John zpochybnil žádost o vydání Bárty, dal stížnost na advokátku Kočí

  • 268
Radek John má výhrady k žádosti policie, podle níž Sněmovna rozhodne, zda vydá šéfa poslanců VV Víta Bártu ke stíhání. "Policie musí vysvětlit, jak to, že v té žádosti jsou jen svědci v neprospěch Bárty," říká předseda VV John. Dal také stížnost na advokátku Kristýny Kočí kvůli podezření, že porušila zákon proti praní špinavých peněz.

Policie musí podle Johna vysvětlit i to, že v žádosti o to, aby Sněmovna zbavila Bártu imunity, nejsou svědectví dvanácti svědků, kteří vypovídali ve prospěch Bárty.

Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka

Jde o podezření, že se exministr dopravy pokusil uplatit půl milionem korun bývalou šéfku poslanců VV Kristýnu Kočí a částkou 170 tisíc korun Jaroslava Škárku. I toho chce policie stíhat, protože ještě než oznámil pokus o úplatek, peníze rozměnil a použil. Bárta úplatek popírá, tvrdí, že peníze oběma poslancům půjčil, stejně jako dalšímu poslanci Martinu Vackovi, který půjčku potvrzuje.

"Teprve když prohrála, když se nepovedl puč, šla oznámit na státní zastupitelství, že jako dostala úplatek. Když se jí nepovedlo vyhrát politicky, po týdnu se rozhodla, aha, byl to úplatek a půjdu to oznámit. Bude třeba dovyšetřit, jak to celé bylo," řekl předseda VV na adresu Kočí.

Věci veřejné vyloučily Škárku i Kočí z poslaneckého klubu i ze strany, protože podle nich chystali s některými lidmi z ODS puč, který měl vést k rozštěpení poslaneckého klubu VV.

ODS a TOP 09 by pak nepotřebovaly ve vládě třetího koaličního partnera a mohly by se místo toho opřít o minimálně sedm poslanců původně zvolených za Věci veřejné, kteří by ale straně vypověděli loajalitu. Občanští demokraté i Kočí se Škárkou pokus o puč v klubu VV odmítají. Spolu s nimi klub opustil ještě nestraník Stanislav Huml.

Policie musí vysvětlit, proč nevyslechla Peake, uvedl John

Vysvětlení policie podle Johna Věci veřejné čekají i k tomu, že se ze žádosti o vydání Bárty ztratila výpověď ministra školství Josefa Dobeše a že vůbec nevyslechla Karolínu Peake.

Co říkal Bárta o svojí imunitě

"Nemíním sehrávat hru z hlediska nějaké své imunity. Já jsem orgánům činným v trestním řízení plně k dispozici a plně stojím za programem Věcí veřejných," řekl Vít Bárta o své poslanecké imunitě 10. dubna v Otázkách Václava Moravce v ČT.

Později, když policie požádala o jeho vydání, se vyjadřovat přestal. Udělat to chce až příští týden před jednáním mandátového a imunitního výboru Sněmovny.

John v asi pětiminutovém videu, které daly VV na své internetové stránky i na YouTube, neříká, jak budou poslanci Věcí veřejných o Bártovi hlasovat, vyznění je ale jednoznačně takové, že mají VV k postupu policie výhrady.

Už příští týden bude rozhodovat mandátový a imunitní výbor, zda doporučí celé Sněmovně, jak má o Bártovi i Škárkovi hlasovat. Bárta zatím neřekl, zda o své vydání požádá. Pochybnosti VV o tom, co v případě hlasování o šéfovi svých poslanců Bártovi udělají, jsou pikantní proto, že Věci veřejné kandidovaly do Sněmovny s tím, že imunita politiků se musí omezit. A byl to jeden z klíčových bodů jejich programu.

Pozoruhodná je i forma, jakou John pro své vyjádření ke kauze Bárta zvolil. Video, které pověsil na internet, aby bylo k dispozici jak novinářům, tak všem ostatním, koho kauza zajímá. "Já jsem si řekl, že udělám soubornou výpověď, abych nemusel na ty věci odpovídat po jednom," vysvětluje John.

John dal podnět advokátní komoře kvůli advokátce Kočí

Na videu, které natočil, také oznamuje, že se tento týden obrátil na Českou advokátní komoru kvůli advokátce Kristýny Kočí. Jestliže podle něj sama Kočí tvrdí, že advokátce řekla o úplatku a ta jí radila, jak to má udělat, aby to nebylo vnímáno, že si ho vzala, porušila zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

"Postupovala v rozporu se zákonem, pokud jí Kristýna Kočí opravdu řekla, že jde o úplatek. Možná se dozvíme, že jí to Kristýna Kočí neřekla. Aby bylo v celé věci jasno, tak by se advokátní komora měla zabývat zvláštním chováním advokátky při úschově peněz," tvrdí předseda Věcí veřejných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video