Rumburk po útoku sevřelo napětí, starosta žádá policejní posily

  • 912
V neomítnutém domě na okraji Rumburku ještě zůstaly stopy po nedělním útoku. Ve vstupních dveřích zejí díry, na lavici poblíž leží dlažební kostka. Asi dvacet Romů tu napadlo šestici mladíků. V příhraničním městě panuje strach. Starosta prosí o pomoc ministra vnitra a žádá policejní posily.

Křik z ulice vzbudil v neděli časně ráno Zuzanu Gelevanovou, která bydlí v prvním patře. "Kolem půl páté jsem slyšela hluk od lidí, kteří šli z diskotéky Hvězda, kde jsou potyčky v sobotu i v neděli pravidelně," líčí. Romští mladíci prý nejprve halasně vyvolávali jméno majitele domu Aloise Kittla a hrozili mu pomstou.

Útok v Rumburku

Kittl totiž budovu před dvěma lety koupil a její nájemníky nechal před rekonstrukcí vystěhovat. "Dům patřil Romům, kteří tam měli své příbuzenstvo. Koupil jsem to pod podmínkou, že se vystěhují. Zásadní problémy jsem s nimi neměl. Je ale možné, že někteří z útočníků tady bydleli," vysvětluje na ulici před domem Kittl.

"Myslím, že si někdo z nich chtěl prostě bouchnout. Teleskopický obušek a dlažební kostky, to není normální návrat z diskotéky. To je hledání problémů," dodává.

Výkřiky přivedly paní Gelevanovou k oknu. "Viděla jsem, jak se nějaký mladík napřahuje nohou a chce vykopnout obložení dveří, pak jsem slyšela šílený dupot." Když vřava utichla, našla na chodbě zraněného mladíka z horního patra, pro kterého už přijížděla záchranka. "On i jeho kamarádi jsou slušní kluci," tvrdí.

Michal Němeček na chirurgii rumburské nemocnice

Alois Kittl, majitel domu, ve kterém došlo k napadení šestice mladíků.

Jeden z nich, Michal Němeček, leží na chirurgii rumburské nemocnici. Z incidentu vyšel se šrámem na tváři. Později se mu ale přitížilo, a tak skončil na nemocničním lůžku. "Vraceli jsme se z diskotéky a stáli jsme u kamaráda před barákem. Oni šli z jiné diskotéky, a jak nás potkali, tak se do nás pustili, i když jsme je nijak neprovokovali," vypráví unaveným hlasem, zatímco mu na stole stydnou pochybně vyhlížející těstoviny s buřtem.

O domobraně neuvažuji, říká starosta Rumburku

Spolu s přáteli se před útočníky schovali v domě. "Ale nepomohlo to, roztřískali dveře na kousíčky. Pak jsme začali utíkat nahoru, jeden kamarád to nestihl, tak ho dole dobili a pak utekli," tvrdí Němeček, který znal některé z útočníků od vidění.

Otec zatčeného mladíka: Nevíme, jak to proběhlo

Policisté zjistili, že ze zhruba dvacetičlenné skupiny měli největší podíl na útoku tři lidé. Dva ještě v neděli dopadli, po třetím - pětadvacetiletém Kamilu Ceperovi - vyhlásili celostátní pátrání. "Je odsud z Rumburku," říká místní kriminalista Ladislav Cvik, zatímco v policejním areálu za jeho zády probíhají výslechy. 

Pro jednoho z Ceperových kumpánů si policisté přišli, když doma dospával divoký víkendový flám. "Spal támhle nahoře v pokoji," ukazuje do schodů otec zatčeného mladíka.

Rodiče jednoho z romských útočníků, kterého ještě v neděli večer zadržela policie.

Restaurace a diskotéka, ve které pobývala skupina Romů před útokem.

"Když v neděli přišel, neřekl, co se stalo. Nevíme, co s ním teď je, ani nevíme, jak to všechno proběhlo," krčí rameny. Policisté se tu ptali i po hledaném Ceperovi. "Zkuste se stavit ve Filipově, tam se schovává. Má tam holku," špitne matka.

Nedaleko hranice s Německem se Ceperovu přítelkyni skutečně podaří najít. "Nejsem s ním v kontaktu, rozešli jsme se. Nebudu se s vámi o tom bavit, jsem z toho v šoku. Vůbec nevím, co ho to napadlo," řekne mladá dívka a zmizí uvnitř. Omšelý domek těsně u hranic už toho dne dvakrát navštívili policisté. Další nezvanou návštěvu jedna z obyvatelek stavení vyhání pryč hráběmi.

Starosta vidí problém v početném stěhování chudých

V Rumburku je víkendová bitka častým tématem hovorů. Na ulicích, mezi regály supermarketů i u půllitrů v hospodách. Mluvit o události s někým cizím se však chce málokomu. "Nebudu se do toho vměšovat. Nebyla jsem u toho. Ale mělo by se už s tím začít konečně něco dělat, a jestli je to cikán nebo bílej, to je úplně jedno," líčí nedaleko místa incidentu padesátnice, která nechce uvést své jméno. 

Starostu Rumburku mlčení nepřekvapuje. "Naši občané se bojí a myslím si, že oprávněně. Ani bych se nedivil, kdyby došlo k organizovanému shlukování lidí. Hrozně bych ale nechtěl, aby tu došlo k pochodům jako v Litvínově. Chci, aby přijel pan ministr Kubice, pohovořil se starosty i lidmi a pomohl trochu zklidnit vášně a emoce," uvádí Sykáček, který v pondělí ministra požádal o posílení policejních hlídek. Incident podle něj ve městě způsobil téměř paniku.

Jaroslav Sykáček, starosta Rumburka

Pražská ulice, kde se incident odehrál.

Sykáček v těchto dnech nemá na svou běžnou práci příliš čas. Novináři si u něj podávají dveře a i během rozhovoru se mu co chvíli rozezvoní telefon. To když například volá poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a pokouší se stranickému kolegovi pomoci.

"Je to nešťastná záležitost. Snažíme se na to upozorňovat od května, nic zásadního se ale nestalo," naráží starosta na dopis, který premiéru Petru Nečasovi poslal spolu se svými kolegy z výběžku. Zpátky však dorazily jen dopisy od ministrů Drábka a Kubiceho - slovy starosty nic neříkající a nic neřešící.

Nedělní bitka podle něj může souviset s početným stěhováním sociálně slabších na Šluknovsko, na které místní starostové upozorňují. Jestli za útokem stojí přistěhovalci, či starousedlíci, ale Sykáček neví. V Rumburku jde však prý o první incident podobné intenzity. "Moc bych si přál, aby byl i poslední," doufá starosta.

Rumburk jde špatnou cestou, míní pracovnice vládní agentury

Se zprávami místních starostů o dramatické migraci sociálně slabých ale nesouhlasí pracovnice vládní Agentury pro sociální začleňování Hana Volfová, která působí právě ve Šluknovském výběžku. "Prohlášení, že se na Šluknovsko stěhují tisíce nepřizpůsobivých, se nezakládají na pravdě," tvrdí. Podle údajů z matrik se prý počet lidí pobírajících dávky v Rumburku téměř nezměnil a ve Šluknově se zvýšil jen o několik desítek. 

Podle ní si radnice zvolila zcela špatnou strategii, jak naložit se svými nejchudšími obyvateli. "Rumburk se rozhodl jít cestou represe a občany, kterým říká nepřizpůsobiví, se snaží přinutit město opouštět. To se jim nemůže podařit. Ti lidé tam žijí roky," uvádí Volfová. Sociálně slabí se v Rumburku soustřeďují především ve třech panelácích, které se tyčí nedaleko náměstí.

Město podle ní také podcenilo, například ve srovnání s nedalekým Varnsdorfem, počet terénních pracovníků. Nedělní událost ale Volfová kvůli nedostatku informací komentovat nechce. Souhlasí však, že se v regionu zvyšuje napětí i kriminalita.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video