VIDEO: Trampolíny pronikají do českých zahrad. Ne každá je bezpečná

  • 5
Ceny trampolín šly tak dolů, že si je v současné době může dovolit i "soukromník" jako zábavu pro sebe i děti. Malou trampolínu o průměru metr a půl pro malé děti koupíte za 2 500 korun, více než čtyřmetrová vás přijde i s ochrannou sítí na osm tisíc.

"Malé metrové trampolíny nejsou vhodné do exteriéru, používají se spíš pro cvičení, dokonce se objevují ve fitness centrech," říká asistentka prodeje Monika Šindlerová ze společnosti Insportline, která patří k jednomu z výrobců trampolín u nás. Pro exteriér doporučuje trampolíny o větším průměru a kvůli bezpečnosti vždy opatřené záchrannou sítí.

Úrazů přibývá

Česko zažívá trampolínový boom, ale je i víc zraněných

Není to samoúčelné. V poslední době se totiž množí úrazy na zahradních trampolínách, hlavně kvůli nedodržování hlavních bezpečnostních pravidel při jejich provozování.

Jak na instalaci

Pro provoz je podstatné vybrat na zahradě co nejvodorovnější místo. "Čím menší průměr, tím je na rovinnost citlivější. Plocha na dopad je poměrně malá. Není ale problém některé části nohou držících konstrukci mírně zakopat do země. Nejen kvůli tomu, aby zešikmení nekorigovalo úhly výskoku a dopadu, ale i proto, aby netrpěla nosná konstrukce," vysvětluje Šindlerová.

Monika Šindlerová ukazuje různé druhy upevnění ochranných sítí.

Je lepší kupovat trampolínu, kde síť není navlečená na tyčích. Lépe "odstíní" váš pád na tvrdou tyč.

Konstrukce je totiž sešroubovaná sponami a při šikmé instalaci by kvalita a trvanlivost spojů trpěla. "Ale stejně jako když si kontrolujete před jízdou v autě pneumatiky, měli byste si jednou za čas zkontrolovat, zda některý ze spojů nepotřebuje dotáhnout," radí.

Typické vady ohrožující bezpečnost

Vybavení trampolíny nám Monika Šindlerová ukazovala na trampolíně určené pro veřejné využití – a zhrozila se. "Tak tady vidíte, jak to nemá být. Ochranná síť nebyla správně vypnutá. Jednak vlivem toho, že vandalové ohnuli svislé tyče držící síť, a taky proto, že některé spodní úvazy sítě jsou vytrhané," vypočítává vady, na které by si měl dát pozor i soukromý majitel.

Všechny pásky musí být upevněné kolem konstrukce kruhu.

Pokud se vám pásek utrhne, hrozí, že se při pádu uhodíte hlavou o konstrukci.

Tyče držící síť musí být potažené pěnou s krycí textilií.

Pokud totiž síť "neobejme" celý obvod vodorovné konstrukce, hrozí při pádu na okraj trampolíny, že se kus těla dostane až na obvodový kruh.

Upozornila i na to, že je třeba podle návodu správně upevnit obvodový vystlaný kruh zakrývající pružiny. "Tady to mají naopak, takže se může stát, že někdo strčí při karambolu nohu do pružin. Minimálně si tam bolestivě skřípne kůži," varuje.

Mezi další velká rizika počítá i pokažený zip na vchodovém otvoru sítě. Při nekoordinovaném pohybu může skokan klidně vypadnout ven.

Kolik děti váží

Při koupi trampolíny vycházejte z hmotnosti svých dětí, případně vás dospělých, pokud se přidáte. Malé trampolínky mají nosnost kolem 50 kilogramů, velké čtyřmetrové klidně dvojnásobek.

Typická zanedbaná trampolína na veřejném hřišti. Nedostatečně napnutá síť, pokažený zip na síti, ohnuté tyče držící síť.

Od toho se odvíjí i množství osob, které mohou skákat najednou. "Ale nebrala bych to jako jediný faktor. Hlavně je to na rodičích: i když dodrží veškeré technické bezpečnostní požadavky, měli by mít rozum a nedopustit, aby se na trampolínu nahrnuly třeba velké děti s malými, nebo ty divočejší s nesmělými. A neměli by nechávat děti na trampolíně samotné. Trampolína je sice perfektní zábava pro velké i malé, ale jako každý intenzivní pohyb přináší i jistá riziky," radí hlavně rodičům.