Policie se k aktivistům chová hrubě, kritizije Český helsinský výbor. Ilustrační foto

Policie se k aktivistům chová hrubě, kritizije Český helsinský výbor. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Český helsinský výbor odsoudil zásah policie proti aktivistům na Šumavě

  • 869
Český helsinský výbor odsoudil některé zásahy policie Na Ztraceném v Národním parku Šumava. Předsedkyně výboru Anna Šabatová navštívila blokádu ekologů v tomto týdnu. K některým aktivistům se policie chovala zvlášť hrubě, míní. Výbor vyzval příslušné orgány k nápravě.

Policie se už dříve ohradila proti tvrzení aktivistů, že její zákroky jsou brutální. Stížnosti na způsob zásahů vyšetřují příslušné policejní orgány.

Jeden ze zásahů natočili na kamery sami aktivisté. Videozáznam, který budí rozpaky, je ze středy 3. srpna. Policista na něm jednou ranou do obličeje sráží k zemi muže, který protestoval proti zatčení své sedmnáctileté dcery, která bránila kácení napadených stromů.

7. srpna 2011

 Šabatová se do sporné oblasti vydala 4. srpna, viděla některé policejní zásahy a mluvila i s účastníky blokády, uvádí se v tiskové zprávě Českého helsinského výboru (ČHV). Podle něj má spor několik úrovní, a to zákonnou oprávněnost samotného kácení kůrovcem napadených smrků a způsob provedení policejních zásahů.

ČHV

Český helsinský výbor je nevládní nezisková organizace pro lidská práva, vznikla v roce 1988 a navazuje na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Předsedkyní výboru je Anna Šabatová, místopředsedy Michael Kocáb a František Valeš.

Podle organizace jedná správa národního parku protiprávně, protože ke kácení je třeba mít patřičné výjimky. O těch rozhodne až správní řízení, které je teprve v běhu. Sporná je i policejní ochrana kácení.

"Nabízí se otázka, zda policie neposkytuje ochranu protiprávnímu jednání," uvádí ČHV.

Výbor se zároveň pozastavil nad způsobem policejních zásahů. Podle něj se i přes deklarovanou snahu o ochranu zdraví a životů blokujících lidí policie zaměřuje na to, aby je dostala jakýmkoliv způsobem z prostoru bez přerušení těžby.

"Policie se tedy smiřuje s protiprávním stavem, že v prostoru, kde se aktuálně bez přerušení kácí, se nacházejí osoby, jež se ještě nepodařilo z území vypudit," uvádí ve zprávě výbor.

Hlavu v kaluži i dušení

ČHV shromáždil svědectví o chování některých policistů, kteří údajně použili i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Přinutili prý například jednu aktivistku vyháknout bolestivě ruce z trubky, jíž se připoutala ke stromu. Při vynášení blokujících se někteří policisté chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže. Podle výboru policista záměrně opakovaně dusil jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypal mu za krk mravence.

"I po vyvedení z prostoru vyhrazeného k těžbě byly některé osoby drženy ve velmi nepohodlných polohách – v kleče a s rukama velmi pevně spoutanýma za zády nebo v předklonu opřené o kapotu policejního automobilu, ač k tomu nezavdaly žádný důvod," píše ve svém vyjádření výbor.

Některé zásahy podle ČHV nenesou jen znaky nepřiměřeného zákroku, ale vzbuzují podezření na nelidské či ponižující zacházení, tak jak je mají na mysli článek 1 mezinárodní Úmluvy.

Park: Výbor nemá dost informací

Podle mluvčího parku Pavla Pechouška však výbor trpí závažným nedostatkem informací, z nichž pak vyvozuje mylné závěry.

"Je politováníhodné, když se respektovaná instituce, jakou je ČHV, propůjčuje ke kategorickým výrokům opřeným výhradně o tendenční názory jedné ze stran sporu, nadto té, v jejíž prospěch nesvědčí ani zákon ani pravomocná rozhodnutí legitimních orgánů," uvedl pro ČTK. Vyzval jménem správy parku, aby zástupce výboru park navštívil.

ČHV se podle parku především mýlí, když tvrdí, že pro asanaci kůrovcem napadených stromů v lokalitě je nutné udělení výjimky a že příslušné správní řízení nebylo dosud ukončeno. Pechoušek uvedl, že řízení, které vedla Česká inspekce životního prostředí, bylo pravomocně ukončeno před několika týdny s jednoznačným závěrem, že v dané lokalitě není pro zásahy výjimka potřebná.

Také Okresní soud v Klatovech v předběžném opatření uvedl, že postup účastníků blokády organizované Hnutím Duha je v rozporu se zákonem, připomněl mluvčí. "Představitelé protestujících ekologických aktivistů nicméně uvedená pravomocná rozhodnutí legitimních státních orgánů - inspekce, nezávislého soudu i Policie ČR - ignorují a veřejně nabádají k jejich obcházení," doplnil.

Ekologové: Konečně nám dali zapravdu

Hnutí Duha a Ekologický právní servis stanovisko Českého helsinského výboru k policejním zásahům v Národním parku Šumava vítají. "Výbor v něm upozorňuje na platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny, ze kterého správa parku nemá udělené příslušné výjimky," míní Jaromír Bláha.

Česky helsinský výbor podle něj rovněž potvrdil, že policie nezajišťuje bezpečnost osob, když nechává dřevorubce kácet stromy mezi účastníky protestu. "Hnutí Duha i Ekologický právní servis věří, že ministr vnitra Jan Kubice i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, kterým výbor svá zjištění zaslal, vyvodí okamžité důsledky," stojí ve zprávě z Hnutí Duha.

"Mnoho dní upozorňujeme na to, že policie kryje nelegální kácení v oblasti Ptačího potoka a zákroky některých členů nasazených jednotek jsou doslova brutální. Vůbec povolání pořádkových jednotek z celé republiky proti pokojnému a legitimnímu občanskému protestu je neadekvátní, považuji to za zneužití policie politickou mocí," dodal Bláha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue