Výtržníci ničí a zapalují další britská města, lidé žádají zásah armády

  • 1980
Po Londýně a Birminghamu se pouliční nepokoje v noci na úterý rozšířily i do dalších britských měst a zesílily. V ulicích Liverpoolu nebo Manchesteru hořely obchody, vozy a mohutně se rabovalo. Premiér Cameron kvůli násilí přerušil dovolenou a svolal krizový štáb. Nepokoje jsou nejhorší od osmdesátých let.

V londýnských ulicích hořely domy, automobily a obchody. Město nezažilo tolik požárů najednou od náletů za druhé světové války. Desítky obchodů násilníci vyrabovali, obvykle nerušeně, protože policie nestačila tempu rychle se šířícího násilí. Policisté sami byli terčem prudkých útoků.

Založených požárů bylo v jednu chvíli tolik, že hasičům začínaly chybět vozy a na některá místa se kvůli násilí dostali pozdě. Londýnští hasiči oznámili, že zažili nejrušnější noc za poslední léta. V nočních hodinách se na ně obrátilo 2 169 lidí, tedy patnáctkrát více než normálně.

Britské nepokoje

Jen v Londýně policie přes noc zadržela přes 200 lidí. Dalších sto lidí bylo zatčeno v Birminghamu. Policisté musí převážet zatčené na stanice mimo metropoli, protože cely na služebnách v Londýně jsou již přeplněné. Při nepokojích utrpělo zranění 44 policistů a dalších 14 lidí.

Britové zvažují povolání armády

"Londýn se probudil do šokujícího a úděsného rána," řekl zástupce šéfa Scotland Yardu Steven Kavanagh. "Londýnská policie byla přetížena tak, jak to nikdy nezažila," zdůraznil.

Na otázku, zda připadá v úvahu povolání armády, odpověděl, že "se zvažují všechny možnosti". Zdůraznil, že policie nasadí všechny prostředky, aby dnes v noci Londýn ochránila.

Debatuje se o možnosti vyhlášení zákazu vycházení či nasazení vodních děl, která britská policie nepoužívá a nemá je k dispozici - s výjimkou Severního Irska. Mluví se také o tom, zda by vláda neměla zablokovat některé sociální sítě, případně vzkazovou službu mobilů BlackBerry, jejichž prostřednictvím se vandalové domlouvají.

Během noci se násilnosti rozšířily do dalších anglických měst. V Birminghamu hořela policejní stanice. V liverpoolské čtvrti Textoth řádilo asi 200 mladých lidí v maskách. V těchto městech, stejně jako v Nottinghamu a Bristolu, se výtržníci ostře střetli s policií.

Podívejte se na fotografie

nepokojů ve Velké Británii

Jeden z výtržníků rabuje v obchodě s oblečením v londýnském Peckhamu. (9. srpna
Londýnští hasiči bojují s plameny ve čtvrti Croydon. (9. srpna 2011)
Britští policisté hlídkují ve východolondýnské čtvrti Hackney. (9. srpna 2011)
Muž na kole projíždí kolem ohořelých vraků aut v Liverpoolu. (9. srpna 2011)

Výtržníky byli především mladí lidé, hlavně muži. Podle britských televizí podstatnou část tvořili členové gangů, kteří mezi sebou přechodně uzavřeli mír a obrátili se společně proti policii. Mnozí výtržníci jsou ještě děti, podle ministryně vnitra Theresy Mayové byl zadržen i jedenáctiletý chlapec.

Pro mnoho násilníků bylo drancování zábavou. Televize přinesla záběry z ulice v Claphamu, kde teenageři - chlapci i dívky - nerušeně a se smíchem rabovali obchody.

Násilníci byli většinou maskovaní, ale v mnoha případech měli odhalené tváře a bylo jim jedno, zda budou při rabování identifikováni. Tři lidé byli zatčeni a obviněni z pokusu o vraždu poté, co se autem údajně snažili srazit policisty, kteří zatýkali rabující.

Mnoho výtržníků pochází z oblastí s vysokou nezaměstnaností, které pociťují dopady vládních škrtů. Stejně tak se hovoří o dopadech škrtů na policii a na sociální služby v nejchudších čtvrtích, jako právě Tottenham a Hackney. Britský premiér David Cameron kvůli pouličnímu násilí předčasně ukončil dovolenou v Toskánsku a svolal krizový štáb (více čtěte zde).

Pro Cameronovu vládu to je největší výzva od loňského nástupu k moci, a to i z hlediska vnitřní soudržnosti. Někteří její členové předem varovali, že tvrdé rozpočtové škrty mohou vyvolat odpor, upozornila agentura AP.

Nepokoje také poškozují obraz Londýna jako dějiště olympijských her v příštím roce. Mezinárodní olympijský výbor ale prohlásil, že britským úřadům důvěřuje.

Britské nepokoje už propukly v Londýně (červená šipka), Birminghamu (modrá šipka), Liverpoolu (žlutá šipka) i Manchesteru (zelená šipka)

Britské nepokoje už propukly v Londýně (červená šipka), Birminghamu (modrá šipka), Liverpoolu (žlutá šipka) i Manchesteru (zelená šipka)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue