Bagry bourají vypálený obchod s nábytkem v londýnském Tottenhamu, zatímco...

Bagry bourají vypálený obchod s nábytkem v londýnském Tottenhamu, zatímco policista radí lidem kudy jít (10. srpna 2011) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Noc plná rabování a do přívětivých čtvrtí Londýna se vplížily obavy

  • 589
Londýn (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Kdo by řekl, že se současné nepokoje ve Velké Británii zrodily v útrobách přívětivých domků a apartmánů. Je jich plná téměř celá londýnská čtvrť Tottenham, kde rabování a násilí o víkendu vypukly, i vedlejší Enfield, kde eskalovaly naposledy.

"Pane, sem nemůžete, pokud zde nepracujete, nebo nebydlíte," říká stroze strážník hlídkující na Tottenham High Road, srdci severolondýnské čtvrti. Je plná obchodů s vymlácenými výlohami, které jsou už čtyři dny zavřené.

Zkáza je patrná už kousek od stanice metra Tottenham Hale, kde sídlí velké nákupní centrum. A pokračuje. Obchody s elektronikou, oděvy, klenotnictví, parfumerie, ale i obchody s potravinami nebo hračkářství - to všechno byly terče rabování. Nejen v Tottenhamu, ale prakticky všude, kde se nepokoje objevily.

Taxikář Billy S. z Tottenhamu

"Mám šestnáctiletou dceru a čtrnáctiletého syna. Urazil bych jim hlavy, kdybych zjistil, že se na tomhle podíleli. Společnost se proměnila, mladí už nemají úctu ke starším, natož k autoritám," říká devětačtyřicetiletý taxikář Billy S.

Je ochotný o nepokojích mluvit, na rozdíl od obyvatel postižených ulic. Sotva je oslovíte, nebo na ně zaměříte fotoaparát, okamžitě uhýbají a odmítají jakýkoliv kontakt.

Hořící distribuční centrum Sony

Na obzoru mezitím stoupá kouř. To v Innova Parku hoří obrovské distribuční centrum firmy Sony, kde svá CD a DVD skladovalo na 150 vydavatelství. Zaměstnávalo stovky lidí z Tottenhamu a Enfieldu, kteří se nyní bojí o práci.

"Nad rabováním by člověk možná i mávl rukou, ale tohle žhářství je jeden velký nesmysl. V posledních letech se to tu hodně rozvíjí, přišla sem řada firem, postavily se nové obytné domy, lidé mají práci, i když je krize. Teď aby se báli, co bude," rozčiluje se Billy, který se přestěhoval z Tottenhamu do Enfieldu před dvaceti lety.

Ještě aby se nehrála liga, to by byl vrchol

Jako správného Brita ho souží, zda se bude hrát fotbal. "Zrušili přátelák s Holandskem, ještě aby se nehrála o víkendu liga, to by byl vrchol," durdí se fanoušek Kohoutů z Tottenham Spurs. Ale hned si oddechne. "Je štěstí, že ty první nepokoje začaly až zhruba hodinu potom, co se v sobotu dohrál fotbal. Jinak by si to zase pěkně vyžral. Víš, jak to myslím," přidává frázi, bez níž nedá ani ránu.

Sociologové soudí, že rabující mládež se rekrutuje z chudých oblastí s vysokou nezaměstnaností (podrobný článek zde). Tottenham tak ale nevypadá, stejně jako domky v Southbury Road vedoucí do centra kvetoucího Enfieldu. Silnice bývá tradičně ucpaná, ať už auty nebo chodci. Teď už je druhý den volně průjezdná a na chodnících je také minimum lidí.

Policisté hlídkují na Tottenham High Road na severu Londýna (10. srpna 2011)
Auto, které zapálili mladiství během první noci nepokojů v londýnském
Hlídkující policisté v londýnském Enfieldu (10. srpna 2011)

Jakkoliv byla minulá noc v Londýně ve srovnání s předchozími relativně klidná, Enfield si moc oddechu neužil. Jeden z řádících gangů brutálně zbil muže, který se jim snažil zabránit v zapálení popelnice. Skončil v nemocnici s brutálně rozbitou hlavou a na přístrojích (podrobnosti zde).

Britské nepokoje

Z Enfieldu se ve středu odpoledne snažil podpořit všechny Londýňany starosta Boris Johnson, který vyzval vládu, ať zváží škrty v policejním rozpočtu a snižování stavu. Pustil se tak do křížku s premiérem Davidem Cameronem, podle něhož má policie dostatek zdrojů a dostane veškerou podporu. "Musím říct, že premiér zatím jedná daleko lépe než starosta, i proto, že se vrátil dřív z dovolené," hodnotí Billy oba politiky.

Johnsona v úterý vybučel dav v Claphamu, kam zavítal hned po příletu z Vancouveru. "Tohle už prostě nechceme! Co s tím budete dělat?" útočili pak na starostu v Enfieldu naštvaní občané (předchozí článek čtěte zde). Cameron si naopak "šplhl" ráznými vystoupeními, v nichž slibuje razantní zákroky a po plastových kulkách schválil spolu s bezpečnostní komisí Cobra i nasazení vodních děl, pokud to bude třeba.

Násilí hned tak neskončí, bojí se taxikář

Lidé po celé zemi organizují dobrovolné hlídky, ať už jsou turečtí Kurdové bránící své obchody nebo fotbaloví fanoušci, tradiční patrioti. "To nebyli jen Millwallští v Elthamu, Kohouti v Tottenhamu taky hlídkovali," říká Billy.

V Londýně druhou noc po sobě hlídkuje 16 tisíc policistů, třikrát víc než obvykle. Jsou u všech vyrabovaných obchodů a vypálených budov. Některé už bourají bagry, jako třeba tottenhamský obchod s nábytkem na Lansdowne Road.

"Moje máma tam chodila nakupovat celý život. Nechápu, proč to zničili. Asi je štvalo, že si nemohou nic odnést. Proto si myslím, že to hned tak neskončí, dokud se nestane něco hodně smutného. Čeká nás asi perný víkend," loučí se taxikář Billy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video