Sparta postup stvrdila výhrou, naděje ostatních mizely před přestávkou

• 29
Jediný zástupce zůstává českému fotbalu v boji o Evropskou ligu. Do závěrečného 4. předkola prošla jen Sparta, která vyřídila Sarajevo doma i venku. Zato Jablonec ani Mladá Boleslav nepříznivé skóre z prvních duelů nenapravily.

Páteční los evropských pohárů tak bude zajímat šampiona z Plzně, jemuž po souboji s Rosenborgem zbývá už jen krok do slavné Ligy mistrů, a také Spartu. Slavnostní ceremoniál začíná ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu v poledne. Přijede do Plzně tým Kodaň či Apoel Nikósie? Kdo bude stát v cestě Spartě?

Proti Sarajevu teď v třetím předkola si vicemistr připsal dvě vítězství: doma vyhrál zcela jednoznačně 5:0 a i v odvetě dával góly. Zase se prosadil kamerunský bijec Kweuke - před týdnem na Letné dal hattrick, teď skóroval znovu. Prokázal přehled a techniku, když domácího gólmana přehodil ze třiceti metrů.

"Cíl splněn, postoupili jsme přes nevyzpytatelného soupeře, kterého jsme moc neznali," hlásil pak spokojeně generální sportovní manažer Jozef Chovanec.

Ovšem pro další dva zástupce - Mladou Boleslav i Jablonec - pohárová sezona definitivně skončila. Oba týmy měly už po prvních zápasech na hřišti soupeře těžkou pozici a naději na zvrat ztratily přibližně ve stejný okamžik - těsně před koncem prvního poločasu.

Evropská liga na fotografiích

Smutek jabloneckého Davida Lafaty po inkasovaném gólu.
DOBOJOVÁNO. Podávají se ruce, mění se dresy, je hotovo. Pro boleslavské
NEDOSÁHL. Boleslavský brankář Miroslav Miller se sice vrhá na správnou stranu,
Hráči Sparty oslavují gól Marka Matějovského.

Jablonec doma proti nizozemskému Alkmaaru doháněl dvoubrankovou ztrátu, hrál sympaticky ofenzivně, jenže těsně v závěru první půle neubránil rychlý brejk soupeře. V tu chvíli potřeboval k postupu čtyři góly.

Boleslav proti kyperské Larnace byla ještě v těžší pozici, před týdnem prohrála dokonce 0:3. Krátce před koncem poločasu měl obrovskou šanci Štohanzl, mohl dát zápasu nový náboj. Selhal.

Vzápětí na druhé straně v totožné pozici Priso s rozvahou poslal míč po zemi přesně k tyči. Boleslav by musela dál branek pět. "To byl zlomový moment," uznal trenér mladoboleslavských fotbalistů Miroslav Koubek. "Taková šance se musí proměnit," zlobil se na sebe Jan Štohanzl.

Boleslav po přestávce skóre otočila, ale nakonec remizovala 2:2. Neprohrál ani Jablonec. "Musím říct, že jsem na mužstvo docela hrdý," chválil jablonecký kouč František Komňacký. "Jsem spokojený, že jsme dali aspoň jeden gól a remizovali s nejlepším mančaftem, se kterým jsem kdy hrál," dodal kapitán Petr Pavlík