Dana Holečková, ředitelka Zoo Dvůr Králové nad Labem

Dana Holečková, ředitelka Zoo Dvůr Králové nad Labem | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šéfka dvorské zoo: Safari z autobusu je jak 3D bez brýlí, jeďte autem

  • 29
Se čtenáři iDNES.cz debatovala ředitelka zoo ve Dvoře Králové nad Labem Dana Holečková. Hlavně o letošní novince, safari pozorovaném z aut návštěvníků. Ne všichni jsou nadšení, kritizovali i jízdu safaribusem. "Auto je lepší, ze safaribusu je to jako jít na 3D film a nevzít si brýle," poradila ředitelka.

Když měsíc před prázdninami dvorská zoo zveřejnila nové ceny vstupného do safari, řada návštěvníků se nestačila divit. Mnohým se téměř tisíc korun za rodinnou vstupenku zdálo moc. Navíc kritizovali, že lidé mají jezdit sami autem, nebo safaribusem, pěšky už to nejde.

Ředitelka už tehdy cenu vstupného přirovnala ke 3D kinu a argumentovala, že zoo a safari je stejně kvalitní podívaná, navíc na celý den.

Všechny otázky a odpovědi Dany Holečkové najdete zde

Některým čtenářům se ale nelíbilo, že safaribus projede trasu za necelou hodinu.

"Snažíme se lidem vysvětlit, že safari si užijí ve vlastním voze, někteří to zkusili a dávají nám za pravdu. I mne mrzí, že se lidé dobrovolně ochuzují o možnost dívat se zvířatům z očí do očí jak dlouho chtějí," uznala Holečková.

Na dotaz iDNES.cz dodala, že problém vidí ve dvojím vstupném do zahrady. Návštěvníci, kteří si nejdříve zaplatí klasickou zoo, a pak se jim přece jen zachce do safari, musí je autobusem a jsou spíš zklamaní. Příští rok chce ředitelka podmínky upravit.

Sezona autosafari letos končí 2. října, pak bude možné zase chodit mezi zvířata jako dříve.

Čtenáři vyčítali Daně Holečkové také vysoké vstupné, komerční směřování zahrady nebo naopak málo atrakcí pro děti, například absenci divoké řeky. Přečtěte si celý rozhovor, v němž padaly obsáhlé otázky i odpovědi.

8. června 2011

Zahrada ale letos v létě nežila jen debatou o vstupném. Pochlubila se novým pavilonem pro orangutany, největším v Česku, a čerstvě i 150. narozeným mládětem žirafy Rothschildovy. V srpnu se tam narodila už tři.

"První byl sameček Mick, který přišel na svět 2. srpna v brzkých ranních hodinách, druhý je sameček Edgar z 12. srpna a ve středu odpoledne se narodilo třetí mládě, také sameček," uvedla zoo na svých stránkách.

Holečková se navíc velmi angažovala v loňském stěhování nosorožců bílých do africké domoviny a v minulých dnech z rezervace Ol Pejeta v Keni vrátila.

"Žijí v úchvatné přírodě s maximální péčí, nejmladší Fatu se opakovaně pářila se samcem Suni, naposledy 9. června a od té doby již tři říje vynechala. Přivezla jsem vzorky trusu, které putují do Vídně, kde se zjistí, zda už nám nezabřezla," vyjádřila ředitelka naději, že by konečně mohlo dojít ke kýženému rozmnožení ohroženého druhu.