičkou. Největší slabinou se ukázal displej, který párkrát během crashtestu vypověděl službu. Vůbec jsme ale nečekali, že toto zařízení přežije přejetí dodávkou v jednom kuse.

Motorola EX130 je jednou z prvních vlaštovek, která dokazuje, že lze vyrábět odolné telefony i v kategorii dotykáčů. Navíc za velmi příznivou cenu a s líbivým designem. Jsme zvědaví, jak v podobném testu obstojí Motorola Defy. Prozatím si s velkým náskokem drží prvenství v kategorii odolných telefonů Samsung Xcover 271 (čtěte: Nejodolnější mobil přežil pád ze čtvrtého patra a vařicí lázeň).