Takto ne. Trampolína bez sítě a se dvěma dětmi je příkladem toho, jak by si děti hrát neměly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Česko zažívá boom trampolín, úrazů dětí na nich přibývá

  • 103
Škrábance, naražená zápěstí, ale také vymknuté kotníky a komplikované zlomeniny. To jsou úrazy, které si děti mohou způsobit na trampolíně. A v Česku jich výrazně přibývá. Stejně jako trampolín na zahradách rodinných domů.

"Zatímco před dvěma nebo třemi lety byla taková zranění výjimkou, dnes na Klinice dětské chirurgie a traumatologie ošetří lékaři tři až čtyři takové případy týdně," řekla iDNES.cz mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Rizika trampolín

Dejte pozor na montáž i hmotnost dětí

Přibývání úrazů na trampolínách potvrzují i lékaři z brněnské fakultní nemocnice. Letos ošetřili desítky dětí s oděrkami a vymknutými kotníky. Závažnějšími úrazy, jakými je například komplikovaná zlomenina, končí hra jenom výjimečné. Kvůli hře na trampolíně si letos musely v brněnské nemocnici poležet už tři děti. Loni jich bylo za celý rok šest.

Podle nemocnic zranění přibývá spolu s tím, jak přibývá trampolín na zahradách. Prodejci dokonce mluví o posledních třech letech jako o trampolínovém boomu.

"Když jsme s prodejem začínali před čtyřmi lety, měsíčně jsme prodali pár kusů. Teď už jsou to stovky a lidé o ně mají stále větší zájem," řekl iDNES.cz Marek Walica, který trampolíny prodává prostřednictvím internetového obchodu.

Úrazy dětí

Kde dochází k úrazům nejčastěji:
Škola - 26 %
Doma - 21,5 %
Ulice, silnice - 19,4 %
Hřiště - 12 %

Nejčastěji se děti zraní při tělocviku ve škole a organizovaném sportu (29,4 %), skoro stejně rizikový je neorganizovaný sport a hra bez dohledu (28,6 %). Úrazy při jízdě na kole (9,9 %) mají sestupný charakter v závislosti na zvyšujícím se věku dětí. Vysoký je počet zranění způsobených při konfliktu s jiným dítětem (7,4 %).

Zdroj: Nadační fond kolečko/Medicina.cz

Trend podle něj přišel do Česka z Německa nebo Nizozemska. Walica si zájem vysvětluje také tím, že je to jeden ze způsobů, jakým mohou rodiče donutit děti k pohybu. "Při skákání se protahují a posilují. Určitě je to lepší, než jim koupit počítač. Zvlášť když přibývá obézních dětí," míní prodejce.

S větším úrazem se Walica zatím nesetkal, viděl ale už děti, které se dokázaly odřít o ochrannou síť. "Nekvalitní výrobky ji totiž mají z příliš drsné látky a pak stačí, aby do ní dítě narazilo," popsal.

Nebezpečné mohou být zejména situace, kdy na trampolíně skáče více dětí. To už ví otec dvou dětí z Ostrova na Karlovarsku. Tříletá dcera si zlomila kůstku v kotníku, když jí na trampolíně skočil na nohu starší bratr. Dívku museli ošetřit v nemocnici. Otec přičítá nehodu nepozornosti. Trampolínu na zahradě nechal, děti na ni smí už ale jen po jednom.

"Sice je kolem tohoto nářadí nainstalována zábrana, ale pokud na trampolíně skáče víc dětí najednou, může se stát, že spadnou na sebe. Nejčastěji tak vznikají zlomeniny končetin nebo úrazy hlavy. S komplikovanou zlomeninou pak může dítě skončit i na operačním sále," varuje Štanclová.

Rizikovým situacím lze částečně předejít už při montování trampolíny. Podle prodejců je důležité umístit trampolínu na pevný a rovný povrch, při stavbě musí být použity spony držící stabilitu a v neposlední řadě je důležité vypnutí ochranné sítě a zapnutí jejího vchodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video