Měl jsem se nechat vystřídat hned, uznal skleslý brankář Blažek

• 158
Pietra Neamt (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ležel na trávníku a zhluboka oddechoval. Hrudník mu svírala nepříjemná bolest a v hlavě šrotovaly myšlenky, že za právě inkasovaný gól může on. "Tohle se musí chytat, byla to šílená blbost," nadával si brankář sparťanských fotbalistů Jaromír Blažek po prohraném zápase s FC Vaslui (0:2).

Byl u všech důležitých momentů porážky, která rapidně zmenšila šance Sparty na postup do Evropské ligy. Vlastně to byly jen dva okamžiky. Právě ty ale rozhodly o tom, že český vicemistr bude za týden v domácí odvetě stahovat dvoubrankové manko.

Za první gól zkušený gólman nemohl. Bezmocně čelil protiútoku, který Vaslui založilo po tragické rozehrávce Blažkových spoluhráčů. Řítilo se na něj útočné duo Gerlem-Temwanjera, zatímco obránci v rudých dresech zoufale nestíhali.

Prásk! Gerlem jen zlomek vteřiny poté, co posunul míč na svého parťáka, nevybíravě srazil Blažka. Akce skončila nejenom úvodním gólem zápasu, ale i bolestivým zraněním sparťanského gólmana.

Vaslui - Sparta 2:0

Úvodní zápas play-off o postup do Evropské ligy souhrnně

"Vletěl do mě jak blázen. Kolenem jsem dostal přímo na hrudní kost," popisoval pak chmurně. "Co mi je? To ještě přesně nevím. Uvidíme během pátku."

Maďarský rozhodčí Szabó navíc Blažkovi ukázal žlutou kartu. Zprvu se zdálo, že za zbytečné diskutování, ale napomenutí padlo právě za srážku s Gerlemem. Sudí střet viděl jako faul.

"Marek Matějovský mi potom řekl, že kdyby akce neskončila gólem, tak by mi rozhodčí dal červenou. Netuším proč," divil se Blažek.

V tu chvíli ale na kartu nemyslel. Byl v péči doktorů, kteří kontrolovali jeho stav. Přestože se na lavičce náhradníků začal chystat druhý gólman Milan Švenger, rozhodl se Blažek v brance zůstat.

"A to byla obrovská chyba. Po chvíli jsem se totiž necítil úplně ideálně. Ale řekl jsem si, že dochytám první poločas, aby se Milan stihl připravit," řekl  osmatřicetiletý brankář.

Nač ta sebekritika?

Deset minut před přestávkou ze strany centroval Milanov. Jenomže se ukopl a míč letěl směrem na branku. Vypadalo to jako lahůdka pro Blažka.

Výtka trenéra

Sparťanský trenér Martin Hašek

"Blažek říkal, že bude O.K., jenomže nebyl. Kvůli tomu padl druhý gól. To zranění mu zkrátka znemožnilo dobře zasáhnout.

Bohužel nevyhodnotil svůj stav správně. Pokud se rozhodne, že může pokračovat, tak by měl podat plnohodnotný výkon.

Nemyslím, že by udělal podobnou chybu, kdyby byl úplně zdravý."

Ovšem sparťanský gólman místo běžného zákroku předvedl obrovský kiks. Míč mu propadl mezi rukama do branky!

"Od toho střetu jsem neměl žádný ostrý zákrok. Při tomhle výskoku jsem ale poznal, že v pořádku opravdu nejsem. Nezvedl jsem ruce tak, jak jsem potřeboval. Bylo to na chycení, ale místo toho jsem to takhle zkazil," pokračoval sklesle. "Po.... jsem to, měl jsem se nechat vystřídat hned."

Do druhého poločasu už Blažek nenastoupil. Z tribuny sledoval počínání svého mladšího kolegy Švengra, jenž si v závěru zápasu připsal fantastický zákrok.

Zase u toho byli Temwanjera a Gerlem. Prvně jmenovaný trefil spojnici břevna a tyče. Míč se odrazil ke Gerlemovi, jenž byl v obrovské šanci. Místo třetího gólu ale koukal na to, jak ho výtečně vychytal Švenger.

"Někdy se stane, že to takhle vyjde. Gerlem tam byl sám na penaltě, já mu zmenšil střelecký úhel a chytil jsem to," uvedl pětadvacetiletý odchovanec Jablonce. "Nula dva je výsledek, který můžeme v odvetě stáhnout. Rozhodně se o to pokusíme."