Letecké záběry akčních filmů točí vrtulníkem Češi. Mají nejlepší držák

  • 45
Efektní letecké záběry z ptačí perspektivy se často točí z vrtulníků. Jeden z deseti kusů nejdokonalejšího stabilizačního kamerového systému na světe je v Česku. Točí se s ním i americké akční filmy a reklamy. Kamera leží v magnetickém poli a vyvažují ji armádní laserové gyroskopy. Podívejte se.

Nad Českou republikou se vznáší speciálně osazená helikoptéra. Před čumákem má špičkový kamerový stabilizační systém, který i za letu dokáže udržet kameru v naprostém klidu a pořídit neroztřesené a čisté záběry. Vyrobilo se jich zatím jen deset kusů a jeden z nich po pěti letech jednání získala a provozuje česká společnost FlightCam. Identický držák Stab-C Compact posloužil například při natáčení filmů Dark Knight, Transformers, Wanted, nebo The Da Vinci Code.

Animace vs. kamera

Filmové produkční techniky poněkud rozostřily hranice mezi skutečností a filmovou fikcí. Nikdy si nemůžete být jistí, zda hrdinové opravdu pochodují zasněženým horským hřebenem, nebo ve studiu před klíčovacím pozadím. Stejně tak těžko poznáte, zda mohutnou explozi vytvořila hromádka C4, nebo stovka procesorů v renderovací farmě.

Přesto se i mnohé komplikované záběry pořizují klasickým způsobem - filmovou kamerou. Ačkoli dnes kreativní postprodukcí prochází prakticky každé filmové okénko, je stále často levnější a rychlejší scénu natočit než animovat. Mnohdy si tak před plátnem ani neuvědomíte, kolik ta komplikovaná scéna musela dát práce kameramanům a osvětlovačům.

Ačkoli je doma na letištích v pražských Letňanech a Hradci Králové, hodně času tráví stabilizační hlava v zahraničí. Většina jejích sourozenců totiž skončila u amerických a japonských produkčních společností a tak je o ní v Evropě velký zájem. Nyní v Čechách natáčela akční scény k jednomu z nejdražších seriálů současnosti Missing a reklamu pro slavného výrobce whiskey.

Záběry z vrtulníku: boj s chvěním

Vrtulník umožňuje filmařům pořídit záběry z ptačí perspektivy a v pohybu i v situacích, kdy by jinými nástroji natočit nešly. Helikoptéra má ale pro filmaře jednu velkou nevýhodu: chvěje se, klepe se a občas se nečekaně pohne v jakékoli myslitelné ose.

Rozklepané záběry z ruky kameramana sice dobře poslouží třeba při monitorování povodní postižených oblastí, na filmovém plátně by však vypadaly přinejmenším nepatřičně.

Kamera tak musí být na vrtulníku přichycena na speciálním stabilizačním systému, který chvění a pohyby helikoptéry kompenzuje. Klasické mechanické a hydraulické stabilizátory míru chvění sníží, ale dokonale stabilního obrazu nedocílí.

Stabilizovaný držák Stab-C Compact otřesy eliminuje aktivně, pomocí výkonné elektroniky s kamerou "klepe" v opačné fázi ke chvění vrtulníku, díky čemuž se chvění na kameře nijak neprojeví.

FlightCam - první stupeň pohlcení vibrací
FlightCam - detail otočného kloubu s interně vedenou kabeláží

Celá otoční hlava je od vrtulníku oddělena mechanickým stabilizátorem, který pohlcuje část vibrací. Aby se kamera mohla otáčet všemi směry, je všechna kabeláž (ovládání, napájení, distribuce signálu) vedena vnitřkem otočnéo kloubu přes speciální kruhové konektory, takzvané "slip ringy".

Kamera je v něm v podstatě uložena na podložce plovoucí v magnetickém poli. Laserové gyroskopy z vojenské produkce snímají každý sebemenší otřes a pohyb, řídící systém (tzv. servobox) podle těchto informací posílá signály do magnetických budičů, které s lůžkem kamery pohnou ve směru přesně opačném než pohyby vrtulníku.

Stab-C Compact umožňuje instalaci všech běžných filmových kamer, analogových i digitálních. Dobře funguje i s teleobjektivy s ohniskem 500mm.

Magnetické budiče mají za úkol vyrovnat jen menší chvění a otřesy, velké výkyvy eliminují rychlé servomotory. Ty mají za úkol i otáčení a naklápění kamery. 

FlightCam - ovládání kamery a držáku
FlightCam - ovládání kamery a držáku na předním sedadle

Kameraman vše ovládá dálkovými ovladači.

Dálkové ovladače řídí nejen kameru, ale i samotný držák. Kamera se na něm může otáčet "kolem dokola" a podle potřeby naklánět. Zajímavá je možnost "zmrazit" kameru na určitém přesném azimutu, který pak bude sledovat. Pokud kameraman zamíří na kostel, může ho vrtulníkem obletět a servobox se postará o to, aby byl celou dobu v záběru.

FlightCam - dálkové ovládání některých funkcí kamery
FlightCam - kontrolní pracoviště

Do kabiny je vyveden i celý ovládací panel z kamery, obsluha může za letu nastavit v podstatě cokoli. Nechybí monitor s živým obrazem.

Kamera je během letu samozřejmě nedostupná, řízení tak zajišťují dálkové ovladače v kabině vrtulníku. Těmi lze ovládat prakticky vše - ostření, transfokaci, clonu a další nastavení.

FlightCam - vrtulník s namontovaným stabilizačním systémem a kamerou
FlightCam - box s protizávažím

Stabilizační systém s kamerou je namontován před "čumák" vrtulníku. Kvůli vyvážení helikoptéry je pod ocasem upevněna skříňka se závažím - olověnými kuličkami. Jejich množství se volí podle hmotnosti kamery a objektivu. V době naší návštěvy jich tam bylo 70 kg.

V nouzi může celý systém ovládat jen kameraman, optimální je však obsluha ve dvou lidech. Na zadním sedadle může být navíc u monitoru i režisér, který zadává, jaké záběry chce pořídit.

FlightCam - baterie pro napájení kamery a dalších filmařských systémů
FlightCam - napájecí řídí modul

Stabilizační systém i ostatní filmařské vybavení má poměrně vysokou spotřebu elektrické energie. V zadní části kabiny jsou složeny akumulátory, krabička na pravém snímku zajišťuje jejich propojení s elektrickým rozvodem vrtulníku.

Jak záběry z helikoptéry se stabilizovaným držákem vypadají, se můžete podívat ve videu.