Když chcete prorazit na festivalu v Edinburghu, kam se sjíždí tisíce umělců z celého světa, musíte vyrazit na ulici.

Když chcete prorazit na festivalu v Edinburghu, kam se sjíždí tisíce umělců z celého světa, musíte vyrazit na ulici. | foto: Vojtěch Malina

La Putyka bojuje o ceny na největší světové přehlídce. A má vyprodáno

  • 2
Festival Fringe v Edinburghu, to je víc než dva a půl tisíce akcí s bezmála jedenadvaceti tisíci účinkujícími. Dát o sobě v takové konkurenci vědět není lehké. Českému souboru Cirk La Putyka se to daří a z Edinburghu, kde se hraje přes 1 500 představení denně, hlásí: Máme vyprodáno.

Nutno říct, že plně obsazené hlediště prostoru Zoo Southside mají členové populární novocirkusové skupiny tvrdě vydřené. Do Edinburghu se na festival sjíždí statisíce lidí a získat jejich pozornost není jen tak. Většina umělců má sice svého agenta, který se stará o propagaci v médiích, přesto je nejúčinnější cestou k divákovi vyrazit prostě a jednoduše do ulic.

Umělci včetně Cirku La Putyky musejí vyrážet za diváky na ulici: tady aspoň ještě nepršelo.

"Návštěvníci se denně obměňují, takže neexistuje vynechat den a dát si pauzu, propagovat musíme pořád," řekl iDNES.cz v telefonickém rozhovoru přímo z Edinburghu Rosťa Novák, principál Cirku La Putyka. Zrovna teď se prý na jedno takové pouliční vystoupení v dešti chystají.

"Vypadá to tak, že přijdete v kostýmech, dvacet minut se snažíte dostat ze sebe maximum, a pak si zase sbalíte fidlátka a jdete zkoušet na večerní vystoupení. Pro zmoklé publikum a na klouzající dlažbě je to někdy hodně vyčerpávající záležitost. Ale děláme, co můžeme a poslední dny máme vyprodáno. Dokonce jsme museli přidávat židle pro diváky nad obvyklou kapacitu sálu, což se prý ještě nikdy nestalo," usmívá se Novák unaveně.

Nightwork zůstal doma

Do Edinburghu přivezl "jen" jedno představení, to, po kterém se jeho soubor jmenuje, zato ho před diváky z celého světa hraje celý měsíc s výjimkou několika mála dnů. A navíc v angličtině. "Naštěstí máme špičkový překlad, který dokázal zachytit i ty nejjemnější nuance a zahraniční publikum tak reaguje skoro stejně jako české," říká Novák. 

Cirk La Putyka nad Edinburghem

Připomíná také, že na Fringe vystupuje Cirk La Putyka v obměněné sestavě, bez členů Nightworku, kteří dali přednost koncertům v Česku. A až 20. srpna odjede "hostinský" Jiří Kohout, bude se navíc jeho role muset ujmout Novák osobně.

"Je to pro nás všechny zkouška, ale myslím, že to zvládáme a že představení změnami rozhodně netrpí. Je prostě jenom jiné," říká a chválí nové hudebníky Andreje Rádyho, Jana Balcara a Pavla Skálu. "Už tu dokonce odehráli koncert na ulici a měli neuvěřitelný úspěch," raduje se.

23. dubna 2009

Stejně tak odezva publika na La Putyku je podle Nováka fantastická. "Funguje tu šuškanda, takže už nás lidé poznávají na ulici a říkají nám, že na nás nemohou sehnat lístky. Lepší zprávy si snad ani nemůžeme přát," konstatuje Novák, jehož soubor se během prvního týdne přehlídky dostal na páté místo prestižní dvacítky nejvyhledávanějších akcí v rámci daného žánru.

Klíčové hvězdičky

Teď už proto Češi čekají jen na recenze, kterými se v Edinburgu všichni řídí. "Agenti souborů pružně reagují a když někdo dostane plný počet hvězdiček, okamžitě se to lepí na plakáty. Ostatní mají smůlu. V tomhle směru je Fringe nemilosrdný," vysvětluje herec.

Momentky z pouliční propagace představení La Putyka na skotském festivalu Fringe v Edinburghu (vpravo Jiří Kohout)

Zoufat si však zatím rozhodně nemusí: první kritika, které se La Putyka dočkala od renomovaného skotského listu Herald Scotland, byla jednoznačně pozitivní. Čechům udělila pět hvězdiček a mimo jiné se v ní psalo, že "tihle umělci nemusejí uplácet diváky pivem zdarma, protože ti si jejich excentrický kabaret zamilují tak jako tak."

Nutno připomenout, že Fringe má statut soutěžní přehlídky a na koho kritici neukážou jako na talent, může se s cenou rozloučit. Že na ni Češi mají, přitom potvrzují úspěchy z předešlých let. V roce 2006 tu Farma v jeskyni získala hned dvě ocenění za inscenaci Sclavi/Emigrantova píseň, o tři roky později si pak za taneční představení 100 Wounded Tears odvážel trofej i renomovaný český soubor DOT 504. Jak dopadne La Putyka, se dozvíme do konce srpna.        

Místo, kde se na skotském festivalu Fringe v Edinburghu hraje představení La Putyka.

Skotská metropole hostí měsíc trvající festival Fringe každý rok už od roku 1947. V době konání se zdvojnásobí počet jejích obyvatel a zaplněné město žije jen a jen uměním.  V pátek, kdy se celý kolotoč oficiálně rozjel, prošel historickým jádrem pestrobarevný průvod umělců, kteří zvali na svých 2 542 představení, z nichž víc než polovinu tvoří premiéry. Jen pro informaci – letos organizátoři očekávají na 220 tisíc návštěvníků.

Na programu jsou všechny myslitelné žánry: drama, komedie, talkshow, balet, různé druhy tanečního a pohybového divadla nebo pantomima. Nechybí ani koncerty a letos se na scénu vrátil také kabaret. Podle první dámy přehlídky Kath Mainlandové přitahuje edinburghská akce umělce v takové míře proto, že se sem stahují agenti a impresáriové ze všech zemí a hledají tu nové talenty. Festival, jehož program má být letos laděn "do asijska," potrvá do 29. srpna.