Rebelové dobyli Tripolis, zbývá boj o Kaddáfího rezidenci

  • 1490
Libyjští povstalci ovládli velkou část Tripolisu, poslední baštu Muammara Kaddáfího. Teď bojují o základnu, kde se plukovník zřejmě skrývá. Rebelové zajali také dva Kaddáfího syny: Sajfa Isláma a Muhammada. Libyjský vůdce chce jednat, požádal povstalce o zastavení bojů.

Povstalci vstoupili do Tripolisu po ofenzivě posledních dnů, v níž vyrvali vládním silám z rukou opěrné body kolem metropole. K hlavnímu městu se přibližovali celou neděli. Vládní složky teď prý ovládají už jen 15 až 20 procent metropole.

Obyvatelé příchod povstalců oslavují a strhávají Kaddáfího portréty. V některých částech Tripolisu se lidem po půl roce podařilo připojit k internetu. Na Zeleném náměstí, které rebelové překřtili na náměstí Mučedníků, zavlály povstalecké vlajky.

V metropoli se však stále ozývá střelba, hlavně v jihozápadní části města, kde se nachází Kaddáfího vojenská základna Báb al-Azízíja. Právě tam se údajně skrývá plukovník, jenž se chce bránit do poslední kapky krve.

Mluvčí Kaddáfího režimu Músá Ibrahím prohlásil, že režim je stále silný a tisíce dobrovolníků a vojáků jsou připraveny k boji.

Kolem nedělní třiadvacáté hodiny SELČ se rebelům vzdala brigáda zodpovědná za Kaddáfího bezpečnost a ochranu Tripolisu. Zároveň se objevila zpráva, že povstalci zajali diktátorova syna Sajfa Isláma. Slíbili, že mu neublíží, aby mohl být souzen.

Žalobce tribunálu OSN Luis Moreno-Ocampo záhy oznámil, že soud okamžitě začne s povstalci vyjednávat podmínky Islámova vydání. Tribunál ho viní z mučení a zabíjení civilistů.

Pád Tripolisu

Po půlnoci agentura Reuters uvedla, že se povstalcům vzdal i Kaddáfího prvorozený syn Muhammad, předseda libyjského olympijského výboru (čtěte, kdo je kdo v Kaddáfího klanu).

Televizní stanice al-Džazíra ale informovala, že Muhammad se nevzdal, zůstává však ve svém tripoliském domě. "Obklíčili můj dům. Jsem uvnitř, oni stále venku," řekl televizi v telefonickém rozhovoru.

Spojené státy vyzvaly libyjskou Přechodnou národní radu, povstaleckou centrálu, aby urychlila přípravy k převzetí moci. Západ se totiž obává, že povstalci na vládnutí nejsou připraveni. Panují také obavy, že uvolnění diktatury a zhroucení státní moci bude živnou půdou pro islamisty.

Na Wikipedii Kaddáfí zemřel a zase ožil

Současné dění v Tripolisu je podle mnohých chaotické; objevují se různé zprávy, které jsou krátce poté vyvráceny. Na volně editovatelné internetové encyklopedii Wikipedia se dokonce na chvíli objevila informace, že byl plukovník během neděle zabit. Nebyla ale nijak vyzdrojovaná a po pár minutách zmizela.

Neověřená informace o smrti Muammara Kaddáfího na Wikipedii

Vládní mluvčí oznámil, že diktátor chce přímo jednat s vedením povstalců a že žádá ukončení bojů, v nichž podle státní televize v neděli v Tripolisu padlo 1 300 lidí. A jejich počet prý stále strmě stoupá. Povstalci odpověděli, že zastaví své jednotky až poté, co Kaddáfí ohlásí odchod z čela země.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že moc v Libyi nyní leží v rukách lidu. Vyzval povstalce k dodržování lidských práv a přislíbil úzkou spolupráci USA s Přechodnou národní radou.

"Nasazení v boji proti Kaddáfímu dosáhlo v noci vrcholu," vzkázal Obama z dovolené, kterou tráví na ostrově Martha’s Vineyard v Nové Anglii. "Tripolis se uvolňuje ze spárů tyrana. Zdá se, že Kaddáfího režim kolabuje. Libyjský lid ukazuje, že touha po úctě a svobodě je silnější než 'železná pěst' diktátora," dodal šéf Bílého domu.

Válčí se od února

Občanská válka v Libyi propukla v únoru jako součást "arabského jara" revolucí v arabských zemích, při nichž byl smeten i dlouholetý egyptský prezident Husní Mubarak. Po počátečních úspěších Kaddáfí zmobilizoval armádu a zatlačil rebely až k Benghází. V nejkritičtější moment ale proti libyjské armádě zahájily útok síly NATO. Francie pak vyzbrojovala povstalce navzdory mezinárodnímu embargu.

Kaddáfí vládl Libyi, zemi s významnou produkcí ropy, od roku 1969 a stal se tak jedním z nejdéle vládnoucích diktátorů na celé planetě. Za své vlády podporoval mezinárodní terorismus a posílal své vojáky do afrických zemí, aby nastolili či podporovali prolibyjské režimy.

MAPA: Centrum Tripolisu
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video