Odmítám všechna obvinění, zasípal Mubarak z lůžka v soudní síni

  • 31
Husní Mubarak poprvé stanul před soudem v káhirské policejní akademii a čelil obvinění ze smrti stovek demonstrantů při demonstracích proti jeho režimu. Nemocný exprezident přihlížel procesu z lůžka, které chránila mohutná klec. Obvinění, za která mu hrozí trest smrti, odmítl. Soud s ním bude pokračovat v polovině srpna.

Zřízenci přivezli netečného Mubaraka k soudu na nemocničním lůžku. Spolu s ním byli v obří kleci z mříží a pletiva v rohu auly i jeho synové Gamál a Alá, kteří taktéž čelí obvinění z korupce. 

Soudní síň při historickém stání

Soudní síň byla rozdělená mezi obhájce obžalovaných, kteří se soustředili v blízkosti zamřížovaného prostoru. Uprostřed místnosti je oddělovala od zbytku přítomných, převážně příbuzných obětí plot, který je zároveň udržoval v dostatečné vzdálenosti od obžalovaných a znemožnil případné útoky na ně.

Autor: ČTK

Mezi obžalovanými, kteří byli oděni v bílém, stanul i někdejší ministr vnitra a šest vysokých představitelů policie. První stání začalo zmatečně a soudce Ahmad Rifát musel přítomné věčně napomínat. "Prosím vás o klid," hřímal nesčetněkrát do hlučícího sálu a hrozil vyklizením síně.

Po identifikaci přítomných a krátké pauze prokurátor přečetl Mubarakovi všechny body obžaloby a obvinil ho, že při osmnáctidenních nepokojích povolil ministrovi vnitra střílet ostrými do demonstrantů.

"Naprosto odmítám všechna tato obvinění," prohlásil Mubarak ze svého lůžka uvnitř klece. Jeho synové, kteří třímali v ruce Korán, obvinění rovněž odmítli.

Právní zástupce obětí nepokojů požádal pro někdejšího ministra vnitra Habíba Ibráhíma Adlího o trest smrti. Obhájce ministra naopak chtěl do procesu zatáhnout i další lidi včetně polního maršála Muhammada Husajna Tantávího, který nyní Egyptu vládne.

Mubarak na další stání vyčká v káhirské nemocnici

Po dlouhé pauze soudce proces odročil a rozhodl, že soud s Mubarakem bude pokračovat 15. srpna a další stání v procesu s ministrem vnitra bude už zítra. Mubarak bude na své další stání čekat v nejmenované nemocnici v Káhiře, kde bude mít k dispozici i specialisty na rakovinu. 

Proces, který začal třetí den postního měsíce ramadánu, sledovalo přímo v policejní akademii asi šest stovek lidí. Byli mezi nimi i příbuzní 850 demonstrantů, kteří zemřeli při lednových a únorových nepokojích. Proces živě přenášela státní televize i rozhlasové stanice.

Před káhirskou policejní akademií se střetli příznivci a odpůrci exprezident Mubaraka (3. srpna 2011)

Mubarak, jeho synové i další obžalovaní soud sledovali z klece z mříží a pletiva (3. srpna 2011)

Před budovou soudu se střetli příznivci s odpůrci Mubaraka (3. srpna 2011)

Podle agentury Reuters chce soudce proces vést rychle, aby co nejdříve zazněl verdikt. Stání by se tak mohla konat každý den. Jeho záměr ale může zhatit bídný zdravotní stav exprezidenta. 

Na Mubaraka čekali u akademie odpůrci i příznivci

Ještě krátce před začátkem soudu byl Mubarak v nemocnici v Šarm aš-Šajchu. Letovisko na břehu Rudého moře ráno opustil a jeho kolona se vydala na letiště, odkud ho speciální letoun dopravil na vojenské letiště v Káhiře. Odtud už helikoptérou přeletěl k budově policejní akademie na předměstí Káhiry.

Úřady tam proces přesunuly z bezpečnostních důvodů, aby budovu v centru nenapadl rozvášněný dav demonstrantů. 

Mubarak u soudu

Egypt čeká velkolepé divadlo

Ještě před příletem Mubaraka se však i před budovou akademie rozpoutaly potyčky mezi stovkami jeho stoupenců a oponentů. Policisté se snažili demonstranty, kteří na ně házeli kameny a lahve s vodou, od sebe oddělit. Potyčky pokračovaly i po začátku procesu. 

"Když přistával vrtulník s Mubarakem, lidé křičeli Bůh je veliký," popsal situaci před káhirskou policejní akademií reportér MF DNES Pavel Novotný. Policie podle něj musela zasahovat při drobnějších incidentech.

Obvinění proti strůjcům masakru

Husní Mubarak: Za spolupodíl na zabíjení demonstrantů mu hrozí 15 let vězení nebo trest smrti. Za zneužívání moci za účelem osobního obohacování mu hrozí pět až 15 let vězení.

Synové Gamál a Alá: Za zneužívání moci s cílem se obohatit jim hrozí pět až 15 let žaláře.

Bývalý ministr vnitra Habíb Ibráhím Adlí a jeho šest pomocníků: Za spolupodíl na zabíjení demonstrantů jim hrozí 15 let vězení nebo trest smrti.

Autor: BBC

Střety podle něj nejsou tak ostré, protože Egypťané drží ramadánový půst a venku vládne úmorné vedro. Samotná akademie připomíná nedobytný hrad. "Akademii chrání policisté, kteří jsou rozestavěni po třiceti metrech. Proces je přenášen na obří obrazovku před budovou," hlásí reportér MF DNES Pavel Novotný.

Venku podle něj čekají i televizní štáby. Přímo do místnosti se totiž dostali jen zástupci deseti světových médií.   

Mubarakovu přítomnost u soudu ohrožovalo chatrné zdraví

Mubarak žil od svého svržení v únoru v letovisku Šarm aš-Šajch a kvůli jeho chatrnému zdraví nebylo do poslední chvíle jasné, jestli se vůbec zúčastní začátku svého procesu. Podle lékařů a obhájců trpí dlouholetý egyptský hegemon srdečními problémy a odmítá jídlo. (více čtěte zde)

Třiaosmdesátiletý exprezident čelí obvinění z korupce a z podílu na smrti demonstrantů při letošních protestech, které vedly k pádu jeho vlády. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až trest smrti. Mubarakovi synové Gamál a Alá se před soudem zodpovídají z korupce.

Mubarak byl svržený v únoru po osmnácti dnech nepokojů. Moci se pak ujala armáda, která slíbila přechod k demokracii. Mubarak je prvním vládcem Blízkého východu, který osobně stanul před soudem. Tuniského hegemona Zína Abidína bin Alího tribunál odsoudil v nepřítomnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue