Zahraniční novináři se radují poté, co je pracovníci Červeného kříže převezli z

Zahraniční novináři se radují poté, co je pracovníci Červeného kříže převezli z hotelu Rixos, kde je zadržovali Kaddáfího muži, do hotelu Corinthia. Na snímku je Jomana Kardsheh (vlevo čelem), Henry Morton (uprostřed) a Matthew Chance (vpravo) (24. srpna 2011) | foto: Reuters

Venku je nová Libye, líčí novináři po pěti dnech zajetí v hotelu

  • 481
Přes tři desítky zahraničních novinářů, které pět dní zadržovali muži Muammara Kaddáfího v hotelu Rixos, jsou na svobodě. Vojáci v hotelu složili zbraně a reportéry propustili. Ti se pak během cesty Tripolisem nestačili divit. Je to jiné město, líčili.

Reportér CNN Matthew Chance popsal, že novináři začali vyjednávat o svém propuštění s vojáky kolem 15:30 místního času. Asi po půl hodině nastal v hale hotelu poprask a žurnalisté byli vytlačeni do vyšších pater. Po několika minutách pak strážci složili zbraně a v 16:15 byli novináři volní.

Namačkali se do čtyř až pěti aut Červeného kříže a vyrazili opuštěnými ulicemi Tripolisu do jiného hotelu. "Vyjeli jsme z hotelového komplexu do kompletně jiného města, než jsme viděli před několika dny," líčil propuštěný reportér televize BBC Matthew Price. Někteří novináři po propuštění dali průchod emocím a na jejich tvářích bylo vidět slzy.

"Posledních pět dní jsme žili ve strachu, protože nás proti naší vůli drželi tihle šílení ozbrojenci. Byla to naprostá noční můra. Pláčou tu radostí, že jsme se z hotelu dostali," popsal reportér CNN.

Slzy uronil prý i jeden z Kaddáfího mužů. "Když byl konečně jeden ze strážců v hotelu beze zbraně, posadil se na zem a začal vzlykat. Bál se, že ho najdou rebelové a zabijí ho. Najednou si uvědomil, že hra skončila. Až pojede ulicemi, bude překvapen a hodně se bude bát o svůj život," popsal zpravodaj britské veřejnoprávní televize.

On sám se chvílemi domníval, že ze zajetí uprostřed válečného Tripolisu neunikne. Bál se, že v zuřící vřavě plukovníkova armáda použije hotel jako kasárna a svede ještě jednu poslední bitvu. "Zjistili jsme, že nemáme žádnou únikovou cestu. Uprostřed všeho tohoto násilí, s bitvou dunící kolem nás, kterou jsme mohli slyšet, ale nemohli ji vidět, se v nás probouzela paranoia."

Bitva o Tripolis

Producentka CNN Jomana Karadsheh se podílela na většině vyjednávání s Kaddáfího muži, protože mluví arabsky. Jednomu z plukovníkových věrných se prý snažila zahrát na citlivou strunu. Mluvila s ním o jeho dětech a rodině, pak mu řekla, jak moc by chtěla vidět tu svou.

Vojáci věřili, že rebelové novináře zabijí

"V tu chvíli měl v očích slzy. Ještě s jedním kolegou, arabským kameramanem, jsme se s ním pomalu posadili a řekli mu, že věci se tady mění... aby nás pustil. Byl to pomalý proces, ale nakonec fungoval," popsala. "Byli pevně přesvědčeni, že vyjdeme-li ven z hotelu, rebelové nás zajmou, zabijí a ženy znásilní," popsal své věznitele Matthew Price

Také Jomana Karadsheh hovořila o prvním dojmu z Tripolisu jako o zcela jiném městě, než bylo před několika dny, kdy uvázla se svými kolegy v hotelu. "Když jsem vycházela z hotelu, nevěděla jsem, jaké to venku bude. Vyšla jsem do nové Libye (...) Byl to úplně jiný Tripolis, než který jsem viděla před tím, než mě zajali," líčila.

V Zavíji naopak čtyři italské novináře někdo unesl

Zahraniční novináře a několik diplomatů v hotelu Rixos drželo už od víkendu asi patnáct ozbrojených stoupenců režimu excentrického despoty. Později se z hotelu vytratili a hlídali ho už jen dva muži. Reportéři tak propásli historické a zásadní okamžiky bitvy o Tripolis.

Zajetí a svoboda novinářů

Zahraniční novináři se chystají opustit hotel Rixos, kde je několik dní
Jomana Karadsheh čeká v hotelu Rixos na převoz do hotelu Corinthia (24. srpna
Kameraman Paul Roubicek (vlevo) a kameraman agentury Reuters Leon Malherbe
Kameraman Johei Morimoto během odchodu z hotelu Rixos, kde ho zadržovali

Kromě toho neměli často ani přístup na internet, v hotelu občas nešel elektrický proud, netekla voda a nedostávalo se jídla. Kolem zuřily boje mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami, novináři v hotelu ale byli občas odříznutí od zbytku světa a často se museli skrývat před střelami, které si našly cestu i do budovy.

V Zavíji naopak ve středu čtyři italské novináře někdo unesl. Reportéři pracovali pro listy Corriere della Sera, La Stampa a Avvenire.

Boj o Tripolis nekončí

Boj o Tripolis a další místa v zemi pokračuje i poté, co povstalci v úterý večer pronikli do základny Báb al-Azízíja, odkud Muammar Kaddáfí léta kontroloval celou zemi. Válčí se nejméně ve dvou čtvrtích v Tripolisu a boje zintenzivnily u mezinárodního letiště v Tripolisu. Prolétají nad ním letouny NATO a ozývá se odtamtud střelba z automatických zbraní, píše CNN na webu.

Skupiny libyjských rebelů v Tripolisu pátraly po bojovnících Muammara Kaddáfího a také po vůdci, který se skrývá a odmítá se vzdát. Šéf povstalecké Přechodné národní rady Mustafá Džalíl řekl, že je brzy na to, říct, že bitva o Tripolis je u konce. "To se nestane, dokud Kaddáfí a jeho synové nebudou chyceni," řekl. Slíbil do osmi měsíců zorganizovat parlamentní a prezidentské volby.

Přechodná národní rada nabídla mezitím amnestii komukoliv z okolí Muammara Kaddáfího, kdo ho zajme nebo zabije. Předseda rady Mustafá Abdul Džalíl také prohlásil, že jeden podnikatel z Benghází nabízí odměnu 2 miliony libyjských dinárů (přes 28 milionů korun) za Kaddáfího dopadení.

Televize CNN ve středu oznámila, že na libyjském území operují speciální jednotky z Velké Británie, Francie, Jordánska a Kataru a pomáhají rebelům. V posledních dnech zvýšily svou aktivitu v Tripolisu a dalších městech, řekl zpravodajské stanici nejmenovaný činitel NATO. Mluvčí Aliance to ale vzápětí popřel.

MAPA: Centrum Tripolisu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video