Londýnský starosta Boris Johnson (uprostřed) s koštětem ve čtvrti Clapham...

Londýnský starosta Boris Johnson (uprostřed) s koštětem ve čtvrti Clapham Junction. (9. srpna 2011) | foto: Reuters

Britská smetáková armáda si vykřičela vodní děla

  • 478
Londýn (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tak jako za války, obyčejní Britové se během současných nepokojů semkli. Co mladí násilníci v noci rozbijí, to se druhý den snaží uklidit stovky dobrovolníků se smetáky. Zároveň kritizují dosavadní vlažný postup politiků a policie.

Okolí londýnské vlakové stanice Clapham Junction připomínalo v noci na úterý válečnou zónu. S rozbřeskem zde začal podivuhodný happening, jehož hlavními hrdiny byli obyčejní středostavovští Britové - a smetáky.

Podobné scény se odehrávaly i v dalších čtvrtích a městech, kde se výrostci pustili do rabování a ničení majetku. Bankéři, učitelé, realitní agenti, počítačoví experti a mnozí další vyslyšeli výzvy a přišli uklízet.

"Musíme ukázat, co znamená být Londýňanem," říká softwarový konzultant James Freeman. Byl jedním z pětistovky dobrovolníků, kteří se zapojili do úklidu v Claphamu.

Ovšem nebylo to jednoduché. Nejdříve se ozvala policie, že musí zajistit důkazy. Pak chtěli úředníci, ať trosky odklízejí jen příslušní komunální pracovníci. Jenže dobrovolníci na jejich námitky nedali a i díky intervenci místní poslankyně Jane Ellisonové se pustili do práce.

9. srpna 2011

Lidé se smetáky bučeli na starostu

Britové zatím nedávají politikům příliš šancí, jak z nepokojů vytřískat popularitu. Terčem není ani tak premiér David Cameron, ale hlavně londýnský starosta Boris Johnson, který se z přerušené dovolené ve Vancouveru vrátil až v úterý a hned zamířil do Claphamu.

Britské nepokoje

"Kde máš smeták? Kde máš smeták?" křičeli místní dobrovolníci, sotva dorazil. Starostovi se jako zázrakem hned jeden objevil v ruce. "Jste skutečnou duší tohoto města. Chtěl bych říci, jak hluboce je mi líto všech škod..." začal mluvit starosta. "Kde byla policie?" přerušil ho hned dav.

Přímé odpovědi se nedočkal, starosta se po několika frázích o bezdůvodné kriminalitě, které sklidily bučení, očividně otřesený radši otočil k přítomným novinářům. "Chceme uklízet. Chceme uklízet," vyháněl ho dav.

Britové vyčítají politikům nepříliš razantní postup vůči řádícím gangům a mladistvým. Stejné výtky mají i na adresu policie. Na sociálních sítích se už od soboty množí výzvy k použití vodních děl. Svolení použít gumové projektily už policie dostala, ale zatím je nenasadila.

Policie je opatrná, protože se v uplynulých letech dočkala kritiky a právních tahanic kvůli nepřiměřenému postupu, například kvůli úmrtí muže během protestů při summitu G20 před dvěma lety.

Navíc se dostavuje únava. Nepokoje trvají už čtyři dny, policisté si nemohou vzít volno, řada z nich slouží přesčasy. Počet krizových telefonátů na policejní stanice narostl více než čtyřikrát na 28 tisíc za den oproti běžnému provozu.

Jak britská policie krotí násilí

Vodní děla
Jsou efektivní, ale v rámci Velké Británie se využívají pouze v Severní Irsku. Jejich nasazení je krajním řešením.

Gumové projektily
Jsou považováný za nesmrtící prostředek, ale několik úmrtí už způsobily. Mohou být vypáleny ze speciálních nebo klasických zbraní.

Zatýkání
Po zatčení musí policista s výtržníkem na policejní stanici, čímž pádem je na dlouho vyřazený z akce. Uvažovalo se o změnách postupů.

Zákaz vycházení
Používá se ve chvíli, kdy policie potřebuje získat kontrolu nad ulicemi.

Nasazení armády
Britská armáda má s potlačováním nepokojů zkušenosti ze Severního Irska nebo Iráku. Její nasazení je ale krajním řešením, protože na něj Britové nejsou zvyklí.

"Čtyři a půl minuty trvalo, než se mi ozval policejní operátor. Není nic, co bychom mohli dělat. Víme, co se děje, ale naší prioritou je chránit lidské životy. Běžte prostě domů," líčil svůj telefonát, když chtěl nahlásit rabování v Hackney, reportér listu Daily Telegraph Andrew Gilligan.

Morální problém pomohou vyřešit vodní děla

Šéf Scotland Yardu Tim Godwin mlží, jak dlouho mohou v Londýně sloužit posily, které jsou ve městě od úterý. Místo šesti tisíc zde nyní slouží 16 tisíc policistů, což je 26 na jednu čtvereční míli. Policie dosud zaznamenala ve svých řadách 111 zraněných, k újmě přišlo i pět služebních psů.

Premiér David Cameron po středečním zasedání bezpečnostní komise Cobra ujistil, že ve městě prozatím zůstávají. Podle něj jsou současné nepokoje mnohem více morální než politický problém. Násilníkům pohrozil rázným bojem.

"Vodní děla budou k dispozici během 24 hodin. Policie mě ujistila, že má dostatek prostředků, aby se se stávající situací vypořádala, a dostane všechnu podporu, kterou potřebuje," prohlásil premiér rázným hlasem před svým sídlem v Downing Street 10.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue