Loupání stromů na Prachaticku. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kůrovec už brzy vylétne ze dřeva. Kácení nemá smysl, naléhají aktivisté

  • 1088
Kácení v oblasti Modravy už třetí týden blokují aktivisté. Dřevorubcům z Národního parku Šumava tak utekl potřebný čas. Během několika dnů se totiž vyrojí kůrovec a napadne další stromy. Podle ekologů již na řadě míst ze dřeva vyletěl. Kácení tak bude zbytečné a ničemu nepomůže.

"V oblasti Ptačího potoka a Modravy se může rojit během týdne. Přesné datum se určit nedá, ale podle toho, co jsem při dvou návštěvách Šumavy viděl, se tak stane velice brzo," upozornil Pavel Kindlmann z Akademie věd. Dřevorubcům se tak nachýlil čas, kdy by ještě kácení napadených stromů mělo smysl.

Datum, kdy kůrovec napadené stromy opustí a najde si nové, je podle Kindlmanna ovlivněno jeho životním cyklem a částečně i počasím - chladnější vývoj hmyzu prodlužuje. "Brouk nalétne na strom, naklade vajíčka, která se vyvinou v larvy, z těch se potom vyvíjejí dospělci, již opět vylétají," přiblížil vědec.

Dřevorubcům v parku ale chladné dny příliš nepomohou. "Vývojové stádium kůrovce je nyní tak daleko, že to počasí už dobu rojení příliš neovlivní, maximálně posune o několik dní," doplnil.

"Brouk vylétne, přesto chceme kácet"

Správa parku ví, že zasahuje za pět minut dvanáct. Dřevorubce přesto nestáhne. "V těchto oblastech kůrovec pravděpodobně vyletí během příštího týdne. Rozletí se a napadne další stromy. My však budeme určitě pokračovat v kácení dál," uvedl mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek.

Podle ekologů se mnohde kůrovec už rojí, kácení tak považují za zbytečné. "Ve velkém množství se porážejí stromy, ve kterých brouk dávno není nebo nikdy nebyl. Je to krásná ukázka polopravd a demagogie národního parku, protože o kůrovce tady ve skutečnosti nejde," vzkázal Petr Machálek z Hnutí Duha.

Aktivisté, kteří na Šumavě kácení blokují, k tomu prý mají důkazy. "Když se stromy důkladně ohledají, zjistí se, že ten avizovaný důvod neplatí," dodal Machálek. Podobná situace jako nyní na Ptačím potoce je podle ekologů i na jiných místech národního parku. Vykácení vzácných horských lesů podle nich znamená faktický konec národního parku a divoké přírody.

"Zbavovat se napadených stromů je zbytečné"

Stromů, z nichž brouk vylétne, se podle aktivistů park zbavuje zbytečně. "V těch stromech, odkud se vyrojil, už není a není je tedy třeba kácet, protože tyto stromy kalamitu už nijak nezhorší. Nemá to absolutně žádný smysl, stejně jako zásah proti broukovi z prostředka parku," dodal Machálek.

Zopakoval, že proti kůrovci by se mělo zasahovat v okrajových částech parku tak, aby nebyly ohroženy hospodářské lesy, ale ne v centru parku a v jádrových zónách chráněného území.

Aktivisté blokují kácení stromů napadených kůrovcem u Ptačího potoka od 15. července. Tvrdí, že správa národního parku nemá pro kácení potřebnou výjimku ze zákona. Vedení parku argumentuje, že pro kácení není žádná výjimka potřeba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue