Libyjští rebelové v Tripolisu (22. srpna 2011)

Libyjští rebelové v Tripolisu (22. srpna 2011) | foto: AP

NATO bombardovalo Kaddáfího rezidenci a rebelové obsadili televizi

  • 394
Po hladkém vstupu do Tripolisu narazili libyjští povstalci na tvrdý odpor v okolí rezidence, kde by se mohl ukrývat Muammar Kaddáfí. Rezidenci ostřelovaly letouny NATO. Rebelové převzali kontrolu nad státní televizí a zatkli třetího vůdcova syna Saadího. Dříve zadržený Muhammad Kaddáfí jim ale uprchl a na svobodě je i Sajf Islám.

V okolí rezidence libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu se tvrdě bojuje a ozývá se odtamtud nepřetržitá střelba. Základnu Báb al-Azizíja střeží i tanky. Podle svědků, které citovala televize al-Arabíja, ostřelovaly rezidenci v úterý brzy ráno letouny NATO. 

Lidé v okolních ulicích mezitím strhávají zelené Kaddáfího vlajky a ničí portréty devětašedesátiletého despoty. Některá místa jsou ale liduprázdná, obyvatele z nich vyhnali Kaddáfího snajpři. Povstalci se je už několik hodin snaží zneškodnit.

"Máme své lidi všude. Kaddáfího jednotky ale kladou odpor, střílí se všude. Největším problémem jsou odstřelovači," popsal agentuře Reuters jeden z povstalců jménem Abdar Rahmán.

Povstalci tvrdí, že mají pod kontrolou většinu města a v pondělí odpoledne se jim podařilo i obsadit státní televizi, která vzápětí přerušila vysílání. "Všechny kanály státní televize přestaly vysílat, naši bojovníci pronikli do vysílacích objektů a mají je pod kontrolou," řekl agentuře AFP mluvčí rebelů.

Zároveň uvedl, že jednotky věrné Kaddáfímu opustily východolibyjský přístav Brega a přesunuly se na západ blíž k městu Syrta, Kaddáfího rodišti a baště jeho stoupenců. "Bregu máme plně pod kontrolou," prohlásil mluvčí o situaci ve městě, přes které během občanské války několikrát přešla fronta.

Povstalci vstoupili do města relativně hladce, pak ale váhali mezi pokračováním hlavními třídami, kde by byli terčem odstřelovačů, a cestou labyrintem uliček, která by byla pomalejší a méně přehledná, napsala agentura AFP.

Rebelové zároveň očekávali posily z už ovládnutých částí země. Více než tisícovka povstaleckých bojovníků má přijít na pomoc z východněji položené Misuráty. Po moři by měly připlout i čerstvé dodávky zbraní. Po poledni konvoj povstaleckých vozů zamířil ze západu města směrem k centru. 

Pád Tripolisu

V pondělí mezitím propukla bitva o kontrolu nad pohraničními přechody z Libye do Tuniska, uvedla televize Sky News. Vojska věrná Kaddáfímu údajně zahájila palbu na povstalecké jednotky, které se pokoušejí hraniční posty obsadit.

Zmatky kolem Kaddáfího synů

Podle televize al-Arabíja dopadli povstalci už třetího Kaddáfího syna Saadího. Předtím zadrželi bratry Muhammada a Sajfa Isláma, které následně zajali. Muhammad nicméně v podvečer z vězení uprchl, pomohli mu v tom stoupenci jeho otce, uvedla agentura Reuters.

U hotelu se západními novináři se v noci najednou objevil i Sajf Islám, který tvrdil, že jeho zatčení byl jen trik rebelů. Novinářům také řekl, že je Muammar Kaddáfí v pořádku a vládní jednotky teď vyhrávají souboj o metropoli.

Agentura Reuters předtím s odvoláním na televizi al-Džazíra informovala, že Libyjci našli dvě těla a jedno z nich by mohlo patřit Kaddáfího synovi Chámisovi (druhému šéfovi libyjské tajné služby).

O Chámisovi, stejně jako o Mutasímovi Kaddáfím, se západní diplomaté domnívali, že je v mohutně střežené rezidenci Báb al-Azizíja, kde se ukrývá s otcem. O osudu dalšího syna Hannibala není nic známo.

Saadí Kaddáfí stejně jako jeho bratři Mutasim a Chámis velel armádní brigádě. Všichni Kaddáfího synové i jeho dcera Ajša zastávali ve státních strukturách vysoké vojenské nebo politické funkce (více o Kaddáfího dětech čtěte zde).

Muhammad, nejstarší z Kaddáfího synů, už dříve v rozhovoru pro stanici al-Džazíra potvrdil, že je střežen v domácím vězení. "To, co se děje v naší zemi, je velmi znepokojivé. Vraždí se vzájemně bratři muslimové, a to mě zarmucuje," řekl v rozhovoru, který přerušila prudká střelba.

Povstalci slaví úspěchy na diplomatickém poli

Povstalci slaví také úspěchy na diplomatickém poli - navazuje s nimi kontakt stále více zemí. Například Egypt či Kuvajt uznaly Přechodnou národní radu za legitimní a k rebelům se hlásí stále více libyjských misí v zahraničí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oznámil, že během týdne svolá vrcholnou schůzku za účasti členských států Africké unie, Ligy arabských států a dalších regionálních organizací. "Prožíváme čas nadějí, ale vidíme i rizika," řekl Pan Ki-mun a nabídl libyjským povstalcům pomoc v přechodném období.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vybídl vládní síly k okamžitému složení zbraní a jeho vláda informovala, že na příští týden do Paříže svolala další schůzku takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Paříž rovněž pozvala na středu muže číslo dvě libyjské opozice Mahmúda Džibríla na návštěvu. Během týdne má s Džibrílem jednat i italský premiér Silvio Berlusconi a s povstalci hodlá v úterý v Libyi jednat turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Evropská unie, Francie a další země znovu vyzvaly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, aby v souvislosti s nejnovějším vývojem povstání odstoupil.

MAPA: Centrum Tripolisu
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue