Britský premiér David Cameron na tiskové konferenci před svým sídlem v Downing

Britský premiér David Cameron na tiskové konferenci před svým sídlem v Downing Street (10. srpna 2011) | foto: AP

Cameron vyhlásil válku gangům, učit se chce ve Spojených státech

  • 40
Zatímco po celé Británii policie podniká razie a domovní prohlídky v bytech účastníků násilných nepokojů, v Londýně zasedl mimořádně parlament. Premiér David Cameron prohlásil, že za násilím jsou gangy a boj proti nim bude národní prioritou.

Cameron svolal mimořádné zasedání parlamentu kvůli několikadenním nepokojům v Londýně a dalších anglických městech. Dovolenou přerušila naprostá většina poslanců a dolní komora parlamentu byla plná.

Premiér hned zkraje připomněl, co zažehlo násilí. Uvedl, že nejasnosti kolem zastřelení devětadvacetiletého Marka Duggana policií před týdnem musí být zodpovězeny. Zároveň ale dodal, že jeho smrt zneužily gangy, aby mohly krást v ulicích. Britské listy už dříve označily jako gangstera i samotného Duggana.

Britské nepokoje

"Nejprve se po smrti Marka Duggana konaly pokojné demonstrace (...) Pak ale byla (smrt) zneužita jako záminka oportunistických lupičů z gangů," pronesl a dodal: "Mladí lidé kradli televizory a zapalovali obchody, to už nebylo o politice, bylo to o loupení," prohlásil s tím, že motorem násilí byly pouliční gangy tvořené chlapci většinou z dysfunkčních rodin.

"Vydělávají peníze kriminalitou, konkrétně drogami, a pojí je loajalita k autoritářskému vůdci gangu. Ničí život svých čtvrtí vraždami dalších gangsterů a nevyprovokovanými útoky na nevinné lidi. Máme důkazy, že v posledních několika dnech byli za koordinováním útoků na policii, které následovalo rabování," prohlásil.

Premiér pak uvedl, že boj s pouličními gangy bude národní prioritou, inspirovat se chce mimo jiné v americkém Bostonu, který má za sebou dlouhý boj s tímto typem kriminality. Spolupracovat by chtěl s někdejším policejním komisařem New Yorku a Los Angeles Billem Brattonem.

Kromě policie by měly přitvrdit i úřady a pachatele trestných činů a případně gangstery vyhazovat z takzvaných "council houses", obecního bydlení pro sociálně slabé. Přinejmenším ve větších městech platí tyto oblasti za méně bezpečné.

Cameron dále upozornil, že je třeba něco dělat s výchovou dětí, které vyrůstají, aniž by věděly, co je správné a co špatné. "Není to o chudobě, je to o kultuře. Kultuře, která oslavuje násilí, nerespektuje autority a stále mluví o právech, ale už ne o zodpovědnosti." Vláda podle něj ustaví skupinu, která do října připraví návrhy na postup proti šíření kultury gangů.

Soudy budou zasedat i v noci, dokud bude třeba

Konzervativní ministerský předseda ve svém projevu oznámil, že trojnásobek policistů bude střežit ulice metropole až do víkendu a soudy budou i nadále zasedat přes noc, aby si poradily s přívalem případů, které musí řešit. Policisté totiž podnikají jednu razii za druhou a pídí se po všech výtržnících.

Je to jen Anglie

Zaměstnanci BBC dostali pokyn o stávajících nepokojích napříště informovat jako o anglických, ne britských, aby se zpravodajství nedotklo ostatních částí Spojeného království. Tento krok BBC učinila s ohledem na ohlasy veřejnosti. Nechce prý totiž urazit posluchače a diváky ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Nepokoje se totiž týkají jen Anglie.

zdroj: ČTK

MAPA: Nepokoje v britských městech

Jen v Londýně zatkli od počátku nepokojů skoro 900 lidí, 371 z nich obvinili. Po celé zemi pak policie zadržela na 1 200 lidí. Před soudem ve Westminsteru už stanula nejméně stovka výtržníků a prokurátoři pracují od pěti hodin odpoledne do devíti ráno, podotkla televize BBC.

Policie do budoucna dostane pravomoci, aby mohla sejmout lidem maskování obličeje, šátky nebo kukly. Policisté tak budou moci postupovat v případě, že bude dostatečné podezření, že se chystá porušení zákona. Mnoho násilníků, kteří rabovali, mělo tváře zakryté šátky či kapucemi.

Stejně tak se podle premiéra policie zaměří na úlohu, kterou při organizování nepokojů hrály internetové sociální sítě. Konzervativci by chtěli mít do budoucna možnost je v případě podobných nepokojů prostě vypnout, aby se násilníci nemohli tak lehce domlouvat.

Při postupu proti násilníkům jsou všechny možnosti na stole, řekl Cameron a zopakoval, že policisté mají svolení použít gumové projektily a v případě potřeby nasadit vodní děla, která má jinak britská policie jen v Severním Irsku.

Premiér také oznámil, že o odškodnění mohou požádat všichni, jejichž domy nebo obchody utrpěly při nepokojích škody. Odškodnění se bude týkat i nepojištěných a vláda také prodloužila dobu, kdy je možné o kompenzaci požádat. Poškození obchodníci budou moci rovněž žádat o úlevu na dani.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video