Auto s vrtulí mělo změnit vývoj vozů, hélica se stala ale jen raritou

  • 12
Rozhodně nejde o čistokrevný automobil, spíše vypadá na křížence auta s letadlem. Vůz Hélica s tažnou vrtulí se kdysi měl stát převratným strojem, zůstal ale jen vyhledávanou raritou. Restaurátoři z kopřivnické firmy Ecorra vyrobili pro Lane Motor Museum v americkém Nashvillu repliku tohoto unikátu.

Hélica francouzského leteckého konstruktéra Marcela Leyata z roku 1917 se měla stát přelomovým automobilem poháněným vrtulí. Nebyla zde převodovka, volant řídil zadní nápravu. Prostě takové silniční letadlo.

Leyatova firma ve své době vyrobila zhruba 27 vozů tohoto typu. Poté zkrachovala.

"Myslel si, že je to dobrý nápad, ale v normálním provozu se vůz neosvědčil," řekl Vítězslav Hinner z Ecorry. Nyní existují na světě asi čtyři originály letadla bez křídel, jak se tehdy vozu říkalo.

Replika vozu Hélica s tažnou vrtulí z roku 1917.
Replika vozu Hélica s tažnou vrtulí z roku 1917.

Práce na replice autoletadla Hélica a klasického veterána se značně liší. Restaurátoři na stroji pracovali zhruba rok, a proto si mohou dovolit jeho konstrukci hodnotit.

"Vůz stavíme podle dokumentace, kterou majitel amerického muzea získal od původních potomků Leyata. Určitě to je unikát, některé konstrukční prvky jsou hodně neobvyklé," konstatoval Hinner.

V oficiálních podkladech je sice jako nejvyšší rychlost uváděna osmdesátka, ale to Hinner bere s rezervou. "My jeli třicet a už to bylo o strach," usmál se. Firma v minulosti restaurovala na letmý pohled podobný stroj, tatrovácké sáně. "No ano, ale ty měly vzadu tlačnou vrtuli, také konstrukce byla úplně jiná," reagoval Hinner.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video