Ilustrační snímek

Zlaté cihly a mince budou i v Česku k dostání v automatech

  • 223
Česká mincovna plánuje zavést prodejní automaty na zlato, ještě letos by se mohly objevit na letištích, v kasinech a velkých nákupních zónách. Podobné automaty už fungují ve světě. V současné době zájem o zlato sílí také v Česku, kde za něj lidé utrácejí desítky milionů korun denně.

"Kromě zlatých cihliček budeme v automatech nabízet i další produkty jako medaile a mince," řekl Hospodářským novinám ředitel České mincovny Radek Šulta. Ceny by podle něj měly být podobné těm, za které mincovna toto zboží prodává na internetu.

První automat Gold To Go vznikl v roce 2009 v Německu, od té doby jich stejnojmenná firma instalovala sedmnáct, třeba v Dubaji či Londýně (čtěte zde).

Šulta deníku potvrdil, že současný prodej zlata je rekordní. "V pátek jsme prodali zlato za 30 milionů korun," uvedl a dodal, že jedna zákaznice nakoupila zlato za sedm milionů korun, což byla pro mincovnu nejdražší jednorázová objednávka v historii. Sklady jsou však prázdné a lhůty se posouvají na druhou polovinu září.

Uncové slitky jde prodat snáz a výhodněji

Prodejci nabízejí slitky z ryzího zlata od jednoho gramu váhy, za ně v současnosti lidé zaplatí kolem 1 300 korun. Kilogramové cihly stojí více než milion. Podle odborníků je pro soukromé střadatele nejvýhodnější kupovat uncové slitky, tedy jednatřicetigramové. Ty jsou totiž, na rozdíl od kilových cihel, snadno prodatelné.

Také na nich mají obchodníci v porovnání s nižšími váhami nejmenší marži. Při prodeji uncového slitku si obchodník vezme za zprostředkování kolem sedmi procent z hodnoty transakce. U pětigramových mincí to může být i dvacet procent.

Nákup mincí, které mají kromě investiční hodnoty i hodnotu sběratelskou, bývá někdy výhodnější než pořízení prostých zlatých slitků.

Zlato je považováno za jeden z nejlepších nástrojů, jak se bránit před inflací a znehodnocením úspor. Jen od konce června se jeho cena ve světě zvýšila o 25 procent a od začátku roku je vyšší o více než 32 procent. Momentálně poprvé v historii překročila hranici 1 900 dolarů za troyskou unci (čtěte zde).

Cenu zvyšují obavy ze státních bankrotů v Evropě, z vysokého zadlužení ve vyspělých zemích i náznaky citelného zpomalení globální ekonomiky, které by mohlo centrální banky přimět k nové vlně podpůrných opatření.

14. května 2010

,