Na poslední rozloučení s herečkou Švorcovou dorazil i Milouš Jakeš

  • 508
Smuteční hosté se k poslednímu rozloučení s herečkou a političkou Jiřinou Švorcovou začali scházet už půl hodiny před začátkem obřadu. Do strašnického krematoria dorazil i někdejší generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš.

"Vždy jsem ji obdivoval. Pro její politickou angažovanost by si jí lidé měli vážit a někteří si z ní vzít i příklad," řekl někdejší nejmocnější muž Československa, který se sametovou revolucí přišel o svou absolutní moc.

Poté se Jakeš dal do hovoru se stranickým kolegou Miroslavem Štěpánem. Pohřbu se zúčastnil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten následně prohlásil, že se do srdcí lidí nezapsala jen jako skvělá herečka, ale i jako laskavý, čestný a zásadový člověk.

Poslední rozloučení s herečkou Jiřinou Švorcovou (Praha, 12. srpna 2011)
Poslední rozloučení s herečkou Jiřinou Švorcovou (Praha, 12. srpna 2011)

Poslední rozloučení s herečkou Jiřinou Švorcovou (Praha, 12. srpna 2011)

"Nikdy neváhala, když mohla někomu pomoci. A nikdy se nesklonila ani před nespravedlivými útoky vůči své osobě a vůči straně, k níž se hlásila," uvedl.

Kromě politiků přišli také herec a někdejší ředitel karlínského divadla Antonín Hardt, bývalá hlasatelka Kamila Moučková a opožděně i bývalý generální ředitel Československého filmu Jiří Purš.

Kuba i Barrandov

Zástupkyně rodiny pak ve smutečním projevu upozornila, že se o této národní umělkyni v posledních dnech objevilo ve sdělovacích prostředcích mnoho informací - pravdivých, lživých i nenávistných.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na posledním rozloučení s Jiřinou Švorcovou

"Byla to výborná, talentovaná a pracovitá herečka, což potvrdili významní režiséři, kolegové a zejména diváci, kteří ji zahrnovali stovkami dopisů," řekla.

Na Švorcovou vzpomínali i kolegové z televizní branže. "I když byla ve vysokých politických funkcích, nevím o jediném případu, kdy by měla lidem škodit. Naopak! Ona jim pomáhala," řekla iDNES.cz televizní hlasatelka Kamila Moučková s tím, že si ji bude navždy pamatovat jako Ženu za pultem a Boženu Němcovou.

Poslední sbohem přišla dát i herečka Gabriela Vránová. "Pracovaly jsme spolu 27 let, proto jsem přišla. Nemám ráda zlo, ale také nemám ráda, když se promění ve zlo mířené proti člověku," uvedla před obřadem.

Ten krátce po 13. hodině zahájil zvuk varhan. U katafalku byly věnce ÚV KSČM, velvyslanectví kubánské republiky v ČR a TV Barrandov. Během obřadu zazněla v živém podání melodie Lásko, bože, lásko, Valčík na rozloučenou a Largo z Dvořákovy Novosvětské. Půlhodinový smuteční akt uzavřely Rožnovské hodiny.

Přítomní uctili památku zesnulé dlouhotrvajícím potleskem. Smuteční síní pak zněl ze záznamu hlas samotné Švorcové, jemuž naslouchaly na dvě stovky přítomných. Jen na malý moment se v jinak tichém sále ozvaly kromě pláče výkřiky, a to ve chvíli, kdy nebylo rozumět smuteční řečnici.

Herečka Jiřina Švorcová na archivním snímku

"Jaká vlastně byla Jiřina Švorcová? Bezpochyby to byla talentovaná herečka. Diváci ji zahrnovali stovkami dopisů. Máme vás rádi, psali jí. Byla nesmírně citlivý a laskavý člověk. Uměla odpouštět, neuměla nenávidět. Proto nikdy nezůstala sama, měla kolem sebe rodinu a přátele. Pro blízké je to nenahraditelná ztráta," zaznělo mimo jiné v oficiální smuteční řeči.

Švorcová zemřela po dlouhé nemoci v pondělí ve věku 83 let.

, ,