Ostrava - Jablonec | foto: Radek Petrášek, ČTK

Jablonec - Ostrava 4:0, Lafatův hattrick zastínil Svěrkošův návrat

• 196
Ani nová posila nepomohla. Fotbalisté Ostravy s Václavem Svěrkošem v základní sestavě prohráli i čtvrtý zápas v novém ročníku první ligy. Jablonec soupeře díky útočné hře a hattricku Davida Lafaty rozdrtil na svém hřišti 4:0.

Zápas přitom mohl vypadat úplně jinak, protože Baník hned ve druhé minutě zaznamenal zřejmě regulérní gól. Centr z pravé strany uklidil za domácího Špita přesnou hlavičkou Svěrkoš, ale obnovenou premiéru v ostravském dresu mu překazil pomezní sudí, který posoudil hraniční situaci jako ofsajdovou. "Kdyby tenhle gól platil, mohlo utkání vypadat jinak," zlobil se ostravský trenér Pavel Malura.

Od té doby se navrátilec z Francie, který se představil v české lize po třech letech, nemohl prosadit. Jablonec se totiž rychle dostal do tempa, jímž v pondělí smetl Bohemians 1905, a Slezané se museli soustředit hlavně na defenzivu.

A ta stejně jako v předešlých zápasech rozhodně nepůsobila jistým dojmem. Ostravští inkasovali čtyři góly už ve třetím zápase v nové sezóně. "Přijeli jsme do Jablonce změnit naši situaci, ale bylo to těžké," uznal Malura.

Utkání Jablonec versus Ostrava ve videoreportáži

Severočeši se prosazovali typicky z křídelních akcí. Po centrech Jablonského ještě Lafata ani Piták neuspěli, ale po akci z opačné strany už Jablonec slavil. Po Pitákově kolmici poslal míč do vápna Zábojník a Lafata ve skluzu umístil balon pod břevno. Domácí získali téměř drtivý tlak a ještě do pauzy ho proměnili v pojišťující trefu. Pár minut před půlí se po Kovaříkově rohu protlačil k míči Beneš a se štěstím překonal ostravského gólmana.

V 57. minutě bylo o vítězi už definitivně jasno. Hostující brankář Pietrzkiewicz vyboxoval centr z pravé strany jen do Lafaty, od něhož se míč odrazil do sítě.

Jablonec ani poté nepřešly útočné choutky a Baník mohl několikrát děkovat svému brankáři, že opět neinkasoval. Jednou mu dokonce po Kovaříkově střele zblízka pomohlo břevno. Vzápětí se neprosadil Lafata, ale nejlepší kanonýr uplynulé sezony se přesto dočkal čtvrtého hattricku za poslední půlrok, když v předposlední minutě z těsného ofsajdu zakončil závar v ostravském vápně. "Není důležité, kdo góly dává, hlavně když se vyhrává," odmítal zásluhy Lafata.

"Trošku jsme se zápasu obávali. Baník musí chytnout a nepřáli jsme si, aby se chytil zrovna v Jablonci," přiznal domácí trenér František Komňacký, který měl ke svému mužstvu i přes vysokou výhru výhrady. "Finální přihrávky nebyly vždy ideální," poznamenal Komňacký.