Poslanec Stanislav Huml potvrdil spolupráci s ČSSD. (30. srpna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Huml bude spolupracovat s ČSSD, jako přeběhlík od VV si nepřipadá

  • 509
Stanislav Huml, jeden z trojice poslanců, která opustila vládní Věci veřejné, začal úzce spolupracovat s opoziční ČSSD. Předseda strany Bohuslav Sobotka oznámil, že sociální demokracie umožnila Humlovi, aby se účastnil jednání jejího klubu. Připustil, že by Huml mohl v budoucnu klub ČSSD posílit.

Sám Huml si jako přeběhlík nepřipadá. "Stále se cítím být zvolen za program, který byl v případě Věcí veřejných totožný s ČSSD," řekl Huml. Za přeběhlíka se nepovažuje ani proto, že se vzdal vládních výhod a přechází k opozici.

Práce v klubu je podle něj pohodlná, protože každý poslanec dostává stručné zhodnocení navržených zákonů. O spolupráci s klubem ČSSD požádal prý již před měsícem.

"Nejsme politickou stranou, která by lanařila poslance. Byl vyloučen z poslaneckého klubu Věcí veřejných a požádal o to, aby mohl těsněji spolupracovat s naším poslaneckým klubem. Zatím jsme nehlasovali o jeho přijetí," uvedl Sobotka.

Není to jako v případě Melčáka a Pohanky, tvrdí ČSSD

Předseda sociální demokracie zdůraznil, že v minulosti nestraník Huml hlasoval často podobně jako poslanci sociální demokracie a že je možné, že bude poslanec původně zvolený za VV do klubu ČSSD přijat.

Na dotaz iDNES.cz, jaký vidí rozdíl mezi případem Humla a bývalých poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky, které strana vyzývala k odchodu ze Sněmovny, když přešli na stranu bývalé vlády Mirka Topolánka, Sobotka odvětil: "Nelámou se na tom poměry v Poslanecké sněmovně, ani na jeho hlasu nezávisí existence vlády." Huml podle Sobotky není přeběhlík, protože ho exkomunikovala strana, za kterou byl zvolen.

Huml opustil klub vládních Věcí veřejných spolu s bývalou šéfkou poslaneckého klubu VV Kristýnou Kočí a poslancem Jaroslavem Škárkou na protest proti poměrům ve vládní straně.

Huml protestoval proti směnce VV s poslanci i ocenění Mašínů

Huml na sebe upozornil už dříve, když protestoval proti směnce, kterou museli poslanci kandidující za Věci veřejné podepsat, aby si pod hrozbou několikamilionové sankce strana zajistila jejich loajalitu.

Podruhé na sebe bývalý člen KSČ Huml výrazněji upozornil, když kritizoval takovou podobu zákona o protikomunistickém odboji, která by umožnila ocenění bratří Mašínů, kteří se při útěku z komunistického Československa prostříleli na Západ a při útěku zabili několik lidí.

Do třetice vzbudil poslanec Huml pozornost, když Sněmovna hlasovala o tom, zda ho zbaví imunity a vydá ho k trestnímu stíhání kvůli znaleckému posudku v dopravě, na kterém se podílel. Huml se zdržel hlasování a vydán nebyl.

Po turbulencích uvnitř Věcí veřejných, když poslanci Kočí a Škárka obvinili exministra dopravy Víta Bártu, že je chtěl uplatit, opustil Huml klub VV spolu s Kočí a se Škárkou.

Byla chyba, že jsme neřešili jeho členství v KSČ, řekl John

Předseda Věcí veřejných Radek John řekl, že jeho strana udělala chybu, když vůbec Humlovu kandidaturu za VV připustila, přestože byl dříve v KSČ.

"Projevoval často odlišné názory. Už takovou chybu příště neuděláme," řekl John.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas připomněl, že Huml hlasoval pro důvěru vládě. "To, že bude spolupracovat s ČSSD, mu nemůže nikdo zakázat. Jen bych připomněl, že to byli sociální demokraté, kteří v minulosti v podobných případech mluvili o přeběhlících a zrádcích," uvedl Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue